Francuski - 3 lata ?

Temat przeniesiony do archwium.
Witam! Zamierzam iść do LO do klasy z rozszerzonym angielskim i francuskim, z tym, że francuski od podstaw, ale jest zwiększona liczba godzin.. I czy da się nauczyć tego języka przez 3 lata tak, abym mogła go zdawać na rozszerzeniu? Oczywiście uczyłabym się dodatkowo w domu dużo ..
Witam,

Wszystko zalezy od Ciebie : motywacji i zaangazowania oraz od nauczyciela, mysle, ze jest to mozliwe. Pamietaj jednak, ze te 3 lata przeleca szybko! Musisz wiec dosc szybko ocenic Twoje postepy w nauce. Jesli nie wystarcza Ci zajecia w szkole i samodzielny wklad, zawsze przeciez mozna skorzystac z dodatkowych prywatnych lekcji. Wskazane sa jak najbardziej wyjazdy do Francji np. w okresie wakacyjnym, jesli jest taka mozliwosc (kurs jezykowy i/lub praca jako fille au pair).

Pozdrawiam.
wszystko można... nawet w 2 miesiące przygotujesz się do matury rozszerzonej... - jestem przykładem! (może nie będzie 100 % ale 50 na pewno) tylko trzeba przede wszystkim chcieć, a po drugie coś robić w tym kierunku :)
dzięki bardzo;) teraz napewno uwierzę w siebie;) Uwielbiam uczyć się języków obcych, ale większość osób, z którymi rozmawiam mówi że ooo weź idź z tym francuskim, ładny język ale trudny i się nauczyć nie da.. I tak mnie z tropu zbijają, ale dam radę;) dzięki
a te większość osób co tak mówi to zna francuski? nie sugeruj się opiniami laików bo to do niczego nie prowadzi tylko rób swoje a reszta niech p..i swoje...
Hej, kwakwa91. Chciałbym Ci serdecznie pogratulować ;) oraz chciałbym powtórzyć Twój wyczyn (mam na to czas do maja), a w tej chwili przerabiam "j. francuski dla początkujących" Szypowskiej (książka z 83. r) oraz "francuski w 4 tygodnie". Z jakich materiałów się przygotowałeś/aś? Jakie polecasz? Na tę chwilę uczę się po 2 lekcje z f. dla pocz. dziennie (dokładnie) ze słownictwem (ale kilka słówek - takich jak atrament i kałamarz - ominąłem) oraz 1. lekcję f. w 4 tyg. do tego czasem trochę rosetta stone (taki program do nauki bez tłumaczenia na j. ojczysty xD) oraz radio.
ja się wtrącę;) i polecę "vocabulaire du francais, niveau avance" (i intermed.)
Podpisuję się pod "vocabulaire progressive du francais" i dorzucam "grammaire progressive du francais" (to samo wydawnictwo).
Trochę się rozczuliłam czytając ten wpis, bo trzy, cztery lata temu miałam identyczne wątpliwości ;) Gdy zaczynałam liceum i miałam pierwsze lekcje francuskiego, czytałam na tym forum wszystkie wątki typu "czy można nauczyć się francuskiego w 3 lata i zdać rozszerzony?". Teraz jestem rok po maturze i wiem, ze można :)

Francuskiego zaczęłam się uczyć w liceum. Przez rok chodziłam tylko na zajęcia w szkole, 2 godziny w tygodniu (to bardzo mało!). Potem zaczęłam szukać jakichś dodatkowych lekcji, a że mieszkam w małym mieście, trudno było cokolwiek znaleźć. W drugiej klasie chodziłam na zajęcia 2 razy w tygodniu w szkole i 2 razy w tygodniu poza szkołą. W trzeciej klasie dostałam fakultety z francuskiego w szkole: 4 godziny w tygodniu. Koniec końców matury nie pisałam, bo zwolnili mnie z powodu olimpiady i wpisali 100% ;) a naprawdę nie jestem jakaś superzdolna;) Trzeba tylko próbować;)

Piszesz, że od początku będziesz miała zwiększoną liczbę godzin - to bardzo dobrze, można naprawdę sporo zrobić. Może obędziesz się bez dodatkowych lekcji ;) Grunt, żebyś miała nauczyciela, który chce pomóc, dzieli się materiałami, mówi, nad czym pracować.

Matura ma to do siebie, że polecenia, typy zadań zawsze są identyczne. Nawet forma pisemna jest zawsze taka sama (rozprawka, opowiadanie, recenzja albo opis). Żeby dobrze zdać maturę, trzeba po prostu ćwiczyć konkretne umiejętności, robić dużo testów itp. Naprawdę żadna filozofia - oczywiście od momentu, kiedy nabierzesz ogólnego rozeznania we francuskim ;) Przez ten pierwszy rok po prostu ucz się ile możesz, poznaj gramatykę, podstawowe słownictwo itp. Po roku spróbuj robić zadania pod maturę podstawową: słuchanie, czytanie itp., żeby oswoić się z takim typem zadań. A potem rób już rzeczy pod maturę. Z francuskiego nie ma aż tylu próbnych testów, ile z angielskiego, ale są dwa wydawnictwa: omega i nowela, które publikują książki z testami maturalnymi.

Ogólnie: masz duże szanse, że bardzo dobrze zdasz maturę, jeśli tylko się przyłożysz ;) i w swoim czasie spróbuj sił w olimpiadzie - to naprawdę daje spore możliwości.

powodzenia:)
A tak zapytam czy wybierasz się do II LO w Poznaniu?

Ja uczę się z tych książek "(...) du francais" (słownictwo/gramatyka) i szczerze powiem ze sa dobre , ale potrzebna jest przy nich pomoc w tlumaczeniu. Na pomoc nauczyciuela nie mam co liczyc bo nie dosc ze tlumaczyc nie umie, to jeszcze zniecheca do nauki i np pytam " Może pani zobaczyć ... ? " odp " NIE! Sprawdź sobie w słowniku!!!" ... więc ogólnie cięzko :P no ale daje rade ucze sie z tych dwoch ksiazek narazie debutant a po wakacjach biore ten poziom sredni ;)
A nie nie Poznań trochę daleko ode mnie niestety.. Wybieram się do IX LO w Lublinie ;))
aaa i do: la-coccinelle , dziękuję Ci za radę;) Będę robić wszystko co tu napisałaś i postaram się być systematyczna i mam nadzieję, że to wszystko zaowocuje;)
do la-coccinelle : Słuchaj, a czytałam gdzieś, że matura rozszerzona z francuskiego przypomina poziomem podstawową z anglika.. To prawda?.
Temat przeniesiony do archwium.

« 

Pomoc językowa - Sprawdzenie