Wymowa i gramatyka

Temat przeniesiony do archwium.
Witam
Z tego co wiem, wymowa jest dość trudna (choć jakże imponująca). W jakim czasie ją opanowaliście? :)
Jeśli chodzi o gramatykę, to jest podobnie jak w angielskim. Dużo, dużo czasów. Widziałam ich 15 (!) choć do końca nie wiem, czy wszystkie to czasy.
Czy super-hiper-ultra ważna jest znajomość ich WSZYSTKICH? Czy w dzisiejszym języku bardzo zwraca się na to uwagę?
Tak, czasów jest mnóstwo, ale kilku z nich praktycznie nie musisz znać... dopóki nie osiągniesz znacznej znajomości języka - a i tak na wiele Ci się taki passé simple nie przyda (chyba że zasmakujesz w czytaniu klasycznej literatury w oryginale). Przypuszczam, że 4 formy subjonctif wzięłaś za czasy - tylko 2 spośród nich w praktyce się używa.

Wymowa, wbrew pozorom, nie jest wcale taka trudna. Polecam słuchanie z jednoczesnym śledzeniem wzrokiem tekstu. Zależności pomiędzy pisownią a wymową są niesamowicie logiczne, jest dużo łatwiej niż w angielskim.
Quand je vivais en France, je ne pouvais rencontrer un homme d’esprit sans qu’aussitôt j’en fisse ma société. Ah ! je vois que vous bronchez sur cet imparfait du subjonctif. J’avoue ma faiblesse pour ce mode, et pour le beau langage, en général. Faiblesse que je me reproche, croyez-le.