wymowa - pytanie

Temat przeniesiony do archwium.
Salut!

je travaillErai, tu travailleras itd.

Mozecie powiedziec, jak wymawia sie e, ktore napisalam duza litera? W bezokoliczniku, w wyrazie pracowac, byloby to 'e' zamkniete. Zastanawiam sie, jak wymawia sie te samogloske w czasie przyszlym i trybie przypuszczajacym. Czy wymawia to sie jak e w rodzajniku 'le', czyli 'y'? Czy moze w ogole sie nie wymawia i pomija po prostu?

Z gory dziekuje za odpowiedz.
Wlasnie znalazlam odpowiedz na moje pytanie:)

Jezeli jest 1 e niestale[to te e, ktore sie czyta jak y, np. w wyrazie 'le':)], mozna je opuscic gdy jest poprzedzone 1 spolgloska, a wymawia sie je w kazdym rodzaju mowy, gdy jest poprzedzone dwiema spolgloskami.

Czyli:

il chant(e)ra - nie trzeba wymawiac, bo jest poprzedzone tylko 1 spolgloska 't' (n sie nie liczy, bo tworzy calosc z a)

il parlera - e trzeba wymowic, bo jest poprzedzone 2 spolgloskami 'rl'

Zastanawiam sie tylko, jak bedzie w przypadku wyrazu 'travaillerai' Wydaje mi sie, ze nie trzeba wymawiac e, bo 'll' jest jednym dzwiekiem i liczy sie jako jedna spolgloska. Jezeli jest inaczej, to prosze mnie poprawic...
masz rację:)
choc i tak zapewne jakis Francuz z PŁ lub PD by wymówił to z "e":D
hehe, rzeczywiscie francuzi na pd bardzo nie lubia jak sa 2 spolgloski kolo siebie....:)

generalnie tendencja we français parlé : skracamy gdzie sie da, oby tylko sens nie ucierpial, najwazniejsza jest ostatnia syllaba!

 »

Inne