Tworzenie przymiotników od czasownika/rzeczownika

Temat przeniesiony do archwium.
Cześć.

Szukałem trochę w internecie, trochę po książkach, ale nie trafiłem na nic konkretnego. Interesuje mnie temat tworzenia przymiotników w j. francuskim. np.

vitesse - vit
rapidité - rapide
vivre - vivant

Czy istnieją jakieś zasady, według których tworzy się przymiotniki czy też po prostu robić to na czuja i upewniać się w słowniku?
Na czuja to może nie. Raczej trzeba znać te przymiotniki. Może oprócz czasownikowych i liczebnikowych?
W sumie nie wiem czy się natknąłem kiedyś na taki rozdział w gramatyce jak tworzenie przymiotników. Chociaż to może dlatego, że interesuje mnie głównie praktyka, a nie grevisse'y i inne.

P.S. twój pierwszy przykład jest nienajlepszy: po pierwsze vite, a po drugie to nie jest przymiotnik ;-)
Ops, rzeczywiście strzeliłem z tym pierwszym ;) Źle przeczytałem, a trochę się spieszyłem i wyszło jak wyszło.

Też jestem raczej za praktyką, ale żeby móc cokolwiek zrobić w tej kwestii potrzebuję jakiejś bazy słów i gramatyki (odrobiny), bo zaglądanie do słowanika co drugie czytane w książce słowo to nużąca sprawa. Na razie zaprzęgnę do roboty moją biedną pamięć, a do słowotwórstwa wrócę, gdy będę miał już solidną podstawę.

Miłego wieczoru, wracam do słowników :)
Dla urozmaicenia, zawsze możesz porobić trochę ćwiczeń.

http://www.francaisfacile.com/cgi2/myexam/liaison.php?liaison=_adjectif_