A może kurs językowy?

Temat przeniesiony do archwium.
Myślę nad filologią romańską na II roku,aby ,,poszerzyć " swoje możliwości w przyszłości. Chciałam też mieć jakieś ,, zabezpieczenie" gdyby coś by nie poszło po mojej myśli. Słyszałam też opinie, że po samym kursie trudno by mi było ( kończąc certyfikatem) np. tłumaczyć coś, bo filologia bardziej pomaga być ,,specjalistą w tłumaczeniu".Dodam,że w Liceum jako drugi język miałam język francuski, więc wiem z czym języki romańskie się je. Zastanawiam się jednak czy filologia to dobry wybór, czy nie lepiej wybrać kurs językowy w szkole językowej. Z drugiej strony po samym kursie języka i zakończeniu go testem typu DELF boję się że to nie będzie ,,to samo" co ukończenie filologii romańskiej. Jakie są Wasze wrażenia ze studiowania filologii romańskiej? Jakie są wg. Was plusy i minusy studiowania? Co myślicie na ten temat?

Dziękuję i Pozdrawiam,
Dominika
edytowany przez samba2306: 21 mar 2014
Wszystko zależy od Twojego poziomu języka i konkretnych planów. Moim zdaniem jeśli poważnie myślisz o języku filologia jest najlepszym rozwiązaniem, szczególnie jeśli Twój poziom jest średni, lub, przeciwnie, wysoki.
Jeśli jest średni - filologia daje Ci możliwość szybkiego póscia do przodu, czego nie daje kurs. Przeciętny kurs to 120-180 godz rocznie. Namiast filologia to ok. 2000 godz rozłożone na 3 lata, żaden kurs nie daje tak intensywanej możliwości nauki.
Jeżeli masz bardzo dobry juz poziom języka - w zależnności od tego, gdzie mieszkasz, możesz mieć trudności ze znalezieniem grupy na Twoim poziomi. Wtedy warto rozważyć filologię, gdzie startuje się juz od jakiegos poziomu.
Ja studiowałam Filologię Romańską chociaż miałam jeszcze inna pasję i nie żałuję. Tak czasem wymienialiśmy ze znajomymi wrażenia i kiedy kończyli oni studia nie umieli nic, ja znałam język.
Z drugiej strony uważam, że na studiach powinno się nabyć innych umiejętności a język powinno się znać dodatkowo. Pamiętam jednak gdy na studiach jedna nauczycielka powiedziała nam: "Proszę Państwa, to nie jest kurs języka, to jest filologia". Jeśli więc chcesz znać tylko język, to takie studia mogą być męczące. Studia to w niewielkim stopniu praktyczna nauka języka, cała masa przedmiotów odbywa się po prostu po francusku, uważam jednak że to bardzo pomaga w nauce. Człowiek po prostu funkcjonuje w tej rzeczywistości gdzie wszystko odbywa się po francusku.
Kiedy kończyliśmy liceum (klasę romańską) nasz wychowawca nie był zadowolony z tego ze jedna trzecia klasy wybrała Filologię Romańską. Języka mieliśmy nauczyć się w szkole. I umieliśmy. Dość dobrze. Co jednak z tej znajomości zostało dziś u osób, które poszły inna drogą, które nie wybrały studiów językowych lub jakichś innych studiów ale we Francji, widzę, że niewiele.
Jako nauczyciel muszę jednak zapewnić, że gros osób zna język na wysokim poziomie potwierdzony czasem egzaminami i nie są absolwentami filologii. Zazwyczaj jednak przeszłość tych osób związana jest z krajem, w którym używa się danego języka jako ojczystego.
edytowany przez moderatora: 04 sie 2014
Aha, no i musisz wziąć pod uwagę jaki jest poziom studiów na uczelni na której zamierzasz studiować.
edytowany przez moderatora: 04 sie 2014
Jeśli komuś zależy tylko na znajomości języka, to wątpię czy warto zaczynać filologię. Co prawda, jak wspomniano powyżej, konieczność słuchania wykładów, uczestniczenia w zajęciach prowadzonych po francusku - to wszystko pomaga osłuchać się z językiem. Jednak nie czarujmy się - język wykładów to specyficzny wariant języka, i jeśli nie uczysz się intensywnie języka codziennego, potocznego poza uczelnią (bo zajęcia z praktycznej nauki francuskiego, przynajmniej u mnie, na UJ, nie dokonają cudów... chyba, że ktoś bardzo by się starał, aby wykorzystać pożytecznie każdą minutę tych zajęć, to może), to możesz być w stanie czytać literaturę starofrancuską w oryginale, ale mieć problemy z "normalną" rozmową. Jeśli mieszka się np. w Krakowie, to chyba efektywniej znaleźć znajomego Francuza i/lub zostać stałym bywalcem Instytutu Francuskiego... chyba że ma się ochotę na studiowanie FILOLOGII, filologii a nie samego języka.
edytowany przez Eudoksja: 25 sie 2014
poszukuję osoby w okolicach Chambery która podjęła by się udzielania lekcji języka francuskiego
Temat przeniesiony do archwium.

« 

Pomoc językowa - tłumaczenia

 »

Pomoc językowa - Sprawdzenie