JAKI JĘZYK?

Temat przeniesiony do archwium.
Zamieszczam tutaj swoje opinie na temat różnych języków. Od trzech lat interesuję się językami obcymi i teraz uczę się ich kilku. Nie sprawia mi trudności ich nauka. Czasem przez jedną chwilę uczę się jednego, za chwilę inny. Różne języki już ‘przerobiłem’ i mam o nich dużo do powiedzenia.

Zamieszczam swoje rady na temat języków, a także rady jak się uczyć efektywnie i w miarę bezproblemowo.

Angielski – niezbyt ładny, ale niezwykle przydatny. Dziś jest to język międzynarodowy. Absolutnie nie można się bez niego obejść. Można się z nim spotkać w prawie każdym kraju świata. Raczej nie da się bez niego obejść szukając pracy. ABSOLUTNIE WYMAGANY

Francuski – piękny i dość prosty. Wydawać się może, że to jakiś bełkot, ale gdy zacznie się naukę tego języka, to naprawdę to wszystko nabiera sensu. Język przydatny, zwłaszcza w Europie i wielu krajach afrykańskich. Umożliwia dostanie pracy w wysokich instytucjach, np. Parlamencie Europejskim. WAŻNY

Hiszpański – niezwykle prosty i piękny język. Choć dziś nie słyszymy go aż tak dużo, poza telenowelami, to język hiszpański według wielu lingwistów z czasem może swoją popularnością prześcignąć angielski. Używany w obu Amerykach i wielu krajach afrykańskich, oraz oczywiście w Europie. Nabiera na wartości. RACZEJ TRZEBA

Włoski – może nie zawsze piękny, do tego dość trudny. Wiele firm włoskich zakłada dziś swoje filie w Polsce i popyt na italianistów wzrasta. Można dostać dobrze płatną pracę jako lektor na uczelni. Firmy związane z modą zwłaszcza. Dziś język włoski jest uważany jako konkurencja dla niemieckiego. WARTO

Niemiecki – nieładny, trudny. Choć wielu ludzi uważa że ten język naprawdę się przydaje, to tak naprawdę traci on na wartości. Dziś rynek, zwłaszcza polski, jest dość wąski dla germanistów. Dużo firm potrzebuje niemieckiego, ale już dawno kogoś zatrudnili. Jeżeli chcesz zostać chemikiem lub technologiem, to warto się go uczyć. Ale poza tym uważam, że język ten odchodzi powoli na dalszy plan. Włoski stanowi dla niego konkurencję i wielu ludzi wybiera właśnie włoski zamiast niemieckiego. MOŻNA

Rosyjski – może i ładny, prosty dla Polaków. Kiedyś bardzo powszechny, z powodu rusyfikacji. Choć dziś ludzie uważają, że już się nie liczy, to wraca do łask. Rosja to wielki kraj. Na rynku mamy dużo firm rosyjskich. Obecnie znany głównie przez średnie pokolenie. Ale brakuje go wśród młodych. Gdy tamci pójdą na emeryturę, to rosyjski będzie znów bardzo potrzebny. WARTO

Japoński – fajnie brzmi, niezbyt łatwy, ale da się. Wielu ludzi odpychają ideogramy, czyli tzw. ‘krzaczki’. Ale ogólnie język jest dość prosty w wymowie, czego o budowie gramatycznej powiedzieć nie można. W dobie komputerów, których duża część producentów jest z Japonii, język ten naprawdę staje się przydatny. Jest też dobrą alternatywą dla chińskiego. WARTO

Chiński – tajcipątejją. Język niezbyt ładny, super trudny. Gdy ludzie mówią, że nie da się go nauczyć, to nawet ja powiem, że trochę w tym racji jest. Ale da się. Od pewnego czasu próbuję, jakoś to idzie. Dziś język ten mało powszechny jest jako język nierodowy. Jednak dużo jest Chińczyków, tym bardziej firm chińskich. Sinolodzy dziś są bardzo potrzebni. Pewna firma przez pół roku szukała odpowiedniego kandydata na stanowisko tłumacza tego języka. Jego stawka początkowa wyniosła 8000 złotych. I tak się to ma. Większość firm szukających tłumaczy chińskiego oferuje naprawdę niemałe pieniądze. Uważam, że choć język jest niezwykle trudny, to warto się go nauczyć. I jeszcze jedno – jeśli seplenisz albo masz problemy z mówieniem – odradzam ten język. Są tam tony, do których poprawnej artykulacji trzeba mówić idealnie, chyba że chce się zostać tłumaczem piśmiennym. NAPRAWDĘ WARTO


Opisałem wam po krótce kilka języków, co do które według mnie są najważniejsze. Mam nadzieję, że to pomogło.

Teraz parę rad, jeśli chcesz uczyć się efektywnie języków.
1. Powinieneś zacząć od jakiegoś prostszego języka, np. hiszpańskiego.
2. Zacznij od oglądania jakiegoś filmu w danym języku. Na początek bez napisów, ale warto żebyś znał zarys fabuły, bo to pomoże trochę się oswoić. W tym wypadku mogą to być telenowele.
3. Później obejrzyj ten sam film, ale już z napisami. Odradzam z lektorem, bo wtedy nie słyszymy dialogów aktorów.
4. Czytaj od czasu do czasu artykuły, np. na Wikipedii. Warto żebyś znał już ich treść.
5. Czytaj w Internecie o zasadach gramatycznych, tak żebyś rozumiał, skąd coś się bierze.
6. Ćwicz wymowę, czytanie i pisanie. Np. bądź aktywny na forach obcojęzycznych.
7. Używaj trochę języka na co dzień, np. nazywaj sobie w głowie przedmioty, których nazwę już znasz. Możesz też wieczorami sobie mówić do siebie w danym języku, dzięki temu ćwiczysz płynność. Ja na przykład planuję sobie leżąc w łóżku w nocy następny dzień w obcym języku na głos.
8. Ważne jest abyś od czasu do czasu powtarzał rzeczy, których już dawno nie przerabiałeś.
9. Jeśli chcesz nauczyć się słówek, to wkuwanie ich nie jest dobrą metodą. Łatwiej się ich nauczyć poprzez poznawanie ich w jakichś sytuacjach. Np. z filmu, bo wtedy bardziej się wryje. Możemy też wkuć parę słówek, a następnie używać ich trochę w zdaniach, ale nie takich sztucznych, bardziej naturalnych. Możesz sobie coś opisywać.

Te rady mogą wydać się banalne, ale mi pomogły. Jednak najważniejsza jest determinacja. W język trzeba się ‘wkochać’.

Warto jest dziś znać kilka języków obcych. Należy zadbać o swoją przyszłość i uczyć się ich jak najwięcej. Dziś dla pracodawcy nie liczy się zbytnio kandydat mówiący tylko w jednym języku obcym. Trzeba się rozwijać. Dziś normą jest jeden, za dwadzieścia lat normą może być pięć. Świat się zmienia, zmienia się także popyt na języki, dlatego to, że dziś jakiś język jest przydatny, nie znaczy że tak będzie za 10.

Polecam także programy do nauki języków: BYKI, Tell Me More (dla znających podstawy), seria No Problem, seria Profesor.

Trochę dużo pisałem. Ale mam nadzieję, że pomogło to wam. Jeżeli ktoś ma jakieś pytania, albo chciałby poznać opinię na temat jakiegoś innego języka, to proszę pisać. Nadal monitoruję sytuację na świecie i wiem mniej więcej jakie są trendy. Mogę postarać się doradzić zwłaszcza jeśli nie możecie się zdecydować na jakiś język.

Dziękuję za czytanie.
edytowany przez William8: 02 gru 2010
Naucz się dobrze jednego języka, to już będzie sukces.
zgadzam się z przedmówczynią. ja znam perfect angielski (2 razy w tyg zajęcia z native od 5 lat) i teraz francuski. nie mam wystarczająco pieniędzy na francuski, ale niedługo zrezygnuję z ang tzn z zajęć i przeniosę się na francuski.

« 

Pomoc językowa

 »

Pomoc językowa - tłumaczenia