Słownik tematyczny - nowy projekt

Temat przeniesiony do archwium.
Oto nasz nowy projekt: tworzenie słownika tematycznego dla różnych języków

http://www.francuski.ang.pl/slownik.php

Serdecznie zapraszamy do współtworzenia, każdy może proponować hasła, wyrażenia, grupy, podgrupy. Szukamy też osób do "opiekowania" się poszczególnymi podgrupami, zadaniem tych osób będzie weryfikacja nadsyłanych propozycji oraz dbanie o poprawność i porządek w słowniku. Prosimy o zgłoszenia pod adresem [email]

Liczymy, że z czasem słownik rozrośnie się i stanie się przydatnym narzędziem.

Wszelkie uwagi, propozycje proszę wpisywać w tym wątku.

pozdrawiam
Łukasz
myślę, że to jest b.fajna sprawa..tylko jak próbowałam coś zaproponowac to okazuje się , że nie ma francuskich znaków :( ..może coś pomyślicie w tym kierunku.
Pozdrawiam
fakt! do jutra dodam znaki diakrytyczne
znaki diakrytyczne dodane, można tez od razu wpisywać do 10 słówek/wyrażeń
no teraz to lepiej wygląda, prościej się wpisuje i szybciej...jestem tylko ciekawa jak to będzie wyglądać finalnie i jak ten słownik będzie "chodzić"
Pozdrawiam
a co z wpisami, które się powtarzają? w jednym czasie kilka osób moze zaproponować te same wpisy (patrz: kolory)...
poprawie :)
poniewaz nie znam francuskiego powiedzcie mi prosze:

- czy rzeczowniki trzeba wpisywac z rodzajnikami?
- widzialem ze roznia sie slowa w zaleznosci od osoby (piekny, piekna, itp) - najlepiej wpisywac każdą formę osobno? czy jakoś inaczej?
w jezyku francuskim rozajniki sa bardzo wazne, dlatego trzeba zaznaczac w slowniku przy rzeczowniku jaki jest to rodzaj. ja proponuje wpisywac tak jak spotykamy, to we wszystkich slownikach:
rodzaj meski poprzez literke "m"
rodzaj zenski poprzez literke "f"
moze lepiej wpisywac jak tutaj:

apaszka le foulard
broszka la broche
kolczyki lez boucles d'oreilles
krawat la cravate
łancuszek la chaîne
muszka le noeud-papillon
okulary les lunettes
okulary przeciwsłoneczne les lunettes de soleil

ja potem bede mogl tym wszystkim mieszać do woli i wświetlać w różny sposób
Może spróbuj tak:
W każdym zestawie słówek (np. poczta,kino) mozna zrobic podział na rzeczowniki,przymiotniki,czasowniki i inne wyrażenia.Wtedy np. dla grupy rzeczowników można utworzyc dodatkowa kolumnę,w której znajdą się formy żeńskie;podobnie przy rzeczownikach.To może byc przydatna kolumna przeznaczona na takie nieregularne,ale bardzo przydatne formy(przy czasownikach mozna tam wstawic np formę P.P. -ci,którzy uczą się francuskiego,to wiedzą:D)
Szukanie w takim słowniku może byc wygodniejsze (przynajmniej wg. mnie:D),więc może niech inni sie jeszcze wypowiedzą,co sądzą o takim podziale.
P.S.Ten słownik to świetny pomysł:D Pozdroofka dla autorów:D
super sprawa z tym slownikiem...naprawde....
Jeszcze taka mała propozycja: dobrze byłoby zrobić wyszkiwarkę, która działałaby tylko w obrębie słownika, bo czasami nie wiadomo pod jakim hasłem szukać danego słowa (typu np. "książka"- pod "przybory szkolne"? "literatura"?)

Druga uwaga: po kategorią "historia sztuki" jest błąd czy też nieścisłość, którą NB sama zrobiłam:) "nawa" to raczej "la nef":)
A czy bedzie taka mozliwość aby można było korzystać ze słownika do nauki słówek?
jasne, to jeden z celów powstania słownika tematycznego :)
to super:) Aha a do kogo mam się zgłosić jak chcę pomóc w opiece nad słownikiem? Bo chętnie się przyczynię do tak "szczytnego dziela":-)
A może by tak połączyć słownik tematyczny z nauką słówek? Co Wy na to?? Może słówka, które są sprawdzone, automatycznie przełanczać też na naukę słówek? Byłoby więcej katalogów, których jest dużo, ale takie coś byłoby fajne moim zdaniem. Pomyślecie o tym!!!
Wiem, że może za bardzo chcę tu wprowadzać zmiany, ale może któraś z moich propozycji okaże się przydatna:

1) żeby słowa, na których temat została podjęta dyskusja były jakoś zaznaczone

2) żeby jakoś inaczej posegregować te kategorie. Moja propozycja jest taka: zrobić kilka (niedużo) wielkich i szerokich "dziedzin" (typu człowiek, nauki ścisłe, humanistyczne, kultura) i żeby one tylko wyświetlały się na stronie ze słownikiem, a podkategorie żeby pokazywaly się dopiero, jak się wybierze którąś dziedzinę.
W ten sposób uniknie się chaosu, a jedną kategorię (np. literaturę) można by wrzucić do kilku dziedzin (np. i do kultury i do nauk humanistycznych), a kategorię "ksiązki" zrobić pokategorią literatury etc.
Albo jakoś inaczej to posegregować, bo póki co ten układ jest niepraktyczny - rozrósł się za nadto i powtarzają sie nie które rzeczy (np. ogród i działka)

3) żeby ujednolicić wygląd słownika, bo namnożyło się tych komunikatów, ostrzeżeń we wszystkich miejscach i do tego w różnych kolorach - wrzucić wszystko do jednej ramki

To na razie tyle:)) Pozdrawiam
Temat przeniesiony do archwium.

« 

Pomoc językowa

 »

Pomoc językowa