spis ksiazek na 1, rok na UAM

Temat przeniesiony do archwium.
1-30 z 31
poprzednia |
czy ktoś z was może wie czy gdzieś jest dostępny spis książek na 1. rok filologii francuskiej na UAM? albo może ktoś dyspanuje takim spisem..chcialbym już ksiażki kompletować ale nie wiem jakie:( dzieki za każda odpowiedź:)
dysponuje a nie "dyspanuje":P i..chcialabym a nie "chcialbym" ..literowki:P
Ja tez bym była zainteresowana!tez na I rok i tez na UAM!!!
a ja jestem zainteresowana spisem książek na romanistyke na UMK. CZy ktos takowa posiada?
do anete:
"chanson de roland","perceval ou le conte de graal"de Chretien de Troyes,"le roman de la rose"(fragmenty),"Tristan et Iseut"(dwie wersje) i troche poezji i innych krotkich fragmentow a no i jeszcze teatr;to tyle jezeli chodzi o pierwszy semestr
bonne lecture!
do anete:
"chanson de roland","perceval ou le conte de graal"de Chretien de Troyes,"le roman de la rose"(fragmenty),"Tristan et Iseut"(dwie wersje) i troche poezji i innych krotkich fragmentow a no i jeszcze teatr;to tyle jezeli chodzi o pierwszy semestr
bonne lecture!
merci:)
Witam, koleżanki z roku:D i podpisuję się pod prośbą - w
arto byłoby rozłożyć koszty...
czy chodzilo o lektury czy o poreczniki?
z lektur dorzucilabym gargantua et panatgruel, lais marie de france i heptameron. a z podrecznikow do literatury(bardzo przydatne, polecam rzucic sie na nie od razu w bibliotece) brunela i zinka. poza tym jesli chodzi o lektury to wypozyczejcie z duzym wyprzedzeniem, bo naprawde nie ma ich wiele w naszej bibliotece!!
z innych podrecznikow to "elements de la grammaire francaise" prof sypnickiego, do kupienia w instytucie. wiecej chyba na pierwszym roku obowiazkowych nie bylo. nie liczac jakichs przypadkowych ze wstepu do literaturoznawstwa cz jezykoznawstwa...
Dzięki za informacje:D
Chodzi i o podręczniki i o lektury - generalnie o wszystko w co musimy się wyposażyć. Dobrze po prostu wiedzieć wcześniej i spróbowac zdobyć:D
Lektury jak się domyślam w wersji francuskiej;) ?
zasadniczo to mozesz czytać po polsku, co bedzie na pewno pomocne, zwlaszcza na poczatku, bo nie dasz rady czytac np chanson de roland po fr bo a) jest niezrozumiala i b) jest nudna ;)
ale czytanie po francusku bardzo pomaga w nauce i na drugim roku juz nie jest problemem.
Heh fajnie macie! U nas nie widzieli żadnego problemu w lekturze na I roku tekstów średniowiecznych po francusku. A czytanie po polsku było od samego początku gorąco piętnowane... :(
czy ja mowie ze nie bylo pietnowane? ;)
po prostu mowie jaka byla rzeczywistosc... ;)
cześć Firem o ile zdążyłam się zorientować, studiujesz francuski na UŚ :) podpowiedz proszę jak to jest z zasobami sosnowieckiej biblioteki?;) czy mógłbyś podać także kilka tytułów lektur i podrecznikow wymaganych na pierwszym roku?:) pozdrawiam i z gory dzieki:)
Hmmm Co do zasobów sosnowieckiej biblioteki, to (że tak pwoiem...) nie jest zbyt optymistycznie :) Dlatego większość pozycji najlepiej po prostu kserować, bo nawet jeśli uda Ci się coś wypożyczyć, to niebawem musisz to oddać.

A spis podręczników przedstawia się następująco (tworzę go "na szybko" z pamięci, więc na pewno jest niekompletny)

PNJF: tu zasadniczo dominują kserówki

Historia Francji: książka o takim samym tytule autorstwa pana Baszkiewicza (tego nazwiska nie zapomnę do końca życia...)

Historia filozofii: 3 tomy Tatarkiewicza i jakieś dwie czy trzy pozycje o postmoderniźmie (których i tak nikt nie zdobył - musiał wystarczyć internet)

Wstęp do literaturoznawstwa: chyba z 10 pozycji, do których nikt nie zajrzał - całkowicie wystarcza wiedza z wykładu

Wstęp do językoznawstwa: Fisiak (!!!) "Wstęp do współczesnych teorii lingwistycznych" i do kognitywizmu podręcznik pani Tabakowskiej, ale tytułu nie znam, bo nie skserowałem sobie strony tytułowej :))

Historia Literatury Francuskiej: Lagarde et Michard - na I roku (bagatela) 3 tomy: "Moyen Age", "XVI" i "XVII" (i bez tego ani rusz...)

Gramatyka opisowa: do fonologii "Introduction a la linguistique francaise" (bodaj 1 egzemplarz w bibliotece :)), do morfologii: "Precis de grammaire francaise" pana Grevisse'a

Wiedza o Francji: to jest baaaardzo dziwny przedmiot stanowiący połączenie historii współczesnej, polityki, geografii, turystyki, historii sztuki, kultury itd, więc podręcznika wiodącego brak, znowu bazuje się na wiedzy z wykładów

Hiszpański: "Para empezar A", włoskiego nie mam, więc się nie wypowiem

Językoznawstwo stosowane: to jest licencia-poetica naszego instytutu (tylko dla FLA i iberystyki), do każdego wykładu jest podawana literatura, którą jakbyś chciała przeczytać, to by Ci życia brakło :)

Informatyka: podręcznika brak

Ponadto nie obejdzie się bez Bescherella (oj na pewno się nie obejdzie - jak nie masz- to proponuję uczynić z niego pierwszy zakup) i Petit Roberta (ale z tym spokojnie, bo po instytucie krążą płytki z Robertem).

I wreszcie lektury. Generalnie to musisz wiedzieć (i "teoretycznie" mieć przeczytane) prawie wszystko, co jest w Lagardzie. Ponadto w całości czytasz:
1. "Tristan et Iseut"
2. Corneille - "Cid" i "Cinna"
3. Racine - "Phedre" i "Andromaque"
4. Molier - "Tartuffe", "Avare" i dodatkowo jedną komedię wybraną

Naturalnie tylko i wyłącznie w wersji francuskiej :)))) ( i wbrew pozorom są maniacy, którzy tak czynią...)

Chyba niczego nie pominąłem.

Pozdrawiam i życzę powodzenia na I roku!
O cho....! Za tę wypowiedź to mi się normalnie piwo należy :))
oo dziękuję :) mhm...zapewne wszystko przeczytam... ;)
piwo masz pewne:) nawet dwa! ;)
pozdrawiam :) :) :)
firem, czy ksiazki Lagarde et Michard beda obowiazywaly na ten rok? i gdzie je mozna tanio zakupic?
z biblioteki wypozyczyc;] szczerze mowiac te ksiazki sa tak denne ze ja bym ich nie kupowala, zwlaszcza ze w ksiegarniach sa jakos po 100zl za sztuke;] zobacz na allegro. ale jak nie musisz to ich nie czytaj sa straszne. kup lepiej inny podrecznik z literatury.
A nie zgodzę się :) Lagarde nie jest wbrew pozorom aż tak niestrawialny. Inne podręczniki do literatury są albo niekompletne, albo zbyt dokładne. Poza tym wymagania egzaminacyjne pokrywają się dokładnie z treścią Lagarda. Ponadto na każde ćwiczenia (przynajmniej teoretycznie) masz przeczytać określone rozdziały właśnie z Lagarda, więc mimo wszystko jest on niezbędny. I to stety-niestety już od I roku. A zdobędziesz go w bibliotece (radzę skserować) albo (jak koleżanka zasugerowała) poszukaj na alegro.
Aniu czy lista którą wymienił firem pokrywa się z tą którą wymagają na UAM?
PNJF: tu zasadniczo dominują kserówki - zgadzam sie.

Historia Francji: książka o takim samym tytule autorstwa pana Baszkiewicza - u nas na historie francji tez pan Mareczer daje kserowki, bardzo fajne, bardzo duzo i po francusku, takze tej ksiazki nie potrzeba

Historia filozofii: - jest dopiero na 2 roku,

Wstęp do literaturoznawstwa: chyba z 10 pozycji, do których nikt nie zajrzał - całkowicie wystarcza wiedza z wykładu - chyba tylko wyklady z tego co pamietam.

Wstęp do językoznawstwa: tez tylko wyklady,
Historia Literatury Francuskiej: Lagarde et Michard - na I roku (bagatela) 3 tomy: "Moyen Age", "XVI" - tylko te dwa bo XVII juz byl na drugim roku. poza nimi wszytsko co uda ci sie dorwac do tego przedmiotu (a nie jest latwo) do egzamu opracowane pytanka przechodzaca z pokolenia na pokolenie. poza tym len lagard wcale nie jest obowiazkowy, a jak juz pisalam wyzej, jest denny. i tak wiekszosc ksiazek trzeba czytac w pelnej wersji!

Gramatyka opisowa: fonetyka i morfologia - elements de la grammaire francaise prof. Sypnickiego, do kupienia w instytucie, chyba jedyna ksiazka ktora trzeba kupic.
Wiedza o Francji: nie mamy takiego przedmiotu

Hiszpański: drugi jezyk romanski zaczyna sie na drugim roku

Językoznawstwo stosowane: nie ma czegos takiego
Informatyka: nie mamy informatyki

Ponadto nie obejdzie się bez Bescherella i Petit Roberta !! zgadzam sie!!, ale bescherella mozna skserowac, a roberty sa na plytkach.
I wreszcie lektury. W całości czytasz:
1. "Tristan et Iseut"
2. Chanson de Roland
3. perceval
4. gargatua i pantagruel
5. lais
6. heptameron
i jeszcze na pewno kilka ale juz nie pamietam, to bylo dosc dawno.
pamietam za to ze na pewno dostaniecie wszytskie lektury na pierwszych cwiczeniach u pani L.
Powodzenia
gdybys miala jesczez jakies pytania to pisz do mnie na mail anna_gr(malpa)wp.pl
teraz bede na 4 roku rom.
No to myśmy się nie zrozumieli. Na prośbę Ejwy podawałem spis podręczników obowiązujący na Śląsku. Wiadomo - co kraj (czyt. uniwersytet), to obyczaj. A co do Lagarda się kłócił nie będę - mnie nie przeszkadza, a jest jedynym polecanym u nas podręcznikiem i - jak wspomniałem - wyraźnie wyznacza ramy obowiązującego materiału np. Rolanda czy Gargantuę czytamy tylko we fragmentach (być może dlatego, że u nas także XVII w na I roku...) i obowiązują fragmenty właśnie z Lagarda.
A jak wygląda sprawa łaciny na UAM ? Z jakiego podręcznika się korzysta? Na stronie uniwersytetu czytałam coś na temat grup podstawowych i zaawansowanych. Jeżeli naprawdę są tworzone grupy zaawansowane to w jaki sposób następuje przydział do poszczególnych grup, rozumiem, że nie ma zwolnienia z łaciny na podstawie oceny na świadectwie ukończenia liceum?( uczyłam się tego języka przez 3 lata w liceum).
aniu,ale powiedz tak szczerze jak to wygląda z tym wypożyczaniem?My dostaniemy tę listę na spotkaniu w novum pierwszego dnia i rzeczywiscie dla każdego starczy?No a poza tym ja będę w grupie dla początkujących -moze dadzą nam trochę inne książki -w końcu te po francusku nie bardzo się przydadzą;)
W ogóle chciałabym się dowiedzieć co warto kupić w mojej sytuacji -pewnie niektóre pozycje przydałoby sie mieć na dłuzej i własne...?Do czego jako początkująca na pewno będę wracać?Nie mam sie kogo poradzić. Aha-kiedy pójdziemy do biblioteki z "wykazem" będziemy sami tych pozycji szukać,czy Panie w bibliotece mają juz przygotowane ksiązki dla pierwszego roku zeby nie robić zamieszania i nie wypożyczyć tego czego nie trzeba?Te babki są do życia w ogóle, czy kompletnie nieżyciowe? ;)
wiec tak: to jakie ksiazki macie miec beda wam mowic na zajeciach. naprawde nie ma tego duzo, wiec zdazycie kupic czy wypozyczyc. lektur jest w bibliotece malo, malo tzn czasem 5 a czasem 10 na 80 osob na roku. trzeba sobie niestety radzic. mozna czytac po polsku, kserowac, pozyczac, kupowac od starszych rocznikow. roznie. panie z biblioteki sa kochane jeli dla nich jest sie milym. nie wiem jak sie beda do pierwszego roku odnoscic, bo nas juz znaja. w bibliotece trzeba sobie samemu szukac, ale nie jest to wbrew pozorom bardzo skaplikowane.
jesli chodzi o lacine to: nie ma zwolnien! kazdy kto ma swiadectwie ocene jest w grupie zaawansowanej, no chyba ze bedzie takich osob bardzo malo. ale nie ma sie czego bac, sama bylam w zaawansowanej i bylo o wiele lepiej niz w zwyklej bo sie juz nie robi tej calej gramy. a wszyscy z zaawansowanej zdali lacine na 5 podczas gdy ci inni roznie...
ale pani od laciny jest naprawde fajna (nie jest z romanskiej to dlatego;) wiec tym przedmiotem przejmowalabym sie najmniej.
co do grpy poczatkujacej - nie wiem jak oni to chca zrobic, bo nigdy poczatkujacej nie bylo. w kazdym razie to troche dziwne bo my mielismy wszytsko po francusku od poczatku wiec nie wiem jak teraz bedzie.
napewno warto kupic sypnickiego i bescherella. no i miec roberta na plycie chociazby. mysle ze na razie to wszystko.
lektur ani podrecznikow do laciny, literatury czy czego tam, sie nie kupuje. te po francusku sa bardzo drogie i rzadkie nawet w noweli.
Aleś Ty fajna,rzeczowa i konkretna kobito:)No i pomcona! dzieki Ci wielkie:* Jak juz tak ciagnę za język to pociagnę jeszcze torszkę - jeśli mogłabyś mi doradzić,bo ja przyznam szczerze jestem zielona w tym francuskim...chicialabym repetytorium gramatyczne, z któego mogłbym coś zrozumieć. Z anglika było fajne lektorkletta tylko nie były mi potrzebne te wszytskie tłumaczenia na polski. Ale we francuskim by się przydały jakoze nie umiem -no i własnie w lektorklecie francuskim tłumaczeń nie ma:/ heh, cóż za złosliwość...moze znasz(znacie?)coś co by było dobre?Tak zeby w przystępny sposób wyłożono cała tę zawiłą gramatykę?
Co do tych początkujących to oni sami chyba jeszcze nbie wiedzą co z nami zrobią. Boję się niemiłosiernie -czy z wykładów można się czegoś nauczyć? :(
nie pamietam dokladnie, ale na pierwszym roku jest chyba tylko wyklad z literatury - mozna sie nauczyc, dosc porzadnie prowadzony.
jest tez wstep do jezykoznawstwa i literaturoznawstwa - takie niby wyklady a niby konweratoria - stamtad nic nie pamietam niestety.
nie jestem pewna czy jest cos jeszcze, mogli cos dorzucic, bo ostatnio cos sie pozmienialo. no ale glowy nie dam.
jesli chodzi o to repetytorium to jakos mi niestety nic do glowy nie przychodzi, same francuskie.
jedyne ktore znam to Bescherelle Junior - gramatyka francuska dla mlodziezy. jest po polsku. tylko ze ja ci radze juz od samego poczatku wszytsko po francusku robic, zreszta pewnie jeszcze uslyszysz to nie raz. nic tak nie pomaga w nauce jezyka jak uczenie sie go w tym jezyku ;]
poza tym mam nadzieje ze oni cos madrego z wami wykabinuja, np na hiszpanskiej, gdzie jest nabor dla poczatkujacych, robia grupe poczatkujaca i ja w niej bede. ta grupa ma wiecej zajec pnjh i wogole wiecej robi, bo egzam w czerwcu jest taki sam dla wszystkich. wiec pewnie z wami bedzie podobnie.
Cześć Firem, wiesz może czy to pewne, ze w tym roku podreczniki beda takie same jak w latach poprzednich? pozdrawiam :) :) :)
Temat przeniesiony do archwium.
1-30 z 31
poprzednia |

« 

Pomoc językowa

 »

Pomoc językowa