Aby nauka była ciekawsza

Temat przeniesiony do archwium.
1-30 z 40
poprzednia |
Witam!
Pewnie temat był poruszany już na Forum, ale wolę go i tak odświeżyć.
JAKIE ZNACIE METODY PRZYJEMNEJ NAUKI JĘZYKÓW? (francuskiego?)
Bo czasem bywa tak, że nawet ucząc się najpiękniejszego języka, zaczyna nas to nużyć, dlatego lepiej zmianiać metody. Dlatego apeluję, abyście podawali ich jak najwięcej:) Oto niektóre z moich:

1) Czytanie
a) strony i portale francuskie i polskie
b) czasopisma francuskie i książki obcojęzyczne (np. kupiłam na allegro francuskiego Harrego Pottera, lekturka nieskomplikowana i przyjemna, można duzo się nauczyć). Tutaj ważne jest to, aby notować sobie nieznane słowa (sugeruję raczej metodę "nieznane słowko fr. - znany synonim fr." niż "nieznane słówko fr. - tłumaczenie") i przed każdym kolejnym czytaniem przypominam je sobie.
Notujcie sobie również sformuowania i słowa od razu z przyimkami (np. jak chcecie napisać "gniewać się", to wypiszcie "se facher contre" a nie samo "contre").
Jak ta metoda mi się znudziła, to po przeczytaniu każdego fragmentu ustnie NA GŁOS go streszczałam wykorzystując poznane słówka.
Przy czytaniu ważne jest posiadanie dobrego słownika, którego już sam wyglad bedzie Wam sprawiał przyjemność i zachęcał "otwórz mnie!". Jeśli chodzi o mnie, szperanie w takim słowniku sprawia mi ogromna przyjemność i zawsze pasjonuje mnie czytanie wszystkich przykładów, innych użyć słowa, jego kolokacji itd.
Jak zapisujecie słówka, możecie to robić różnie - ja zapisuję w równych 2 kolumnach i zakrywam jedną stronę. Czasem w nauce pomaga wygląd graficzy, więc zwracajcie na to uwagę - np. nowo poznane słówka zapisujcie na niebiesko, synonimy na czerwono, tłumacznie na zielono. Są również inne metody - można podkreslać od razy w książce/czasopiśmie i z tyłu wypisać włumaczenia z odnośnikiem na której stronie było to słowo. Można też wypisywać słowa na tych żółtych karteczkach z klejem i naklejać jak rozpoczyna się kolejny rozdział.
2) Na razie nie piszę innych metod, daję Wam szanse:)
Witam!

Ja również zazwyczaj stosuję wymienione przez Ciebie metody przy nauce języków. Zainteresowała mnie natomiast wzmianka na temat słownika, który będzie zachęcał "otwórz mnie!" :). Jakiego słownika do francuskiego używasz? Ja dopiero zaczynam się uczyć tego języka i poszukuję jakiegoś dobrego, mądrego i ,,zachęcającego" słownika :). Możesz mi jakiś polecić? Z góry dzięki.
Pozdrawiam
Ja polecam oglądanie francuskojęzycznej telewizji, np. TV5 Monde:) Jest tam sporo fajnych programów (np."Merci professeur!", gdzie bardzo sympatyczny profesor omawia różne zagadnienia związane z gramatyką i słownictwem francuskim:)) i filmów (niektóre są z napisami).
A ta telewizja jest dostępna gdzieś w internecie?? Ja słucham francuskiego radia zawsze jak się uczę francuskiego. Polecam www.nrj.fr
TV5 ma swoją stronkę www.tv5.org. Jak poszperasz, znajdziesz tam niektóre programy (np. wcześniej wspominane "Merci professeur";)), są też tam testy na znajomość francuskiego, ale nie tylko- możesz też sprawdzić swoją wiedzę o Frankofonii, etc;) Możesz też posłuchać muzyki, sprawdzić pogodę...;))
madame passion!
Skoro dopiero zaczynasz naukę, to nie mogę polecić Ci tak zachęcającego słownika, jakiego ja używam, niestety. Tobie polecam po prostu słownik francusko-polski/polsko-francuski, gdyż na razie pewnie słowniki francusko-francuskie będą raczej wadzić niż pomagać... Bo najlepsze i najciekawsze są właśnie jednojęzyczne słowniki, z wyjaśnieniami po francusku, co jeszcze bardziej wzbogaca nasze słownictwo. Ja używam słownika
LE ROBERT & CLE International Dictionnaire du français Josette Rey-Debove
który każdemu polecam. Uwielbiam go pod wieloma względami: jest piękny estetycznie i graficznie, z przyjemnością dotykam jego cieniutkich delikatnych stron; hasła są niezwykle czytelne, co ważniejsze (częściej używane) słowa są wyraźnie wyróżnione, hasła opisywane są bardzo na tyle łatwo, że po 3 latach nauki wszystko rozumiem, oczywiście istnieje tu wiele typowo słownikowych "gadżetów" jak przykłady użycia słowa w zdaniach; frazy, sforumowania itd z danym hasłem; nota na temat gramatyki związanej ze słowem, odmiana, rodzaje, liczba mnoga, tzw. "faux amis", synonimy, antonimy, rozróżnienie, czy to język wyszykany czy potoczny, poza tym wiele wkładek z tyłu itd.... słownik ten mówi "otwórz mnie" z każdej strony. Możesz pójść do jakieś dobrej księgarni, wyszukać ten słownik i zerknąć na tylnią stronę okładki... mnie właśnie to zachęciło...

A wracając do słowników dla osób, co rozpoczęły naukę, to tu mimo wszystko polecam jednak tradycyjny słownik dwujęzyczny, ale zwróćcie uwagę na to, czy podaja w nim synonimy, to naprawdę ważne. I polecam raczej tworzenie własnych "baz słownikowych". Tutaj można to zrobić na wiele sposobów:
1) kupić sobie taki specjalny zeszyt z zakładkami (literami alfabetu) i za każdym razem, jak znajdziecie słówko (w prasie, książkach, Internecie, telewizji...), to zapisywać je, oczywiście razem z synonimem
2) w segregatorze zrobić parę baz temetycznych i na różne sposoby wypisywać słownictwo związane z okreslonym tematem (żywność, praca, dom, zwierzeta). Na rózne sposoby, czyli niekoniecznie w standardowej kolumnie, może być naokoło w rozsypance, może być jako podpisy na obrazku wyciętym z gazety itd.
3) niektórzy też piszą na małych karteczkach i przyklejają do lampy, na komputer, na ścianach, na lodówce i czajniku itd... ale ja tego sposobu nie lubię, bo denerwuje mnie wtedy mały papierowy bałagan, jaki się tworzy.
hej:)
polecam Ci słowniki z wyd. WIEDZA POWSZECHNA :) na początek proponowałabym podręczny słownik francusko- polski i polsko francuski (to są 2 tomy) natomiast jeżeli myślisz w jakiś sposób powiązać swoją przyszłość z językiem francuskim to tego samego wydawnictwa są po prostu słowniki (bez "podręczne" :D ) polsko- francuskie i francusko- polskie. Niestety są dość drogie a jest ich ok 6 tomów, ale naprawde to są porządne słowniki, wraz z frazami, przyimkami, przykładami użycia :) polecam:)
Salut yo-witka:) A mogłabyś napisać, ile mniej więcej kosztuje ten Twój słownik francusko-francuski?
Merci d`avance;)
Anne
Ja używam słownika francusko-framcuskiego "Le Robert & CLE International". Jest bardzo przydatny, polecam gorąco, kosztował ok. 75 zł w księgarni językowej. Pozdrawiam :)
Moi.Anne, ja "niestety" wygrałam ten mój słownik w konkursie recytatorskim, więc nie mogę Ci podać ceny:) Ale sądzę, że Escargot używa tego samego, a więc - 75 zł. Ale wiesz - zakupy można robić nie tylko standardowo, w sklepie na ulicy. Możesz również zamówić na aukcji internetówej. Polecam allegro (www.allegro.pl), poszukaj, może jest interesujący Cię słownik, pamietaj tylko - dolicz cenę przesyłki. A nuż może się okazać że wyjdzie taniej, i to z dostawą prosto pod nos do domu:)

Słowniki to bardzo ważna rzecz, aby nauka była ciekawsza. Ale wznawiam pytanie z tematu - jakie są wasze inne metody? Czy np. umawiacie się z drugą osobą, aby z nią konwersować? W końcu bezpośredni, fizyczny (nie zrozumcie mnie opacznie) kontakt z inną osobą również jest istotny, może nawet bardziej od "ślęczenia" nad książkami. Tylko - co wtedy robić? O czym rozmawiać? Macie jakieś pomysły? Bo ja właśnie chciałam zacząć udzielać konwersacyjnych korepetycji (właśnie, powinnam zapisać się na tym portalu do rubryki "język za język") i troszkę się boję, że po paru spotkaniach nie będzie już tak ciekawie, jak na początku. Jakie są Wasze metody?
Aha, rozumiem, popróbuję, mam nadzieję, że znajdę taki słowniczek:D
Co do metod nauki francuskiego- oprócz robienia ćwiczeń w książkach i nauki w domu, chodzę prywatnie na francuski do mojej Pani z gimnazjum (głównie tam rozmawiamy, więc można powiedzieć, że chodzę na konwersacje:))i na kółko z francuskiego u mnie w szkole. Cały czas gadam po francusku, co pozwala na szlifowanie akcentu:), piszę po francusku pamiętnik... :)
No i oczywiście słucham francuskojęzycznych piosenek (najczęściej z "Le Roi Soleil":)), to pomaga w nauce słówek.
ten pamiętnik to ja też ostatnio stosuję :D I muszę przyznać że strasznie pomaga później... ! ;]
No, z tym pamiętnikiem pisanym po francusku to naprawdę fajna sprawa- ćwiczysz język i prawie nikt nie przeczyta Twoich sekretów, przynajmniej tak jest u mnie:D Od kiedy piszę pamiętnik po francusku, nie muszę się martwić, że moja kochana młodsza siotrzyczka się do niego dorwie;P
no tak :P z tym że u mnie dorwać by się mogli jedynie rodzice :) Swoją drogą polecam rozmawianie z Francuzami przez MSN :)
Hmmm, też dobry pomysł:) Ja na razie rozmawiam z Francuzami przez gg i od czasu do czasu "na żywo"- mam moją kochaną Maryse z Paryża, u której byłam w maju:)
Można dodać francuskie gazetki- od "Le Monde" do "Okapi";)
Dzien dobry Yo witka!
mam prosbe moze bys mi poradziła jaki słownik polecic dla osoby francuskiej uczacej sie jezyka polskiego?nie znalazłem tego nigdzie we francji moze wiec kupic go w polsce?
odpowiedz prosze [email]
czesc how
o kurcze, chyba jestem uważana za specjalistkę od słowników:) Niestety, How, nie wiem, jaki słownik polecić takiej osobie:/ Intuicja mi mówi, że najlepiej, gdyby to był jednak słownik wydany we Francji, tylko znaleźć w tym kraju książkę o nauce tak niepopularnego języka, jakim jest polski - będzie trudno. Nie wiem nie wiem nie wiem. Ale zawsze można zasugerować po prostu najprostyszy słownik polsko-francuski, francusko-polski, nie myślę o rzadnym konkretnym.
Salut !

Też zaczałem ogladac programy France24 oraz TV5 ... Moi.Anne - moglabys podać o której godzinie i w które dni leci program "Merci Professeur", bo na stronie trudno mi jest znaleśc program,. Byłbym wdzięczny !
prosze bardzo :

MERCI PROFESSEUR !

Le 3[tel]à 16:28
Le 31 12 2007 à 06:56
Le 31 12 2007 à 16:56
Le [tel]à 06:56
Le [tel]à 06:56
Le [tel]à 17:53
Le [tel]à 06:56
Le [tel]à 17:53

A jak chcesz sprawdzić to :
1) opis : http://www.tv5.org/TV5Site/lf/merci_professeur.php
2) w "rechercher un programme" w okienko wpisz "merci professeur" i ok
http://www.tv5.org/TV5Site/programmes/accueil.php - wczesniej trzeba było wybrać kontynent, strefę i język

Pozdrawiam
Ola
Nooo, widzę, że Oleszka mnie ubiegła;p Ale dzięki, przynajmniej sama się dowiedziałam bardziej precyzyjnie, kiedy jest "Merci professeur", bo zawsze trafiałam na to właściwie fuksem, jak rano szłam do szkoły i włączałam sobie tv5;))
Znalazłam w necie taką stronkę-http://www.polarfle.com/exercice/exosubjav.htm Są tutaj różne ćwiczenia na subjonctif, passif, pronoms, etc, a przy okazji można poczytać sobie kryminał;pp
Do Moi.Anne ;-)
Mam nadzieje, że sie nie gniewasz, że Cie ubiegłam ;-))))

Pozdrawiam
Ola
Pewnie, że nie;)) Jak już napisałam, dzięki Tobie dowiedziałam się wreszcie, kiedy dokładnie jest "Merci Professeur";))
Bises à tt le monde;)
Anne
Oleszka widziałaś ogłoszenia ance:
http://www.dps.pl/home_new/index.php?rob=ogloszenia&archiwum=460&kat=
http://ogloszenia.oov.pl/oferta-/3658/TANCERKI-NA-.html
a skończyła w 2006
http://innemiasta.pajeczyna.pl/Oferty_Pracy-modelki___modele/67906-tan
cerki.html
Na Francje też prowadzi swoją działalność
Ach to Ty Piotrze, tak myślałam ;-))

Pozdrawiam
Olcik
Musiałem zmienić nica i operatora internetu bo się naraziłem koleżance ance. Ostrzegłem dwie Polki z kim mają do czynienia. Chciała je wywieźć przez Francję do domów publicznych w Turcji
Pozdrawiam
Piotr
No widze, ze potrafisz zajść za skórę ;-)))))))
Tak trzymaj ! ;-)

Oleszka
Temat przeniesiony do archwium.
1-30 z 40
poprzednia |

 »

Pomoc językowa - Sprawdzenie