Wiadomości ogólne
Znajomość języka francuskiego mogą potwierdzić odpowiednie egzaminy, które różnią się poziomem, strukturą oraz przeznaczeniem certyfikatów uzyskanych po pozytywnym ukończeniu takowych testów. Egzaminy o nazwie DELF (Diplôme d'études en langue française) oraz DALF (Diplôme approfondi de langue française) to najpopularniejsze i najbardziej rozpowszechnione certyfikaty oficjalnie potwierdzające umiejętność posługiwania się językiem francuskim. Za ich organizację odpowiada Komisja Narodowa (CIEP) z siedzibą w Sèvres we Francji.
Dnia 1 września 2005 r. unowocześniono wersję oraz przebieg egzaminów i obecnie składają się one z sześciu poziomów trudności zgodnymi z normami Rady Europy. Każda część jest dostosowana do poziomu znajomości języka. Egzaminy może zdawać każdy niezależnie od wieku, płci czy liczby godzin przeznaczonych na naukę – jedynym warunkiem jest to, aby język francuski nie był językiem ojczystym.
Zarówno DELF i DALF można zdawać w wielu państwach (również w Polsce) w odpowiednich placówkach. Są to egzaminy płatne, na które odbywają się zapisy (z reguły miesiąc wcześniej przed samym egzaminem). Po zdaniu któregoś z egzaminów otrzymuje się certyfikat potwierdzający znajomość języka. Egzamin DELF składa się z 4 części, odpowiednio : A1, A2, B1 i B2 (każdą część można zdawać również w wersji „JUNIOR”, która nie różni się poziomem, a różnica polega na tym, że tematyka jest bardziej przybliżona środowisku młodzieży). Egzamin DALF zawiera tylko dwie części C1 oraz C2, które nie występują w wersji JUNIOR.
Rzadziej spotykanym, ale także oficjalnym egzaminem jest tzw. „Test znajomości języka francuskiego” (TCF). TCF został również opracowany przez CIEP (Międzynarodowe Centrum Studiów Pedagogicznych). Jest to test standartowy, który pozwala określić znajomość języka na jednym z sześciu poziomów skali ustalonej przez Radę Europy. Uzyskany wynik testu określa w sposób wiarygodny poziom znajomości języka. TCF odnosi się do osób, które pragną poznać swój poziom francuskiego z powodów osobistych, zawodowych lub związanych ze studiami. Jest uznawany przez francuskie uniwersytety i szkoły wyższe. W przeciwieństwie do egzaminów DELF/DALF, których ważność dyplomów się nie kończy, TCF ważny jest tylko przez 2 lata. Niemniej jednak może go zdawać każdy o różnych terminach, gdyż jest wiele sesji w roku.
Prócz wyżej wymienionych egzaminów, zostały opisane jeszcze inne, niedostępne w Polsce certyfikaty. Warto jednak dowiedzieć się kilka informacji o ich strukturze i przeznaczeniu.