matura

Temat przeniesiony do archwium.
ma ktoś może jakieś ćwiczenia pomagające w przygotowaniach do matury rozszerzonej?(liczy się wszystko:P) Jeśli tak, to prosiłabym o pomoc ;)
[email]
ja sie podpisuje i prosilbym o jakies rzeczy z gramatyka zwiazane glownie

nawet moga byc cwiczenia z ksiegarni, byle dobre rekomendacje mialy ;)
nikt nie zdaje nie matury czy co?
Myślę, że niektórzy zdają francuski, ale materiałów na rynku jest po prostu mało.
Ja rok temu przed maturą korzystałam z:
- oczywiście książki Omegi ,,Francuski. Matura 200x" (zależy, który rok mamy) - i takksiążka uchodzi za najlepszą do matury;
- książki ,,Zdam maturę! Język francuski. Egzamin pisemny p. rozszerzony" (Zofia Lis, Jolanta Wieczorek-Szymańska). Z tej samej serii jest jeszcze książka do ustnego rozsz. i tak samo dwie książki do podstawowej matury.
I szczerze mówiąc nie widziałam innych książek specjalnie przygotowanych pod kątem nowej matury (bo możliwe, że są jeszcze jakieś starsze pozycje). No i są jeszzcze arkusze z lat ubiegłych. Niedużo, wiem. Ale na 89% jakoś zdałam :)
Miało być ,,i ta książka uchodzi za.."
A słownictwo i gramatyka?
omege zamowilem akurat dzis, a te wymienione do ustnej i pisemnej mam...

wlasnie o grame mi tez chodzi, do sluchania mamy przeciez rfi.fr jeszcze ^^
pisanie to pani mi sprawdza, ale grama to zawsze te pare punktow do przodu.
no i wlasnie mnie to dziwi, u mnie w miescie nie ma rosyjskiego w ogole w szkolach, tak samo wloskiego i hiszpanskiego, a jest sporo materialu do ich nauki. Jest francuski, i sa tylko ksiazki i cwiczenia campus i jakis denny slownik z obrazkami. nic poza tym
Ja do gramatyki używam Point par point, zadania z Hachettu, Grammaire progressive du français:)
Możesz zamówić wiele ciekawych książek w Edukatorze:)
trop tard ^^

bede polegal na zeszytach i tablicach ^^ i na tym co ofc potrafie ;)
ale w sumie dzieki za tytuly, po maturze mysle ze zakupie ktorys ^^
A co robisz, aby wzbogacić swoje słownictwo?
Myślę, że Grammaire Progressive du Français(zielona) jest najlepsza z tych wszystkich, ale jeśli ktoś już napisał mature to sądze, że jest za prosta. Przerabiałam ją w pierwszym semestrze. A teraz nie wiem gdzie ćwiczyć zadania gramatyczne.:( Najgorsze są zdania typu wstaw cokolwiek i to ostatnie, bo zawsze wydaję mi się, że ta prawidłowa odpowiedź jest za łatwa.:(
A ty na ile liczysz procent w maju? Ja marzę o 90+%, a co będzie to zobaczymy:)
Hejka ;)

A moze porozwiazujesz sobie arkusze maturalne ?
http://www.maturalne.net/arkusze-maturalne/jezyk-francuski/

albo posłuchasz ze słuchu ?
http://www.ciep.fr/delfdalf/sujet.php

i wypełnisz testy do tych słuchanek?

albo poćwiczysz słownictwo:
http://www.imagiers.net/

Pozdrawiam
Ola
dzieki Oleszka! napewno sprawdze to :)

co do slownictwa, nie nawidze sie uczyc suchych slowek tak jak u nas jest to na angielski uskuteczniane od 3 lat.

la maison - dom
un chien - pies

to jest zalosna metoda, dziala tylko na kartkowki w stylu zakuc - zapomniec. Ja natomiast czytam wiadomosci rozne, slucham, a slowa ktorych nierozumiem zapisuje na kartce, jak tlumacze sobie tekst to staram sie najpierw z kontekstu wyciagnac, a pozniej zajrzec do slownika :)
Tylko nie mam jak wlasnie cwiczyc tych wstawianek ^^ na probnej poszlo niezle, na 3 zadania (2 z ark pierwszej i 1 z drugiego) mialem 3 zle wstawione :) (badz przerobione zdania)

Chcialbym 80%++ ale jednak po 2.5 roku nauki trudno takie cos bedzie osiagnac :) ale walczymy walczymy :) a marze o 90%+ :)
Na imagier masz obrazki ze słówkami i wymowe, wiec ucząc się poprzez słuch i obraz łatwiej jest to zapamiętać, poza tym ułozone są one tematycznie :)

zycze wytrwałości i powodzenia
Ola
Ja uczę się od drugiej klasy liceum (bo pierwszej nawet nie liczę) i wiem, że muszę dostać te 90+%:)

Walczymy, walczymy:) Nidy nie wolno się poddawać:)
Temat przeniesiony do archwium.

« 

Pomoc językowa - Sprawdzenie

 »

Życie, praca, nauka