USTNA PODSTAWOWA

Temat przeniesiony do archwium.
Witam! Założyłam temat o maturze ustnej podstawowej w woj. śląskim ale widzę, że mało kto tam zagląda i dopisuje się więc zakładam ogólny, dot. matury podtsaowej. Proszę Was serdecznie o wpisywanie, jeżeli jesteście po ustnej jakie tematy mieliscie (obrazki, scenki) będę wdzęczna, z góry dziękuję i pozdrawiam.
widze że jestem pierwsza która zdawała stąd ustny francuki.
od razu piszę że woj.lubelskie.
poziom podstawowy. zestaw łatwy w sumie mi sie trafił :)
wynik: 18/20 :)

miałam tak:

obrazek: pani która ubrana była w sukienkę i trzymała w ręce bluzke. staa przed lustrem w swoim pokoju. z tyłu stało łóżko. po lewej stronie była otwarta szafa z ubraniami.

pytania do obrazka:
twoim zdaniem po co ta pani się ubiera?
czy wg ciebie dla młodych ubiór jest ważny? uzasadnij swoją opinię.

1. udzielanie informacji:
zgubiłeś się w paryżu
-pytasz przechodnia gdzie jesteś
-pytasz gdzie jest najbliższa stacja metra i jak tam dojść
-ile czasu ci zajmie dojście do niej

2.relacjonowanie wydarzeń
byłaś na zakupach w paryżu w centrum. bardzo ci się one podobały
-opowiadasz jaki był cel twoich zakupów
-dlaczego ci się podobały
no i coś tam jeszcze ale nie pamiętam, że chyba że podobało ci się w centrum miasta. jakoś tak

3.negocjowanie
chcesz zrobić swoje urodziny w klubie i rozmawisz z koleżanką z francji
-mówisz jej że chcesz zrobić przyjęcie w klubie
-nie zgadzasz się z nią uzasadniając dlaczego nie ccesz zrobić urodzin w mieszkaniu
-proponujesz rozwiązanie.

i tyle :)
hej.ja dzis mialam podst.jestem z lubelskiego.ja mialam obrazek-mlodzi ludzie śmieja sie jedza i pija.pytania; czemu sa szczesliwi? i jak mlodzi ludzie lubia spedzac wolny czas.scenki:
1.kolega nie wie do jakiej szkoly ma isc.pytasz co go interesuje,jakie przedmioty lubi i jakie zawody go interesuja
2.podczas pobytu na wsi znalazles psa.jak mu pomogles i czy szukales jego wlasciciela
3.kolega chce jechac do teatru samochodem a ty autobusem.przekonaj go,zaproponuj jakies rozwiazanie
chyba moj zestaw(4) nie byl najgorszy.inne byly o kradziezach o sportach o kinie itd
Hej! oto moj zestaw, zdawałem dzis w Krakowie. zdałem na 15pkt. ZAciałem sie przy relacjonowaniu, nie mogłem sobie przypomniec jakie nagrody moga zdobyc sportowcy:) Wiec od razu mowie ze najlepsze to wycieczka, kurs jezyków albo poprostu pieniadze... a ja zaćma:)
1 uzyskiwanie inf:
Dowiedz sie o nawyki zywieniowe francuzów
Zapytaj gdzie jedza obiady
Opowiedz jakie regularnie potrawy spozywasz

RElacjownoiwanie:
Opowiedz przebieg wydarzenia sportowego --> tutaj posypało sie duzo pytań:)
Kto w nim uczestniczył
jAKIE BYŁY NAGRODY--> i tu sie zestresowalem, zaczałe mcos wymyslac, az w kncu właczyłsie akt desperacji i powiedziałem o tym kursie.

Negocjacje
Nie zgodz sie na wziecie taksówki do kina
ZAproponuj cos i poda jargumenty
Kompromis

Obrazek: Mlodzi ludzie sie siedza w kinie i jedza popkorn ogladaja film i takie tam i pytania, czemu oni sie smieja, dlaczego kino jet teraz popularne i dodatkowe pytanie czy lubie kino i dlaczego.
znajomi mieli np. z obrazków koszyk w supermarkecie i w środku dzieco. no i tyle mi sie przypomniało :D
Umieszczam swój zestaw:)

OBRAZEK: Mama na fotelu odpoczywa, koło niej moze 3 letnie dziecko, za nimi książki, lampy.

DZIELANIE/UZYSKIWANIE: Chcesz sie wybrac do kina, powiedz na jaki film, spytaj sie do którego kina, powiedz której porze dnia się wybierasz.

RELACJONOWANIE: U jubilera byłeś świadkiem perfidnej ( tak było napisane:)) kradziezy, powiedz co tam robiles , jak był ubrany sprawca, reakcje innych ludzi.

NEGOCJONOWANIE: Nie zgódź się z opinią, że matematyka jest niezbędna, przedstaw swoje racje, uzasadnij je, podaj przyklad

Trzeba przyznac, ze w porównaniu do niektórych innych był to łatwy zestaw
czy ktoś mógłby mi napisać w jaki sposób podejść do opisywania tego obrazka? czy to ma być tylko i wyłącznie opis tego co widzę czy też jakaś interpretacja? jeśli znacie jakieś zwroty których warto użyć przy opisie napiszcie proszę!
ja wlasnie wyszłam z ustnej podstawowej.
Uzyskiwanie:
dzownisz do biura posrednictwa pracy w paryzu i dowiadujesz sie czy sa mozliwosci podjecia pracy, jaka praca nas najbardziej interesuje, zapytac o warunki.

Relacjonowanie:
Dzwoni do Ciebie kolezanka z Francji u ktorej spedzilas wakacje. Opowiedz jak przywitala Cie rodzina, jak zareagowali na Twoje prezenty i co stalo sie podczas Twojej nieobecnosci.

Negocjowanie:
Szwajcarka, ktora goscisz u siebie wisi godzinami na telefonie, powiedz jej, ze powinna ograniczyc czas, bo uniemozliwia C korzystanie z telefonu, odrzucic argumenty i uzasadnic i zaproponowac kompromis.

Obrazek byl chory, w glebi budynek, chodnik, na ktorym bylo mnostwo ludzi, a za plotkiem byl park, w ktorym odpoczywali ludzie.
Pytania:
Jak odpoczywaja Ci ludzie?
Jak sedzasz wolny czas ze swoją rodziną.

100% :)
mialam : obrazek - 2 osoby w szpitalu-chyba lekarze, pielegniarki cos wtym stylu, patrza sie na rentgena kosci nic poza tym pytania do obrazka : 1-czemu pracowicy szpitala nosza maseczki 2-czy uwazasz ze medycya moze istniec bez nowinek technicznych
Z tego co tutaj uprzejmie relacjonujecie, wygląda na to, że podstawa ustna, to żaden koszmar. Najgorzej jak słówko wyleci z głowy + sters ;|

Może nawet spróbuję sobie zdać podstawową z Francuskiego.
Nie wiem jak z pisemnym. Jeśli równie znośny, jest szansa :)

Pozdrawiam!
Ja też zdawałam maturę z języka francuskiego! Niestety nie zaliczyłam jej, ale poprawiam w tym roku teraz napewno mi się uda!Trzymajcie za mnie mocno kciuki!
Tematy na ustną mature miałam taie:
Scenki to takie jak :zwiedzam Paryż, i mam kogoś odprowadzić po Paryżu, powiedzieć co mi się podoba, kiedy się odbywa, drugie to na przyjeżdzie na pociąg do Bordeaux, a trzeci to miałam na temat kina.Natomiast obrazek miałam dziwny,bo przedstawiał kogoś kto siedzi na fotelu, ogląda telewizję, trzyma dziecko na kolanach i były pytania: co on robi w wolnym czasie.Mam nadzieję że teraz mi się uda ją zdać! Trzymajcie za mnie kciuki! Naprawde warto!
Paryż jest taki piękny i romantyczny język Moliera też jest super! Uczyłam się języka francusiego 3 lata w liceum i tak mnie jakoś wciągnięło, sama nie wiem dlazcego! Fakt, jest on dość trudny, ale co tam! Warto! Pociągnę do końca to co zaczełam, idę na specjalne kursy językowe z języka francuskiego.! Teraz się napewno uda! Pozdram wszystkich i ciesze się, że chcecie się uczyć języka Moliera!
A piszę do was z województwa mazowieciego sama stolica Warszawa...
Temat przeniesiony do archwium.

« 

Życie, praca, nauka

 »

Pomoc językowa - tłumaczenia