Studia: informatyka

Temat przeniesiony do archwium.
Witam!

Jestem zainteresowany studiami we francji, konkrenie informatyki. Wiem, że w Grenoble jest dobra uczelnia, ale mnie się zachciało studiować w Paryżu. Czy są jakieś godne polecenia uczelnie (publiczne oczywiście), na których poziom informatyki jest w miarę wysoki, a dyplom ukończenia tej uczeli pozwala na łatwiejsze zdobycie później pracy?

Uczelnie publiczne są bezpłatne (prawie). Wiadomo, że koszty życia we Francji są dużo wyższe niż w Polsce, ale ile trzeba miesięcznie przeznaczyć na jedzenie, mieszkanie (pokój, łazienka, kuchnia), telefon, transport, rozrywkę.. w Paryżu? Czy kwota 1000 euro jest wystarczająca? Najdroższe pewnie jest mieszkanie, czy są duże różnice (jakie?) w cenach mieszakania w różnych dzielnicach i poza centrum?

Egzaminów wstępnych z tego co wiem na większość uczelni nie ma. Obcokrajowcy muszą za to zdać egzamin z języka. Na jakim poziomie jest ten egzamin oraz na jakim poziomie trzeba być, aby faktycznie poradzić sobie ze studiami kierunków ścisłych? (zakładam, że po pierwszym roku będzie łatwiej, bo rok nauki języka na miejscu sporoby dał) Które egzaminy zwalniają z tej weryfikacji językowej - DELF czy DALF? (bo z tego co wiem, to jest spora różnica pomiędzy nimi)

I na koniec jeszcze jedno pytanie. Studenci mogą legalnie (pod pewnymi warunkami) pracować do 20 h tygodniowo. Gdzieś czytałem, że można mniej więcej zarobić 450 euro miesięcznie. Czy faktycznie będąc studentem (na I roku) z Polski można tyle zarobić w Paryżu? Może to być dowolna posada, choć mam sporą wiedzę z sektora IT i taka praca odpowiadałaby mi najbardziej. Czy łatwo jest znaleźć taką lub jakąkolwiek pracę w Paryżu?

Z góry dzięki za pomoc,
Michał
hej, no w Paryzu, to niestety z mieszkaniami jest podobno koszmar (ciezko znalezc i drogie). Moj kolega placil za ciupenka kawalerke, gdzie byl aneks kuchenny i ubikacja- tez praktycznie w pokoju, bo to tylko jedno pomieszczenie i to za 450 E/miesiac.
Jesli wynajmiesz legalnie, tzn. wlasciciel da ci umowe i bedzie ci dawal co miesiac papierek, ze placisz czynsz, to kazdy student we Francji ma prawo do dofinansowania do mieszkania od panstwa (ja np. za czynsz mam 390 a panstwo co miesiac daje mi ok. 140 E)
Co do egzaminu jezykowego, to najlepiej zapytac na swojej uczelni, bo czasem i bez egzaminu mozna sie dostac a czasem wymagaja.
Co do pracy, to mozesz pracowc 18 h na tydz, w wakcje 35 godz. (najpierw jednak musisz miec karte pobytu -u mnie nie ma z tym najmniejszego problemu, starczy legitymacja studencka z uczelni franc. , zdjecia, chyba akt urodzenia; a potem , jak juz masz karte pobytu, to musisz poprosic o pozwolenie na prace - z tym tez nie robia zadnych problemow studentom).
Najnizsza stawka godzinna dozwolona we FR, to cos ponad 7 E/godz.
Wiec spokojnie mozesz zarobic 5[tel]E.
Ja pisze ze Strasbourga, wiec nie bardzo moge ci poradzic, jesli chodzi o Paryz. Mam nadzieje, ze pomoga ci cokolwiek te wstepne i ogolne informacje. Nie moge ci tez powiedziec, ile ci potrzeba na miesiac kasy, bo to zalezy od tego, jak kto zyje no i oczywiscie od mieszkania.
Pozdrawiam
Marlena

« 

Pomoc językowa

 »

Życie, praca, nauka