średniozaawansowany czy zaaansowany

Temat przeniesiony do archwium.
Witajcie.. mam pytanie, może trochę głupie.. czy ktoś orientuje się jak wielka jest różnica między poziomem średnizaawansowanym a zaawansowanym? chodzi mi o gramatykę, bo chcę kupić sobie książkę i nie mogę się zdecydować na poziom.. pomoże ktoś?
Ja bym Ci proponowała po prostu przejść się do księgarni, wziąć do ręki te książki i dokładnie przejrzeć ich zawartość pod kątem Twoich umiejętności. Czy zagadnienia, które tam są poruszane, są Ci znane, czy rozumiesz teksty/przykłady które są tam zamieszczone itd.

Trudno jest inaczej powiedzieć, czym się różni poziom średniozaawansowany od zaawansowanego, jak tylko poziomem znajomości języka :) Generalnie rzecz ujmując, w książkach średniozaaw. omawiana jest na pewno gramatyka, podczas gdy na poziomie zaawan. w zasadzie do tego się już nie wraca. Na poziomie zaawansowanym, czyli rozumianym jako C1 i C2, skupia się na czytaniu tekstów, dyskusjach, pisaniu bardziej skomplikowanych rzeczy (compte-rendu) itd.

Dlatego ja osobiście nie znam książek do gramatyki francuskiej na poziomie zaawansowanym, a jedynie ogólne opracowania - genialna moim zdaniem "Grammaire expliquee" ma jedynie poziom Debutant i Intermediare. W praktyce ta druga jest wyczerpująca i dla osób średniozaaw. i zaawansowanych, sama z niej korzystam, jak mam jakis problem gramatyczny. Na poziomie zaawan. jest jeszcze książka do DALFa C1, C2, ale tam gramatyki w ogóle nie ma, jest "Panorama 4", ale to podręcznik w typie szkolnym, gramatyki chyba brak. Chyba tyle, może jeszcze jakieś samouczki, ale to zazwyczaj są rzeczy, od których lepiej trzymać się z daleka.
hmm.. tzn mi chodzi konkretnie o 'grammaire progressif' wyd. CLE i właśnie tam jest też zaawansowana i średniozaawansowana... ale chyba już odpowiedziałaś na moje pytanie :)jeśli dobrze zrozumiałam i chyba bardziej potrzebuję narazie średniozaawansowanej wersji jakiejkolwiek gramatyki :) a co Ty na to?
Posiadam grammaire progressive avance oraz mialam okazje przegladac poziom intermediaire. Poziom avance jest moim zdaniem na poziomie sredniozaawansowanym wyzszym, a poziom intermediaire po prostu na poziomie sredniozaawansowanym(na poczatku nawet na troche nizszym).

Grammaire expliquee to inna para kaloszy. Poziom intermediaire zawiera praktycznie cala gramatyke francuska i rzadko kiedy nie znajdziesz tam odpowiedzi na nurtujace Cie pytania gramatyczne.
A, 'progressive' faktycznie jest na zaawansowanym, nawet mam go w domu :) ale to w zasadzie nie jest sam podręcznik, co bardziej podręcznik połączony z ćwiczeniami. Osobiście nie przepadam za 'grammaire progressive', bo wszelkie wytłumaczenia i regułki są dość ogólnikowe i jakies takie chaotyczne. W każdym razie w razie problemów nigdy po to nie sięgałam. Zdecydowanie polecam "Grammaire expliquee" - to rzecz, która naprawdę warto mieć :)
hmm.. myślałam zawsze, że to dobra książka u mnie w szkole nauczycielka z niej korzysta na lekcjach i w ogole z tej serii. a po za tym ćwiczenia są.. i spodobała mi się, zobaczę ją a jak coś to zaopatrzę się w tę 'grammaire expliquee'.. dziekuje :*
A nie, ja bynajmniej nie twierdzę, że to jest zła książka, korzystałam z niej w liceum, ale nigdy za nią nie przepadałam. Jest ok, jeśli chcesz sobie poćwiczyć, ale dogłębnych regułek tam nie znajdziesz. Natomiast 'vocabulaire' z serii "progressif' jest fantastyczne, na wszystkich poziomach zresztą.

A tak nawiasem mówiąc do 'grammaire expliquee' chyba też są ćwiczenia i jest też podręcznik 'vocabulaire', poświęcony głównie słowotwórstwu, więc raczej dla zdecydowanych pasjonatów :)
Temat przeniesiony do archwium.

« 

Brak wkładu własnego

 »

Pomoc językowa