Studia we Francji

Temat przeniesiony do archwium.
Potrzebuję informacji na temat studiów we Francji. Wybieram się na studia w tym roku i chciałabym się dowiedzieć możliwie jak najwięcej o tym, jakie formalności trzeba załatwić jeszcze przed wyjazdem, kiedy najlepiej pojechać do Francji, co i kiedy trzeba załatwić (np. czy wciąż potrzebne jest poświadczenie z banku, że mamy odpowiednią ilość pieniędzy na studia? W Niemczech na przykład już to zniesiono). Prosiłabym w miarę możliwości o pewne i sprawdzone informacje.
we FR. tez to zaswiadczenie juz nie obowiazuje dla nowych krajow Unii (przynajmniej tak jest w Strasburgu), wiec nie musisz sie tym martwic, najpierw radze ci sie postarac o akademik, bo zazwyczaj podania o akademik sklada sie duzo duzo wczesniej, jesli nie przyznaja ci akdaemika bedziesz musiala odpowiednio wczesniej przyjechac do wybranego miasta zeby znalezc jakies lokum. Co do uczelni, to jesli bedziesz wiedziala, ze jestes przyjeta, to mozesz sie stawic w tygodniu w ktorym sie rozpoczyna rok akademicki, wziac RDV na uczelni, zeby sie zapisac administarcyjnie i dostac legitymacje studencka.
Pozdrawiam
Marlena
:) Bardzo dziękuję. Gdzieś słyszałam, że na zajęcia trzeba zapisywać się w pierwszych tygodniach września, może na różnych uniwersytetach przeprowadzają to winny sposób. Gdzie dowiadywać się o akademik? I czy można się starać o pokój nawet , jeśli nie wiadomo, gdzie się dostanę (albo jeśli chciałabym zdawać na kilka uniwersytetów)? W tej chwili biorę pod uwagę trzy miasta, czy składając podanie o akademik muszę zdecydować się na jedno?
Pozdrawiam:)
podania mozesz skladac gdzie ci sie podoba, a potem ewentualnie zrezygnowac z pokoju, jesli ci go przydziela
zapytaj na uczelni, ktora cie interesuje, gdzie sie dowiedziec o akademik, u mnie w Strasbourgu jest to CROUSS (byc moze w innych miastach tez to sie tak nazywa).
Co do zapisow, to mozliwe, ze zalezy od uczelni. U mnie jest tak, trzeba wziac RDV (mozna przez internet albo osobiscie). Na to RDV zazwyczaj sie troche czeka, ale za to potem idziesz na umowiona godzine i dzien i sie zapisujesz, placisz, dostajesz carte d'étudiant.
U mnie zapisy sa chyba do konca listopada. Ja zawsze zapisuje sie praktycznie, jak rok akademicki juz trwa i nie ma to zadnego znaczenia.
Zalezy od uczelni / regionu u mnie w Nicei panie w prefekturze bardzo skrupulatnie analizuja kazde zaswiadczenie a zwlaszcza to z banku czy aby nie sfalszowane! Poza tym jesli chodzi o uniwerek to na 1 rok trzeba bylo wypelnic formularz ,, validation des acquis ,, do 30 lipca a potem bralo sie RV przez internet . A i jeszcze cos w dokumentach bylo pytanie czy zaswiadcza sie ze ten zapis na uczelnie jest jedynym, a pani w sekretariacie mi powiedziala ze nie mam prawa wykonac wpis na dwa rozne kierunki rownolegle.
A w takim razie trzeba mieć otwarte konto w banku we Francji, czy wystarczy konto w Polsce? I co musi obejmować takie zaświadczenie- czy trzeba mieć już odpowiednią kwotę na studia, czy wystarczy zaświadczenie, że pieniądze będą na konto wpływać?
zanim Polska weszla do Unii u mnie na prefekturze trzeba bylo
albo pokazac zaswiadczenie z banku, ze sie ma rownowartosc 10x430 Euro na koncie , albo udowodnic, ze co miesiac bedzie na twoje konto wplywac suma 430 Euro, albo ewentualnie jakas zanajoma osoba (rodzina, przyjaciel itp. ) ktorzy mieszkaja we FR i sa zarudnieni gdzies na stale napisze ci zaswiadczenie, ze bedzie ci wplacac taka kwote na konto (mi takie zaswiadczenie zrobil kiedys kumpel, oczywiscie tylko na papierku, zadnej kasy mi nie wplacal i nikt tego nie sprawdzal)/
Ale po maju 2005, juz zadnych takich zaswiadczen nie wymagano u mnie na prefekturze. Dla studentow z Unii , sam student podpisuje tylko notke, ze bedzie w stanie sie utrzymac we Francji przez rok akademicki.
Tak wiec wydaje mi sie, ze skoro w Nicei takie zaswiadczenia sa wymagane, to pewnie musisz sie dowiedziec o wymaganiach prefektury z regionu, do ktorego chcesz pojechac.
Mysle o studiach we Francji i zastanawia mnie jedna rzecz: czy przy rekrutacji na francuska uczelnie licza sie tez oceny ze szkoly czy tylko z matury? pomoze mi ktos ? z góry dziękuje!
hej czy moze ktos moze mi udzielic informacji czy we Francji istnieja studia uzupelniajce.tzn.Chcialabym w Polsce skonczyc administracje a pozniej we Francji uzupelnic prawo.Z Gory dzieki
Hej!

W przyszłym roku zdecydowałam się wyjechać do Nice z programem Sokrates-Erasmus na studia na semestr letni. Studiuję (obecnie na drugim roku) na prywatnej uczelni. Moją uczelnią partnerską w Nicei z zakresu ekonomii ma być Business Scool, ESPEME na Promenade des Anglais 393 (ma ona także filię w Lille, pokrewna nazwa:Ecole des Hautes Etudes Commerciales - E.D.H.E.C - ten sam adres). Niestety nie mogę znaleźć tej uczelni w jakichś rankingach francuskich, żeby dowiedzieć się o poziomie nauczania (renomie) w tej Uczelni. Ze strony www owej Uczelni niewiele mogłam się dowiedzieć. Czy możesz mi coś o niej napisać? Słyszałeś/aś coś o niej, znasz kogoś z tej Uczelni? Polecasz jakiś adres www? Równie cenne będą dla mnie uwagi o samej Nice, cenach i ciekawych, pomocnych, najczęściej odwiedzanych przez studentów miejscach.

Z góry dziękuję za pomoc.
Do Boatka = nawet nie wiedzialam ze taka uczelnia jest w Nicei, ale sprawdzialm w moim informatorze i tam bylo napisane EDHEC – Reconnue 5e grande école de commerce française ( wiec o poziom na pewno jest przyzwoity ), polozeni szkoly tez interesujace bo nad samym morzem ( tylko ulica dzieli ). Jesli chodzi o Nice to jest to dobry kompromis, wszystko tu jest blisko i ceny nie sa wygorowane a jak sie jest spragnionym ciszy czy nowych wrazen to sie bierze pociag i jedzie za Nice. Jesli chodzi o ceny to np. Wejscie do dyskoteki ok 15 E, kawa expresso 1.50 E, Napoj w pubie 8 E ,Kanapka na miescie 3.50, bagietka 0.70 E etc. W Nicei warte zobaczenia –Port , quartier Cimiez , Château , Zone Piétonne i Vieille Ville ze swojemi pubami , restauracjam tam wlasnie bawia sie ludzie w weekendy . Atmosfera miedzynarodowa zwlaszcza latem , mnostwo turystow ( czemu to mozemy zawdzieczac puby gdzie mowimy tylko po angielsku ) w niektorych miasatch pod Nicea Saint Jean Cap Ferrat , Juan Les Pins czy Antibes mozna miec wrazenie bycia w inny kraju a nie we Francji . Sa 4 uniwerki gdzie mozesz sie zapisac jako wolny sluchacz na co tylko chcesz, wielka biblioteka z darmowym dostepem do netu. Jakies pyt ? moj mail [email]
Chciałabym studiowac medycyne we Francji. W jakich miastach mogłabym probowac zdawać? Na jakiej zasadzie przyjmuja obcokrajowców? dzieki z góy za informacje.
Podpisuję się pod tym pytaniem i dołączam jeszcze jedno - a mianowicie na jakim poziomie trzeba znać język, żeby cokolwiek zrozumieć na wykładzie..:) i czy sa organizowane kursy dla obcokrajowców przy uczeniach? :D
Wielkie dzięki. Każda informacja jest cenna. Na pewno odezwę się na maila.
Moge mowic jak jest u mnie na uniwerku w Nicei , tak wiec jesli chodzi o medycyne to pod koniec 1 roku organizowany jest tzw konkurs ( a to dlatego ze na 1 rok przyjmuja wszystkich jak leci, zreszta prawie na wszystkich kier tak jest ) znam bardzo duzo osob ktore oblaly 1 rok po 2 razy ( !!! ) Jest ciezko , ogromna rywalizacja i nie mozna liczyc na nikogo z roku. Moze opis okropny ale taka jest rzeczywistosc, malo kto dobrze wspomina 1 rok medycyny. Za to ja jestem na psychologii (ten sam uniwerek ) wszystko cool, wszyscy mili etc. Jezli masz kupe kasy aby sobie zaplacic szkole prywatna bo bez tego sie nie obejdzie, duzo motywacji i biegly francuski to probuj.
Czesc, ja jestem na podyplomowych studiach z ekonomii, tzw DESS. Zeby sie wpisac na takie studia trzeba miec tytul magistra. Jesli macie jakies pytania o taki rodzaj studiow to piszcie na mejla [email]
Pozdrawiam
Ja mam pytanie dotyczace stypendiow socjalnych,czy w kazdym uniwerku jest inaczej od jakich zarobkowjest przyznawane,na jakie sumy mozna liczyc , w ogole jak z zyciem i kosztami(410 euro miesiecznnie to b.duzo na sam akademik i jezeli nie ma zadnych dotacji to moge sobie odpuscic).
generalnie, to studenci-nie majacy obywatelstwa franc. nie maja zadnych stypendiow socjalnych
(eh, oui...(((
jeszcze istnieja DESSy? skonczylam je dwa lata temu i ostatnio slyszalam ze maja wprowadzis po prostu "mastere"
Witam,

W przyszłym roku wybieram sie na studia do Paryża, mniej więcej wiem jak wygląda to wszystko od strony formalnej. Chciałabym jednak dowiedzieć się, jak oczami studenat prezentuje sie jego przeciętny dzień. Ponieważ jednocześnie ze studiami, będę pracowała jako fille aupair, zleży mi, żeby wiedzieć, ile czasu dziennie trzeba poświęcić na wykłady, o jakich porach dnia sie one odbywają, czy środy są wolne od zajęć (czy może jakieś inne dni są wolne?), ile czasu pozostaje na pracę itd.

Z góry dzięki za wszelką pomoc i trzymajcie kciuki :)


Salut,

Je voudrais savoir comment on fonctionne comme un etudiant a Paris. Je vais suivre des cours a l'Universite l'annee prochaine et je voudrais savoir plus ou moins combien de temps faut il consacrer a l'apprentisage par jour, a quelle heure ont lieu normalement les cours, est-ce que les mercredis ( ou les autres jours) sont libres, combien de temps il reste pour travailler etc. C'est tres important pour moi de connaitre votre opinion, parce qu'en etudiant je vais aussi travailler comme une fille aupair et il faut que je sache deja si je suis disponible ec.

Merci en avance pour votre aide

M
Temat przeniesiony do archwium.