matura-studia

Temat przeniesiony do archwium.
hej, jestem teraz w 3 klasie liceum i mam zamiar zdawac na maturze jezyk francuski na poziomie rozszerzonym, ale od tego roku weszla ustawa, ze jesli ktos chce zdawac poziom rozszerzony to musi jeszcze zdac podstawe (mysle, ze to nie jest zla opcja) jednak w planie mialam zamiar zdawac rozszerzony tylko pisemny poniewaz nie czuje sie tak pewna, zeby zdawac ustny na rozszerzeniu ;/ ale z tego co sie orientowalam musze przymusowo zdawac ustny na rozszerzeniu jak wybieram pisemny na rozszerzeniu i tu lezy problem poniewaz nie wiem czy dam rade ;/ zawsze chcialam studiowac francuski wiec nie wiem co mam robic nie chce sie porywac na rozszerzenie jak moge nie dac rady na ustnym czy mam szanse dostac sie na romanistyke np na UAM, UŚ, UMK z postawowa matura? moja kumpela w tym roku zdawala francuski zdala podstawe na 95% i dostala sie do wrocka na uniwerek na dzienne, co mam robic ?:/
Wybacz to co napiszę, ale takie jest moje zdanie.
Nie wyobrażam sobie, że dla osoby, która chce studiować jakiś język obojętnie jaki rozszerzona matura ustna jest problemem. To w takim razie jak masz zamiar dawać sobie radę na studiach? Pisz rozszerzony język. Przecież 8 punktów z matury ustnej to nie jest żaden problem (nawet jeśli coś ci gorzej pójdzie, to jest jednak rozszerzenie, a nie podstawa)

Pozdrawiam
Mysle, ze postaram sie zdac ten rozszerzony zobaczymy czy sie uda mam jeszcze troche czasu wiec mam nadzieje, ze jakos dam rade. W wakacje pracowalam w Paryzu jako au pair no i troszke jezyk podszlifowalam co prawda tylko miesiac ale zawsze to cos wiec mysle, ze gdybym sie postarala dalabym rade ale troche sie tego boje ;/
Mon Dieu!
Byłaś miesiąc we Francji i boisz się zdawać rozszerzonego ustnego francuskiego? Przecież będzie Ci go nawet łatwiej zdać niż podstawę, która jest ogłupiająca. Moim zdaniem łatwiej jest zdać rozszerzenie ponieważ masz więcej swobody w wypowiedzi.
,,ale z tego co sie orientowalam musze przymusowo zdawac ustny na rozszerzeniu jak wybieram pisemny na rozszerzeniu"

To trochę źle się orientowałaś. To zależy czy zdajesz francuski jako przedmiot obowiązkowy czy jako dodatkowy. Jeśli to drugie, to faktycznie musisz zdawać ustny rozszerzony. Ale jeśli francuski to Twój przedmiot obowiązkowy, to możesz wybrać dowolną kombinację poziomów, na przykład ustny podstawa + pisemny rozszerzenie albo na odwrót ustny rozszerzenie + pisemny podstawa. Tak było przynajmniej rok temu, więc dopytaj się dokładnie.
Swoją drogą, też uważam że rozszerzony ustny jest łatwiejszy od podstawowego :)
od tego roku weszla ustawa, ze jesli ktos chce zdawac jakis jezyk na rozszerzeniu to musi zdac na poczatku podstawe ustny+ pisemny i dopiero potem moze przystapic do rozszerzenia (jako przedmiot dodatkowy) i zdawac rozszerzonu ustny+ podstawe w zeszlym roku bylo zupelnie inaczej, a Wy juz po maturce jestescie? pozdrawiam:)
Przeraża mnie jak ciągle wszystko zmieniają. Nie rozumiem tego. Chyba chcą pokazać, że coś robią, a tak naprawdę to wszystko nie ma sensu. Po co tyle egzaminów?! Jak ktoś pisze rozszerzenie to moim zdaniem nie powinnien już pisać podstawy. To tylko marnowanie czasu i energii przed rozszerzeniem.
Na szczęście tak:) Ale czeka mnie poprawa matury w tym roku, bo nie jestem zadowolona ze swoich wyników.
Pozdrawiam:)
W dodatku ten system jest stary... Już tak kiedyś było i nie po to zrobili reformę, żeby teraz przerabiać wszystko od początku. Ja mam nadzieję, że w ciągu roku znowu coś się zmieni i nie będę pisać wszystkiego x2... :(
ja wczoraj dostałem już deklarację maturalną, jeżeli wzięłaś/wziąłeś francuski jako język obowiązkowy i chcesz zdawać go TAKŻE na rozszerzeniu to zarówno i pisemny jak i ustny TYLKO ROZSZERZONY
To dana osoba nie pisze wcześniej podstawy z tego języka?
no to sie zgadza, ale najpierw musze zdac podstawe ustny+ rozszerzenie tak? bylam u dyrki w mojej szkole i ona mi tak powiedziala, we wtorek dostane deklaracje to bede pewna na 100% ;/ ale z tego co ona mowila to podstawa pisemna rano a potem rozszerzenie masakra ;/ zgadzam sie z Wami, ze te zmiany sa po prostu beznadziejne! czlowiek nie potrzebnie sie stresuje jeszcze dali dwa egzaminy w jednym dniu wiem ze kiedys juz tak bylo ale mysle, ze to jest beznadziejny pomysl poniewaz piszesz podstawe i w glowie masz mysli, ze za pare godzin czeka Cie rozszerzenie ;/ przegiecie totalne ;/ wiec rowniez egzamin ustny zdjajemy dwa razy tak? podstawe i rozszerzenie?
Na to wygląda.
ja pieprzę, cztery egzaminy z polskiego ;((((
hej, z polaka masz trzy egzaminy, bo przy ustnym nie ustala się poziomu i jest to tylko prezentacja. więc pisemny PP+PR oraz prezentacja czyli trzy egzaminy łącznie.
19 maja
- 9.00 - język francuski - poziom podstawowy, język francuski w klasach dwujęzycznych;

- 14.00 - język francuski - poziom rozszerzony

a ustne to już zależą od szkoły, jak wiadomo
jak dla mnie dwa egzaminy w ciagu jednego dnia to porazka! w glowie sie nie miesci co oni juz wymyslaja z ta matura ;/ nie dosc ze mamy matematyke obowiazkowa to jeszcze chca nam bardziej zycie skomplikowac ;/ ja tez zdaje polski rozszerzony i rowniez czekaja mnie 3 egzaminy z tego przedmiotu ;/ jestem ciekawa czy na 100% jest pewne to ze musimy zdawac ustny na rozszerzeniu ;/ jak bedziecie mieli jakies informacje to piszcie :)
a ja zdaję matmę rozszerzoną i siedzę w szkole od 9 do 17 ha ha ha
tak ciężko wejść na CKE, normalnie ręcę opadają

1. Egzamin maturalny z języka obcego nowożytnego składa się z:
a) egzaminu ustnego, organizowanego w szkole, ocenianego przez przedmiotowy
zespół egzaminacyjny
b) egzaminu pisemnego, ocenianego przez egzaminatorów okręgowej komisji
egzaminacyjnej.
2. Egzamin maturalny z języka obcego nowożytnego, jako przedmiotu
obowiązkowego, jest zdawany w części ustnej i pisemnej na poziomie
podstawowym.
3. Jeżeli zdający wybierze jako przedmiot dodatkowy ten sam język, który zdaje jako
przedmiot obowiązkowy, przystępuje do egzaminu w części ustnej i pisemnej
na poziomie ROZSZERZONYM.
4. Egzamin z drugiego języka obcego nowożytnego wybranego jako przedmiot
dodatkowy, zdawany jest w części ustnej i pisemnej na poziomie podstawowym lub
rozszerzonym. Egzamin ustny i pisemny nie musi być zdawany na tym samym
poziomie.
5. Wyniki egzaminu wyrażane są w skali procentowej.
Nie no ja z polskiego też tylko podstawę, ale tak jakoś przeraziła mnie sama myśl o czterech (trzech) egzaminach z tego przedmiotu :D
Z kolei obowiązkowa matma to dobry pomysł :)
Temat przeniesiony do archwium.

« 

Pomoc językowa - Sprawdzenie

 »

Pomoc językowa - Sprawdzenie