Problem z przykladowym zadaniem

Temat przeniesiony do archwium.
Może mi ktoś wytlumaczyć, dlaczego w tym zdaniu ma być subjontif? Wg klucza poprawna odpowiedz to b...

57. Je cherche un colocataire qui …s’occuper de mes chiens.

a. pourrait
b. puisse
c. peut
Zaryzykowałabym sugestię, że w zależności od kontekstu i sensu, każda z tych odpowiedzi mogłaby ewentualnie być prawidłowa. Subjonctif pasuje, ponieważ mamy na myśli sytuację hipotetyczną, relatywną - współlokatora jeszcze nie ma i nie wiemy w aktualnej, realnej sytuacji, czy może/mógłby zająć się psami. Brzmi to również nieco grzeczniej, gdyż w ten sposób nie narzucamy nikomu tej funkcji. Pozostałe wersje, nawet jeśli nie są literacko poprawne, bywają używane.
Dziękuję za oddpowiedź. Myślalam, że do hipotetycznej sytuacji używa się trybu przypuszczającego, np. prosząc o pomoc raczej powie się ''Pourriez-vous m'aider?'', prawda?
Jak najbardziej, ale konstrukcja Twojego zdania jest inna, bo zawierając "qui" jest zdaniem podrzędnym, a w takiej formie często występuje subjonctif.
Weryfikując sytuację - w wersji literackiej na pewno powinna to być forma "puisse". "Mój" native speaker twierdzi, że pozostałe formy są nieprawidłowe, chociaż jeśli wstukasz zdanie w "google.fr", znajdziesz je częściej niż formę "puisse" (swoją drogą, wydaje się, że używają jej tylko obcokrajowcy uczący się eleganckiego francuskiego ;-)), co oznacza, że w języku potocznym wiele osób ich używa, ale nie są odpowiednie.
Tego nie wiedziałam, dziękuję serdecznie za pomoc ;)

« 

Programy do nauki języków

 »

Pomoc językowa - Sprawdzenie