Bydgoszcz 2006

Temat przeniesiony do archwium.
Co roku w Bydgoszczy organizowany jest Konkures Poezji i Prozy Frankofońskiej. Temat zakładam dla tych, którzy chceliby się podzielić swoimi wrażeniami co do tego konkursu. Na razie powiem tylko tyle, że było cudownie, ale jeśli temat chwyci to napisze więcej:)
w tym roku mam zamiar wziąć w nim udział- pierwszy raz ale zobaczymy jak będzie! Właśnie sie ucze, piszcie czy truno jest tam przejść do kolejnego etapu??jestem licealistką i trochę się stresuję...:)
Final Ogolnopolskiego Konkursu Poezji i Prozy Francuskiej, obywajacy sie od wielu lat w Bygoszczy, prezentuje uczestnikow , ktorzy przeszli etap tzw. regionalny, w zwiazku z tym, poziom jest raczej wysoki. Jednak, z obserwacji, moge smialo napisac, ze zdarzaja sie zenujaco slabe recytacje. Sposrod kilkudziesieciu finalistow, jury wylania 10 laureatow w poszczegolnych kategoriach wiekowych. Komisja ocenia nie tylko poprawnosc jezykowa, jednym z kryteriow jest oryginalnosc w doborze tekstu. Najlepiej, jesli nie sa to teksty "oklepane". Ile razy mozna sluchac tego samego fragmentu? Z ogromna starannoscia nalezy rowniez wybrac tekst, ktory bylby adekwatny do wieku uczestnika. Licealisci recytujacy fragmenty z np.Mikolajka, nie maja praktycznie zadnych szans orzymania nagrody, nawet jesli prezentuja doskonala wymowe.
Powodzenia!
Wiem dlatego mam nadzieję ze moje teksty im sie spodobają:) Ja nie będe recytować Mikołajka ale zobaczymy...jeżeli sie nie spodoba to spróbuję za rok.A wiecie mozę czy np jakis strój czy podkład muzyczny tez zaważa na ocenie ??Czasami naprawdę trudno cos dobrać.
Witaj Kika
Jesli chodzi o podklad muzyczny, moim zdaniem ,jest on zbedny, chyba ze bedzie perfekcyjnie dobrany, a to nie jest latwe. Ja wyznaje zasade, ze " sztuka obroni sie sama", bez zbednych rekwizytow. Mysle, ze Jury zwraca uwage przede wszystkim na poziom jezykowy.Jesli Twoja recytacja nie bedzie impeccable, zaden wyszukany stroj ani muzyka nie pomoga.
Pozdrawiam
A Ty brałeś(brałaś) juz udział w tym konkursie ???Jesli tak to jestem bardzo ciekawa i prosze o jakies Twoje wrażenia:)Pozdrawiam również:)
Aha i jeszcze jedno jestem jedyną z mojej szkoły osoba która się na ten konkurs zgłosiła więc do Rzeszowa powinnam pojechać.Zobaczymy czy tam przejdę, jesli tak to byłoby świetnie.Dla finalistów nagroda jest wyjazd a jakie sa pozostałe nagrody bo nogdzie nie napisali:)
Nie, ja nie bralam udzialu jako uczestnik, ale przysluchiwalam sie uwaznie recytacjom przez kilka lat. Stad moje uwagi. Wiem, ze niektorzy uczestnicy korzystali z podpowiedzi zawodowych aktorow, w zakresie interpretacji. Warto rowniez zostac "przesluchanym" przez jakiegos frankofona, a juz absolutnie konieczna jest wspolpraca ze swoim nauczycielem francuskiego. Acha, jeszcze jedna uwaga:, jesli wiersz jest w stylu powaznym, proza powinna byc wesola lub odwrotnie.
Zycze Ci polamania jezyka!
Nagrody sa bardzo rozne, wyjazd do Francji jest mozliwy tylko dla pelnoletnich uczestnikow, z uwagi na brak koniecznosci obecnosci opiekuna. Pozostale nagrody sa bardzo rozne. Zalezy to od sponsorow. Moze to byc np. magnetofon, albo programy do nauki francuskiego. Najczesciej jednak sa to ksiazki: slowniki, gramatyki, pozycje z literatury francuskiej. Im dalsze miejsce, tym nagroda jest skromniejsza. Dyplomy otrzymuja wszyscy:)
Jesli jestes jedyna reprezentantka swojej szkoly, z cala pewnoscia bedziesz miala okazje zaprezentowac sie na etapie regionalnym.
Tak jeżeli chodzi o dobór tekstów to jest to bardzo ważny czynnik. Ja miałem teksty kanadyjskie i udało sie nawet zajać IV miejsce.Życzę wszystkim powodzenia.Pozdrawiam
To całkiem poważny konkurs...No to widzę że nawet trafiłam bo poezję mam poważną a proze całkiem optymistyczną:)Niestety nie mam szansy być przesłuchana przez Francuza ale pracuję nad tekstami.Tyle ze jest jeden problem nie wysłałam jeszcze zgłoszenia miałam ferie a musze się spotkac z nauczycielką.Wiecie co moja babka a która uczy mnie w szkole chciała mi wcisnąć taki banalny wierszyk..mi się wydaje że jej się po prostu nie chcę ze mna tam jechać.Na szczęście chodzer prywatnie na fr.i dostałam chyba bardziej odpowiedni tekst.Pewnie nauczycielka sie obrazi ale mam chyba prawo sama sobie wybrać co chce recytować:)
i jeszcze jesli wiesz"LA fraise" jakie sa te najbardziej oklepane teksty??Pytam z ciekawości.
Kika!
Oczywiscie, ze masz prawo sama zadecydowac o wyborze tekstu. Jesli masz korepetytora, to sprawa jest o wiele latwiejsza, zakladajac, ze zaangazowanie nauczyciela w szkole jest znikome, bo i tak sie zdarza. Oklepane teksty, to glownie te bardziej popularne, np. spotykane w podrecznikach. Jesli podczas jednego konkursu slyszy sie 20 tych samych wierszy Preverta i tele samo fragmentow np. z Malego ksiacia, mozna sie zanudzic na smierc. Postaw sie na miejscu Jury, oni tez podczas kilkugodzinnych przesluchan, chcieliby uslyszec cos oryginalnego.
"Małego księcia" *
Czyli jedank zgadza się to z tym co słyszałam:)Dziekuję
La fraise,
Takie małe pytanko osobiste:jesteś po romanistyce??
jutro mnie będą przesłuchiwać:)Stresuję się:/
Trzymam kciuki, Kika. Nie daj sie zjesc tremie. Na pewno wypadniesz swietnie. Pzdr.
Mam jeszcze takie pytanie:czy kolejnośc recytacji jeste dowolna?Czy najpierw np. proza a potem poezja??
Jest dowolna, jaka druga recytacje wybierz te, ktora masz lepiej opanowana. Zostaje lepsze wrazenie:) i koniecznie daj znac jak Ci poszlo:)Pozdrawiam!
Własnie wróciłam z Rzeszowa :) no i przeszłam jadę do Bydgoszczy:)!!!
Napiszcie jesli wiecie jak tam jest?I czy te finały trwaja jeden czy 2 dni?no i ogólnie jakie wrażenia bo jestem baaardzo ciekawa:)
jesli ktos z was wybiera sie na sobote i niedziele do Bydgoszczy to piszcie. Jestem strasznie ciekawa jakie macie odczucia rzed finałem ??
Temat przeniesiony do archwium.

« 

Pomoc językowa

 »

Pomoc językowa