kilka zwrotów medycznych...

Temat przeniesiony do archwium.
Mam problem z przetłumaczeniem takiej karty na temat zdrowia. Oto kilka wyrażeń, któych nie rozumiem:
- DT polio (czy to nie to samo co: poliomyélite?),
- tetracoq,
- BCG,
- takie zdanie: précisez la cause de l\'allergie et la conduite a tenir (si automédication le signaler) - nie rozumiem tej końcówki
- czy \"des protheses dentaires\" to protezy, czy też na przykład aparaty na zęby??

w sumie to wszystko:)
byłabym wdzięczna, gdyby ktoś mi pomógł:)
zależy mi na czasie!
dzieki z góry
pozdrawiam:)
-BCG to próba tuberkulinowa(przed szczepieniem na gruźlicę) , taki sam skrót stosuje sie u nas

>- takie zdanie: précisez la cause de l\'allergie et la conduite a tenir
>(si automédication le signaler

-sprecyzuj przyczyne alergii i jakie podejmujesz kroki w kierunku przeciwdzialania (jesli samolecznie, czyli bez odczulan itp zaznacz)

a resztę jeszcze poszukam lub popytam:)biz
-BCG to próba tuberkulinowa(przed szczepieniem na gruźlicę) , taki sam skrót stosuje sie u nas

>- takie zdanie: précisez la cause de l\'allergie et la conduite a tenir
>(si automédication le signaler

-sprecyzuj przyczyne alergii i jakie podejmujesz kroki w kierunku przeciwdzialania (jesli samolecznie, czyli bez odczulan itp zaznacz)

a resztę jeszcze poszukam lub popytam:)biz
tertacoque?- czwórniak, czyli ziarenkowiec (taka bakteria) układający sie czwórkami
protheses dentaires to własnie sztuczne zęby
D.T. to szczepionka przeciw błonicy i tęzcowi, w Twoim tłumaczeniu dodali do niej jeszcze polio
Uwaga! bo D.T. Coq.- to szczepionka p/w błonicy teżcowi i krztuścowi

pozdrawiam :)
mema
Merci beaucoup!
Dręczy mnie jeszcze tylko jedno: skoro \"des protheses auditives\" to aparaty słuchowe, to \"des protheses dentaires\" na pewno nie będą też aparatami na zęby?? Jeśli nie, to jak w takim razie?
papa
des protheses dentaires to protezy zębowe- inaczej sztuczne zęby- sprawdziłam w słowniku medycznym jęz. francuskiego. Słowo \'orthodontique\' też w nim jest :)
proteza to proteza- ze tak mądrze powiem ;) aparat ortodontyczny w sensie medycznym protezą nie jest. a jezyk medyczy jest raczej precyzyjny.
:)
Temat przeniesiony do archwium.