Conditionnelles

Temat przeniesiony do archwium.
Hej czy mógłby mi ktoś w "zrozumialy " sposób wytłumaczyć kiedy stawia się 1 typ conditionnelles ( si+present+present ; si+presnet +futur simple ; si+ resent +imparfait)
2 typ conditionnelles( si+imparfait + conditionnel presen)
3 typ conditionnelles (si+plus que parfait + conditionnel passe)
Wiem że da sie to jakoś rozróżnić niekoniecznie rozumiejąc dokladnie zdanie bsrdzo prosze o pomoc z góry wielkie dzieki :)
przepisze Ci moje skromne notatki, byc moze Ci to troszke rozjasni sprawe, a jesli nie to moze ktos jeszcze cos doda:

1) Si + present + present
-używamy do pewnych zwyczajów,zasad,regul i nie odnosi sie to do konkretnego czasu.
-si tlumaczymy jako "jesli", "za kazdym razem"
- np.s'il pleut, je ne sors pad. Jesli pada, nie wychodze (moja zasada)
si tu arrives, je suistres heureuse. Zawsze kiedy przychodzisz jestem szczesliwa (tak jest zawsze,to jest regula)


2) Si + present + futur
-uzywamy do okreslenie jakichs ewentualnosci, rzeczy i sytuacji , w ktorych jesli spelnimy dany warunek, rzecz ta bedzie mogla byc zrealizowana w przyszlosci
- si tlumaczymy jako "w przypadku gdy" "w sytuacji jesli" itp
- np. s'il fair beau, nous irons a la plage.
Jesli bedzie ladna pogoda pojdziemy an plaze
si vous gagnez, vous recevez 100000F.
Jesli wygracie otrzymacie 1[tel]frankow

3) Si + imparfait + conditionnel present
-wyrazamy nim hipotezy, marzenia, zyczenia dotyczace terazniejszosci lub przyszlosci, co do ktorych mamy nadzieje na spelnienie w przyszlosci. (inaczej: wyraza niemozliwosc realizacji czynnosci zdania glownego w danym momencie ale dopuszcza mozliwosc jej realizacji w przyszlosci)
-si tlumaczymy glownie jako "gdybym/s/smy/scie"
-np. Si je gagnais beaucoup d'argent, je m'acheterais une belle maison.
Gdybym wygrala duzo pieniedzy kupilabym sobie piekny dom

4)Si + plus-que-parfait _conditionnel passe
-sluzy do formulowania hipotez dotyczacych czynnosci nalezacych do przeszlosci i wskazujacych na nieodwracalnosc sytuacji
-np. Si n'avais pas gagne beaucoup d'argent, je n'aurais pas pu acheter cette belle maison.
Gdybym nie wygrala duzo kpieniedzy, nie moglabym kupic tego pieknego domu (ale wygralam, kupilam, to sie nie odstanie, nie zmieni)

« 

Pomoc językowa - tłumaczenia

 »

Pomoc językowa