chcę się w końcu podnieść i odnależć drogę...

Temat przeniesiony do archwium.
Cześć!!
Mam (już) 20 lat i zgubiłem drogę w życiu... moje stany emocjonalne, przez które ostatnio przeszedłem są...szkoda mówić:( Zawsze pragnąłęm studiować za granicą. Zawsze uchodziłem za ambitnego... a upadłem i przez długi czas nie mogłem się podnieść... (mam nadzieję, że ktoś mnie zrozumie). Byłem zawieszony w bezczasie....:-(
Teraz próbuję się podnieść.
Czy mam możliwość dostania się na studia (bez egzaminów wstępnych, bez certyfikatu) we Francji, Belgii czy w innym kraju? Najbardziej interesują mnie kierunki językowe, translatorske. Jest ktoś w stanie mi coś poradzić? Polecić jakąś uczelnię?
Proszę.
Głowa do góry, masz jeszcze sporo czasu przed sobą i wiele możesz zrobić. Najlepiej przejrzyj strony poszczególnych uniwersytetów albo ambasad. Z tego co wiem, we Francji, nie ma egzaminów wstępnych na studia, trzeba się jedynie zapisać chociaż z racji biurokracji wymaga to cierpliwości.
Pozdrawiam serdecznie
Dzięki za dobre słowo!
A wiesz może co bierze się najczęściej pod uwagę, żeby zostać przyjętym?
Ciepłe pozrowienia!!
Czesc,

nie napisales ile masz lat, wiec nie wiem czy moja rada Ci w czyms pomoze. Ja po skonczeniu studiow w Polsce (mam magistra) staralam sie stypendium rzadu francuskiego ( wszystkie informacje znajdziesz na stronie ambasady francuskiej), by moc studiowac, bo studia we Francji kosztuja - tzn utrzymanie sie :) . Pozatym skladalam tylko papiery na jeden kierunek ktory (ekonomia) i nie maialm zadnych egzaminow ani rozmow kwalifikacyjnych... najlepiej bedzie jak przejrzysz strony internetowe uniwarsytetow w calej Francji. Podobno najtrudniej jest byc przyjetym w paryzu !! sprobuj Montpellier - mam kolezanke ktora skladala tam papiery ( po maturze) i sie dostala, musiala tylko napisac krotka prace ..tak dla formalnosci. Polecam Ci Montpellier, bo tam studia nie sa trudne i jest bardzo duzo obcokrajowcow, wiec sie nie bedziesz czul samotny ! no i dowiedz sie o stypendia !!! Zycze powodzenia
Przepraszam !! W pierwszym zdaniu mowisz ze masz 20 lat !!! Nieprzytomna jestem !!!
Bardzo Ci dziękuję!! :-*
Myślę, szukam...
Szczerze mówiąc raczkuję we francuskim:-( Ale to może się szybko zmienić. Znam bardzo dobrze hiszpański, mam certyfikat, ale wiem że w Hiszpanii bym nie zdał starej "selectividad"- szczególnie z literatury hiszpańskiej.
Angielski w UK lub IRL- fajnie by było, ale nie mam jeszcze certyfikatu a czasu zostało malutko:(
No i coś mi się obiło o uszy, że we Francji nie trzeba mieć certyfikatów ani nie ma egzaminów wstępnych, np w Strasbourgu:) Super jakbym się dostał, a do października na pewno bym już świetnie mówił po francusku a i tak podobno są intensywne, darmowe kursy dla obcokrajowców.
No ale jest pytanie, czy w ogóle mam szansę? Może wydać się to wszystko śmieszne..., ale ja dopiero co "odżyłem"
hm, to nie dokonca tak. ja studiuje w Strasbourgu. Wprawdzie nie musialam miec Dalf
przepraszam , problem techniczny)))
No wiec, mnie przyjeto bez "Dalf" ani "Delf", ale jest w regulaminie przyjec obcokrajowcow krotka notka, ze taki egzamin jest wymagany (ewentualnie znajomosc francuskiego na poziomie, jaki trzeba miec, zeby te egzaminy zdac). Z wlasnego doswiadczenia jednak wiem, ze jest wiele osob, ktore dostaly sie bez tego certfikatu. Ja dalam dyplomik ukonczenia kursu jez. francuskiego, ktory zrobilam w Strasbourgu jako au pair. Mysle, ze ujdzie tez czasem, jesli dasz jakis list potwierdzajacy, ze uczyles sie kilka lat francuskiego np. w liceum (mozna poprosic nauczycielke albo w sekretariacie szkoly, do ktorej chodzisz/ chodziles/ i przetlumaczyc to najmepiej przysiegle. Ale uwaga, nie gwarantuje, ze to sie uda. Mi sie udalo, nikt mnie o certyfikaty nie pytal, kilku znajomych rowniez, ale to nie jest gwarancja stuprocentowa, ze administracja uniwerku sie nie przyczepi do twojego dossier...
Podaje ci stronke uniwerku w Strasburgu, gdzie mozesz studiowac jezyki.
A co cie interesuje szczegolnie?
http://www-umb.u-strasbg.fr
jakby cos nie tak ze stronka, to wejdz na google wpisujac Université Marc Bloch Strasbourg
Z tymi kursami dla obcokrajowcow, to prawda, sa darmowe, przez caly dzien, wystarczy tylko byc studentem tego uniwerku.
Ale najpierw podciagnij sie we francuskim, bo nie radze jechac osobom, ktore nie znaja jezyka przynajmniej w sposob komunikatywny. Bo nawet studiujac np. angielski czy inny jezyk obcy, niektore zajecia bedziesz mial po francusku.
Egzaminow wstepnych raczej nie ma, na niektore kierunki, jest selekcja, ale na jezyki chyba nie. Ale to, to juz musisz sie dowiedziec w sekretariacie wydzialu, ktory cie interesuje (moze znajdziesz takie informacje na stronce uniwerku) .
Pozdrawiam
Marlena
TO IDZ SIE LECZ
JESTEM BIEDNY A CHCE SIE UCZY FRANCUSKIEGO ???????????
Przepraszam że w kółko zadaje to samo pytanie, ale nikt mi jeszcze nieodpowiedział :( Chciałabym studiować jezyk francuski, najchetniej w Paryżu(nawet bardzo by mi zalezalo zeby to byl Paryż) Nie wiem czy takie studia sa w ogole mozliwe. Chciałabym żeby zajecia byly w jezyku francuskim.Na jakim uniwersytecie jest taki kieunek? Słyszałam coś o takich studiach dla obcokrajowcow. nie wiem czy to prawda.Jakie sa warunki przyjecia?Ucze sie francuskiego w alliance i w lo. mam 18 lat i za rok mature i denerwuje sie o swoja przyszlosc. obawiam sie ze w Polsce nie dostane sie na romanistyke.bardzo chcialabym zostać tłumaczem. chetnie pozwiedzalabym sama strony uniwersytetow ale nie znam jezyka na tyle zeby znalesc i zrozumiec potrzebne mi wiadomosci.
Albaricoque mysle ze uda ci sie osiagnac cel skoro zdajejesz sobie sprawe ze musiasz cos zrobić i zaczac działać. "obudziłes się" w odpowiednim momencie :D
Witaj! przemyśl dobrze ewentualną decyzję o wyjeździe.Weź pod uwagę to, że będziesz zdany tam tylko na siebie. Czy Twój obecny stan emocjonalny pozoli Ci przetrzymać wszelkie związne z wyjazdem trudności?

Osobiście spróbowałabym czegoś w Polsce, a w trakcie studiów można zawsze postarać się o stypendium np. wakacyjne.

Powodzenia, pozdrawiam
Hej Marlena!! Merci beaucoup!!
Wydaje mi się, że Twój uniwersytet jest super, coś w sam raz dla mnie:) Najbardziej chciałbym studiować coś w stylu lingwistyki stosowanej (2 języki i mniej zagadnień "kulturoznastwa"). Ale 1 językiem oczywiście bym nie pogardził. Biorę pod uwagę hiszpański, hebrajski, angielski, portugalski no i oczywiście francuski. A wiesz może, czy jest coś takiego jak filologia francuska, lecz w wersji dla obcokrajowców?
Myślę, że bym dał sobie radę z tym wszystkim, ale wiesz, najtrudniej chyba jest się dostać, a w moim przypadku nawet dowiedzieć się co , gdzie, jak...
Nie chcę Ci za bardzo zawracać głowy, ale... jak wygląda dossier? :)
Gdyby mnie przyjęli, to bym chyba zamieszkał u mojej miłej sąsiadki, która do 20. roku życia mieszkała we Francji. Kuurczee, że też ja jeszcze się u niej nie kształciłem:( Nie rozumiem siebie.
Marlenko! Jeszcze raz dzięki za to wszystko, co juz mi poradziłaś!
Pozrawiam Cię!
odpowiednikiem lingwistyki bedzie chyba : Langues Etrangères Appliquées (wybierasz 2 albo 3 jezyki, jest nawet polski-jedna moja kolezanka Francuzka uczy sie wlasnie go jako 3 jezyka )),
Co do dossier, to musisz sie sontaktowac z uniwerkeim, z dzialem dla obcokrajowcow, bo to oni beda sie zajmowac twoim dossier na poczatku.
O ten dossier musisz poprosic (moze znajdziesz na stronie uczelni lub przez poczte), potem go wypelnic i czekac na decyzje.
Podaje ci namiary na kierunek, ktory cie interesuje:
Sekretariat:Tel. [tel], mozesz tez do nich wyslac maila i pytac, o co chcesz
[email]
Pozdrawiam
www.unice.fr strona uniwerku w nicei
www.service-public.fr wszystko co wazne jesli chodzi o prace , podatki , obcokrawjowcow we francji i studia
www.anpe.fr strona francuskiego urzedu pracy
www.appartager.com jesli interesuje cie kolokacja
studiowalam odpowiednik lingwistyki stosowanej ktora jest rzeczywsicie langues étrangères appliquées. Zaczynalam od anglistyki ale ze wzgledu na fakt ze wszystkie zajecia byly po francusku przerzucilam sie na lingwistyke, specjalizacja tlumaczenie i oto teraz jestem tlumaczem.
Osobiscie polecam ten kierunek bardzo!!! Nie polecam stuiow jedno jezykowych ale w sumie wszystko zalezy od uniwersytetu gdzie sie studiuje. Sorbona jest OK. Ja bylam na Paris8 - wspominam milo ale jesli chodzi o anglistyke, to raczej nie wybierajcie tego uniwersytetu. Choc z drugiej strony, jest naprawde otwarty dla cudzoziemcow.
Jesli chodzi o francuski to jest cos takiego jak Lettres modernes gdzie studiuje sie po prostu wszysto zwiazane z francuskim, przede wszystkim literature i lingwistyke. Mam znajoma ktora skonczyla ten kierunek. Jest OK ale dla osob ktore pozniej wracaja do Polski, we Francji ten kierunek nie daje wielu mozliwosci pracy.
Bon courage
Temat przeniesiony do archwium.