Gramatyka języka francuskiego

Spis treści

Gramatyka - Spis zagadnień

Spis wszystkich omówionych zagadnień gramatycznych w poręcznej i łatwej do przeszukania formie. Przejdź do spisu zagadnień »

Czasownik

Czasownik

W tym dziale poznajcie trzy grupy czasowników francuskich z różnymi końcówkami - ich odmiany i najważniejsze zastosowania. Do tego omówione zostały czasowniki zwrotne i modalne.

Części mowy

Części mowy

Tutaj nauczycie się francuskich rodzajników, przymiotników, rzeczowników, zaimków osobowych, przysłówków, liczebników, czasowników, imiesłowów, przyimków, okoliczników i spójników - wszystko z dużą liczbą przykładów.

Czasy francuskie

Czasy francuskie

Po opanowaniu tej zakładki nauczysz się posługiwać francuskim czasem teraźniejszym, przyszłym, przeszłym i zaprzeszłym. Wszystkie zagadnienia opisane są prostym i zrozumiałym językiem.

Pytania i przeczenia

Pytania i przeczenia

Wyjaśniamy tworzenie pytań, przeczeń i podwójnych przeczeń w języku francuskim (ze słowem nic, nikt, ani...ani). Dowiesz się także, jak zadawać pytania.

Tryby

Tryby

Jest wiele trybów w języku francuskim: tryb rozkazujący, tryb warunkowy teraźniejszy i przeszły, tryb zwany le subjonctif (ten ostatni występuje po niektórych wyrażeniach dotyczących uczuć, oczekiwań, woli i innych). Trzeba zapamiętać, w jaki sposób się te tryby tworzy i jakie obowiązują końcówki.

Zdania warunkowe

Zdania warunkowe

Poznaj I okres warunkowy - możliwy do spełnienia oraz II okres warunkowy – niemożliwy do spełnienia w teraźniejszości.

Mowa zależna

Mowa zależna

Służy do relacjonowania tego, co ktoś powiedział. W tej części zaprezentowano mowę zależną w czasie teraźniejszym i w czasie przeszłym. Mowa zależna w czasie przeszłym wiąże się z następstwem czasów, czyli zgodnością czasów według ustalonych reguł.

Strona bierna

Strona bierna

Służy do podkreślenia dopełnienia czasownika zamiast podmiotu, gdy interesuje nas samo wydarzenie lub jakieś ważne odkrycie. Poznajcie zasady tworzenia i przykłady zastosowań strony biernej.

Infinitif passé

Infinitif passé

L’infinitif passé to wyrażenie wprowadzające zdarzenie przeszłe "po tym, jak" ktoś coś zrobił. Poznajcie zasady tworzenia l’infinitif passé i przykłady użycia.

Okoliczniki i spójniki

Okoliczniki i spójniki

W tej części poznacie okoliczniki i spójniki: okoliczniki przyczyny, spójniki współrzędne wynikowe (np. więc), okoliczniki celu, spójniki współrzędne przeciwstawne (np. ale), okoliczniki przyzwolenia, okoliczniki miejsca.

Komentarze (33)

Elles n’ont pas d'argent pour aller au Portugal. W zdaniu jest błąd. Zaprzeczenie nie jest całkowite bo one nie mają pieniędzy na wyjazd czyli zdanie powinno brzmieć Elles n'ont pas de l'argent pour aller au Portugal. Gdyby zdanie kończyło się po wyrazie argent wtedy następuje zaprzeczenie całkowite więc wtedy Elles n'ont pas d'argent ma sens.

Doczekamy sie slownictwa? Oraz uwazam, ze orzy cwiczeniach powinny byc tlumaczenia i mozliwosc wysluchania.

Oj, jaki słaby ten francuski u Was, nie to co angielski,wstyd. Lepszy portal slowka.pl. Zajrzę jeszcze do niemieckiego i porównam.

Hey, rozwińcie francuski tak jak angielski :) Angielskiego uczyłam się w Waszym serwisie, jest po prostu świetny. Ale z francuskim trochę biednie. Może dodać naukę słówek na różnych poziomach? Żeby dało radę zacząć jakoś od podstaw...

Cześć. Super stronka do ćwiczeń przed egzaminem. Ma może ktoś jakieś zagadnienia dotyczące egzaminu DELF na poziomie A1? Chciałabym się jak najlepiej przygotować.

Gdzie mogę znaleźć francuskie idiomy i różnego typu powiedzonka?
Znacie jakąś aplikację, dzięki której można ćwiczyć słownictwo?

ubolewam nad tym, że nie ma słownictwa, jak w angielskim.. wielka szkoda :)

Dla mnie brakuje tu podstawowej rzeczy przy nauce francuskiego- zasad wymowy. Byłabym wdzięczna, gdyby administrator dodał to zagadnienie. Z góry dziękuję i pozdrawiam. :)

Cześć
Znacie jakąś dobą platformę do nauki francuskiego, ale dla początkujących? Aby były polecnia i komentarze m in po polsku ponieważ chce sie dopiero zacząć uczyć.:) A nie umiem ani slowa;)
Możecie coś polecić:)

Opis gramatyki francuskiej z przykładami znajdziecie również na mojej stronie internetowej
www.gramatykafrancuska.pl

czy jest opcja wydrukowanie całej gramatyki z tej strony?

Gramatykę, rozmówki, prawidłowe wykorzystanie słów oraz słownik - wszystko na jednej stronie - jest też tutaj:
http://slowniki.lingea.pl/Francusko-polski

Czy ktoś mógłby mi podać numer kontaktowy ze sprzedającym w aukcji: http://www.leboncoin.fr/voitures/619278718.htm?ca=12_s ?

Bardzo fajnie jest to tutaj wytłumaczone :) było by jeszcze fajniej gdyby przy każdej takiej prezentacji tworzenia poszczególnych trybów czy czasów uwzględnione były tez sposób ich tworzenia w przeczeniach i pytaniach , bo to we francuskim jest czasem skomplikowane szczególnie jeśli chodzi i czasy i tryby skomponowane a jak dojdą czasowniki zwrotne to już w ogóle :O

suuuuper fajna stronka, tylko przydalyby sie jeszcze lekcje, takie jak na "szlifuj swoj hiszpanski" :)

http://www.tv5mondeplus.com/emission/7-jours-sur-la-planete

Polecam stronkę do nauki języka francuskiego:)
Pozdrawiam:)

Czy wraz z ta strona i słownikiem mógłbym nauczyć się francuskiego do poziomu c1?

Bardzo mi pomogło pozdrawiam wiecej takich stron !!!

http://www.lepointdufle.net/ polecam stronkę:)

właśnie się zarejstrowałam zobaczymy jak to działa potem napisze czy jestem zadowolona

Zostaw komentarz:
Zaloguj się aby dodać komentarz. Nie masz konta? Zarejestruj się.