Niestety, nie należy oddzielać gramatyki od słówek. Podstawą jest wybranie dobrego podręcznika, proponuję Tempo 2, Le Nouveau Sans Frontière lub Panoramę. Znajdziesz tam gramatykę i zadania do niej, a wśród tych zadań - obrazki. One zazwyczaj są tak dopasowane, że żeby je opisać, trzeba używac danej struktury. Warto też używać struktur, które poznałaś wcześniej, nawet jeśli polecenie tego nie wymaga.
Jeśli tswierdzisz, że Twoje słownictwo jest naprawdę ubogie, to przygotuj sobie najpierw listę potrzebnych słów i potem dopiero opisuj. Jasne jest, że trzeba mówić na głos, ale się nie przejmuj - dobzi uczniowie często "gadają sami do siebie".
Po jakimś czasie, jak już się wprawisz, to będziesz sama umiała znależć sobie obrazki lub zdjęcia do opisywania (np. w gazetach).
Ale ważne jest też, żeby się osłuchać z językiem mówionym. Warto więc oglądać filmy francuskojęzyczne i słuchać radia francuskiego w sieci. Na stronie www.rfi.fr znajdziesz zawsze ostatni serwis informacyjny w normalnej wersji i w wersji łatwiejszej. Warto tego sobie posłuchać kilka razy. Poza tym, na tej stronie są też zapisane różne audycje z pytaniami do nich - sprawdzisz sobie, czy dobrze rozumiesz to, co mówią.
I czytaj prasę francuską, np. L'Express, Le Nouvel Observateur, Le Point, Le Figaro. Warto wiedzieć, co się tam u nich dzieje;). Zawsze będzie o czym pogadać, jak już zamieszkasz we Francji, i wzbogacisz sobie słownictwo.
I ostatnia moja rada: poszukaj sobie osoby do korespondowania w mieście, w którym zamieszkasz. Możesz to zrobić dzięki stroni www.sharedtalk.com. Native pomoże Ci w problemach językowych, no i będziesz mieć na miejscu kogoś znajomego. Zawsze to milej, jeśli nie wszyscy są obcy.
A jeśli masz trochę kasy, to załatw sobie konwersacje. A może przekonasz się, że wcale tak źle nie mówisz?
Wszystkie te "sztuczki" sprawdziłam na sobie i działają. Spróbuj, nic nie tracisz.
Pozdrawiam!
Bon courage!