różnica między DELFem a DLem?

Temat przeniesiony do archwium.
witam!

Wśród całego zamieszania jakie sobie narobiłam w głowie zastanawiając się nad wyborem miejsca kursu i w ogóle poziomu, na którym chcę zdawać najbardziej nurtuje mnie pytanie: jaka jest różnica między egzaminem DELF organizowanym przez Instytut Francuski a DL, którego patronem jest Towarzystwo Francuskie ( Alliance Francaise ). Owe wątpliwości nad wyborem któregoś z nich pojawiły się gdy przyszłam do Alliance'a w Warszawie i zapytałam czy przygotowują do DELFa :P na to miła Pani powiedziała ze ich egzamin DL ( Diplome de Langue) jest na poziomie B2 wg Rady Europejskiej i jest właściwie tak samo traktowany w Polsce i za granicą ( a nawet bardziej, bo ktoś tam go jeszcze uznaje) jak DELF. Na moje pytanie dlaczego w takim razie DELF jest o niebo popularniejszy powiedziała, że po prostu Instytut wydał więcej pieniążków na reklamę i marketing niż Alliance.

czy ktoś w ogóle się orientuje w tym temacie? jaka jest rzeczywista różnica?
i może jeszcze: gdzie naprawde warto zapisać się na kurs przygotowujący żeby nie wyrzucić pieniążków w błoto :)?


dziękuję z góry...ufff - jak ktoś wytrwał i przeczytał do końca to gratulacje
:P

Żaneta
siema,
z tego co sie orientuje to i delf i dl jest w alliance,zdziwily mnie dlatego twoje informacje. jak ja zdawalam delfa to on zawsze byl organizowany przez alliance!!! poziom DL jak na mój gust nie jest zbyt wysoki ale zalezy o jaka jednostke chodzi? jesli patrzec w starym to tak A1 A2. a jesli chodzi o przygotowanie do Delfa to ja sie dobrze przygotowywalam z ksiazek DelF wydawnictwa CLE i z moja pania od francuskiego.pozdros

« 

Nauka języka

 »

Życie, praca, nauka