potrzebny dialog - w poniedziałek egzamin :( help!

Temat przeniesiony do archwium.
Pomóżcie, mam "opowiedzieć" jakiś dialog w mowie zależnej... Może być np. o pogodzie, byle w miarę prosty. Mowę zależną potrafię robić tylko w czasie teraźniejszym (i takie jest wymaganie). Proszę o dialog w discours direct, sam sobie przerobię potem na zależną.
Przy okazji - znacie może słówka do mowy zależnej typu "on nie zgadza się", "on proponuje...", etc?
Dzięki z góry!
N.
Trochę napisałem, nie wiem czy dobrze. Myślicie, że da się to ładnie przełożyć na zależną??? (Je remercie za brak akcentów - jakiś rok temu przestałem próbować je wstawiać. Jeszcze pół roku i zacznę próbować znów :-)))

J: Bonjour Sylvie!
S: Bonjour Jacques! Il faut sale temps aujourd'hui!
j: Il n'est pas si mal!
S: Il pleut et un veut souffle.
J: Mais, il est chaud.
S: Je suis d'accord avec toi, mais je deplaire cette temps.
J: Connaisses-tu Pierre?
S: Oui, je connais Pierre tres bien.
J: Nous allons au cinema. Tu voudres aller avec nous?
S: Quel film vous regardez?
J: "Amelie"
S: Je vais avec vous.

... i jakoś to jeszcze będę musiał zakończyć... wiem że mój poziom wysoki nie jest ale właśnie dlatego tu jestem... Jeśli macie jakieś propozycje jak to ulepszyć, to będę wdzięczny.
Dzięki jeszcze raz za pomoc!
hejka!przerobiłam troszkę Twój dialog,bo było w nim kilka błedów:)pamiętaj,że mówiąc o pogodzie używamy we franc czasownika "faire"a nie "etre".jest napisany prostym językiem,dodałam końcówkę. gdybyś miał jakiś problem z przerzuceniem tego na mowę zależna,daj znać,chętnie pomogę:
-Bonjour Sylvie
-Bonjour Jacques.Aujourd'hui il fait un temps a ne pas mettre un chien dehors(tzn: jest psia pogoda;możesz też powiedzieć prościej:il fait mauvais temps -jest brzydko-to zależy od Ciebie:)
-Il ne fait pas si mauvais
-Il pleut et il y a du vent( lub-le vent souffle )
-Mais il fait chaud
-Je suis d'accord avec toi pourtant(jednakże) je deteste ce temps
-Connais-tu Pierre?
-Oui,je le (jego)connais tres bien
-Nous allons au cine.Tu voudrais aller avec nous?
-Quel film allez-vous regarder?
-"Amelie"
-Alors je vais avec vous
-C'est formidable!Nous venons te chercher (przyjdziemy po Ciebie )a vingt heures
-d'accord!a bientot!
Dzięki :-)))))))))))))))
Bardzo mi pomogłaś :-) chyba już dam radę, jakby co to nie omieszkam się zgłosić :-)
bardzo się cieszę,że mogłam Ci pomóc:)))gdyby co,pisz śmiało!pozdrawiam!

« 

Pomoc językowa