przygoda francuska

Temat przeniesiony do archwium.
Protest przeciwko złym warunkom mieszkaniowym
ika [tel], ostatnia aktualizacja [tel]:05

Zwolennicy ruchu DAL we Francji i rodziny żyjące w złych warunkach mieszkaniowych, w tym zwłaszcza rodziny afrykańskie, rozłożyli rano w centrum Paryża kilkadziesiąt namiotów.

"Obozowisko" zostało rozbite przy Place de la Bourse w sercu miasta, nieopodal budynku, gdzie od kilku miesięcy mieszczą się lokale DAL-u i, gdzie schronienie znalazło kilka rodzin afrykańskich.

Protestujący, siedząc na chodnikach przy wtórze tam-tamów, śpiewali: "Dach to prawo!", czy "Solidarność z ludźmi żyjącymi w złych warunkach mieszkaniowych".

Według organizacji walczącej z wykluczeniem społecznym, przyczynami biedy i nierówności na świecie ATD Quart Monde blisko milion ludzi we Francji nie ma stałego zakwaterowania, a około 100 tys. ludzi żyje na ulicy.

Kilka miesięcy temu nad Kanałem Świętego Marcina w Paryżu powstało miasteczko namiotowe, by uczulić władze na problem bezdomności. Dzięki akcji Stowarzyszenia "Dzieci Don Kichota" w stojących od połowy grudnia 2006 r. namiotach znalazły schronienie tysiące ludzi pozbawionych dachu nad głową.
Źródło : PAP
Niepokoje na wschodzie kraju - podpalono dwa domy i 16 samochodów
jk [tel], ostatnia aktualizacja [tel]:29

W miejscowości Saint-Dizier na wschodzie Francji doszło wieczorem do starć policji z gangami młodych ludzi. W toku zajść podpalono dwa budynki i co najmniej 16 samochodów.

Zapowiedziano, iż jeszcze w ciągu dnia na miejsce zamieszek uda się francuska minister spraw wewnętrznych Michele Alliot-Marie.

Do zajść doszło, gdy grupa 40-50 zamaskowanych młodych ludzi, uzbrojonych w kamienie i żelazne pręty, z niewiadomych powodów zdemolowała wóz straży pożarnej i policyjny samochód znajdujące się w pobliżu centrum handlowego. Napastnicy następnie rozproszyli się i zaczęli podpalać samochody w innej części dzielnicy. Bandy podłożyły też ogień pod dwa budynki administracji miejskiej oraz biuro rejestracji pojazdów.

Na miejsce zajść udała się policja i oddział żandarmerii. Siły te opanowały sytuację. Jak przyznał zastępca mera Saint-Dizier, Francois Cornut-Gentille, w mieście nie notowano do tej pory niepokojów na tak dużą skalę.

Dzielnica Saint-Dizier pod nazwą Vert-bois, w której mieszka 12 tysięcy ludzi (niemal jedna trzecia mieszkańców miasta), była już sceną gwałtownych zajść w listopadzie 2005 roku w czasie głośnych wydarzeń na przedmieściach Paryża.

Przed dwoma laty przedmieścia dużych francuskich aglomeracji przez blisko trzy tygodnie były widownią zamieszek ulicznych, podpaleń samochodów i budynków publicznych, dokonywanych przez młodzież z rodzin imigranckich.

Policyjny bilans tych zamieszek to ponad 10 tysięcy spalonych samochodów, około 300 zniszczonych budynków, w tym szkoły i sklepy. Przesłuchano blisko 5 tys. osób, a 400 osób skazano na kary więzienia.
Źródło : PAP
Francja: Ukradziono substancje chemiczne - podejrzana ETA
ks 11-10-2007, ostatnia aktualizacja 11-1[tel]:20

Cztery zamaskowane osoby, prawdopodobnie członkowie separatystycznej organizacji baskijskiej ETA, ukradli z zakładów w środkowo-wschodniej Francji substancje chemiczne, mogące służyć do produkcji materiałów wybuchowych.

Do kradzieży doszło w środę wieczorem w zakładach Labema, niedaleko Saint-Etienne.

Francuskie źródła sądowe poinformowały, że "sposób działania odpowiada temu, jakim posługują się członkowie ETA".

Złodzieje - dwie kobiety i dwóch mężczyzn - uciekli samochodami należącymi do zakładów.

Od niemal 40 lat ETA prowadzi walkę zbrojną z użyciem metod terrorystycznych o oderwanie Kraju Basków od Hiszpanii. W konflikcie zginęło ponad 800 ludzi.
Źródło : PAP
Raport: Wiele rzek zanieczyszczają zakazane od lat chemikalia
ika 1[tel], ostatnia aktualizacja 1[tel]:38

Wiele rzek we Francji zanieczyszczają zakazane od lat i trudne do usunięcia chemikalia - wynika z opublikowanego raportu francuskiego rządu.

Autorzy opracowania oceniają, że stan czystości rzek jest o wiele gorszy niż w czasach, gdy bezpośrednio do nich zrzucano ścieki przemysłowe. M.in. tak zanieczyszczona jest płynąca przez Paryż Sekwana.

Na początku roku zakazano połowów ryb niemal na całej długości Rodanu, gdyż badania wykazały obecność w rzece polichlorowanych bifenyli. Te związki organiczne, znane też jako PCB, w większym stężeniu mogą być przyczyną katastrof ekologicznych. Ich eliminacja ze środowiska jest wyjątkowo trudna.

PCB szeroko stosowano od lat 30. XX wieku w transformatorach i kondensatorach, wykorzystywano je jako płyny hydrauliczne, nośniki ciepła, oleje smarne i rozpuszczalniki. W 1987 roku władze Francji, udowadniając ich szkodliwość dla zdrowia, w tym wywoływanie zaburzeń płodności i raka, zakazały ich używania.
Źródło : PAP
Francja: Aresztowano 310 osób podejrzanych o pedofilię
ks 12-10-2007, ostatnia aktualizacja 12-1[tel]:26

Francuska policja aresztowała w prowadzonej od poniedziałku ogólnokrajowej akcji 310 osób podejrzanych m.in. o rozpowszechnianie dziecięcej pornografii.

Przejęto prawie 1,5 mln zdjęć i filmów wideo.

Wśród aresztowanych są osoby, które przyznały się do gwałtów na dzieciach i ich seksualnego wykorzystywania.

Do aresztowań doszło wskutek doniesień włoskiego stowarzyszenia ochrony dzieci.

Według policji mężczyźni pochodzą ze wszystkich grup społecznych. Są wśród nich nauczyciele, żołnierze, robotnicy.

W operacji uczestniczyło 330 żandarmów i policjantów.
Źródło : PAP
to co powiem zabrzmi pewnie strasznie, ale jak im we Francji nie wychodzi, jak im źle i jak im się tam nie podoba, to niech wrócą do siebie, nikt ich nie trzyma siłą we Francji

 »

Pomoc językowa - tłumaczenia