pomoc w tlumaczeniu

Temat przeniesiony do archwium.
Dans le domaine culturel, on note plusieurs phénomènes:

- l'apparition de l'imprimerie est un bouleversement qui permet de multiplier massivement les exemplaires des livres; elle suiscite une circulation l'information sans commune mesure avec les pratiques médiévales; le public s'accroît: toutes les classes aisées accèdent à une certaine instruction; et même les masses populaires sont touchées par l'iimprimé

-les universités, d'abord initiatrices des idées nouvelles, sont supplantées par Collèges; où les adolescents reçoivent une éducation plus uniformisée ( une 'culture générale')

-le modèle culturel dominant est l'Antiquité. L'enseignement et les livres diffsent les textes latins (et, en partie, grecs). A l'égard du savoir, l'érudition est l'attitude la mieux considérée, mais non la plus repandue. L'imitation s'accompagne souvent d'une 'vulgarisation' des modèles respectés

- la multiplication des livres va de pair avec un developpement de la réflexion individuelle, une attention plus grande portée aux ressources des modes rationels de la connaissance, mais aussi au moi. A cet égard, la medicine distinguait 4 types psychologiques, liés à 4 tempéramentes fondamentaux: sanguin, flegmatique, colérique, mélancolique. La Mélancolie ('bile noire'), propice à l'humeur sombre et rêveuse, était considérée comme particulièrement favorable à la création littéraire et artistique.

Prosze o pomoc w tlumaczeniu, bo moje jest troche bez sensu. Za kazda pomoc z gory dziekuje;)
W dziedzinie kultury notuje się liczne zjawiska
-pojawienie się druku to przewrót, który pozwala mnożyć masowo egzemplarze książek; wywołuje(suscite) obieg informacji nie związany ze średniowiecznymi praktykami (sans mesure commune - bez wspólnego mianownika); wzrosła liczba odbiorców - w społeczeństwie wszystkie klasy zamożności mają dostęp do pewnego/jakiegoś wykształcenia; a druk dotyczy nawet mas pracujących [trochę ta końcówka niezręcznie mi wyszła, ale mogę nad nią pomyśleć, chyba że chodzi tylko o ideę, a nie o ładnie sformułowane zdanie :)]

- uniwersytety, początkowo prekursorzy nowych idei, zostały zastąpione przez kolegia/coledże, gdzie młodzież otrzymuje edukację bardziej zuniformizowaną ("kulturę ogólną")

- dominującym(najpowszechniej znanym) modelem kulturalnym jest kultura Starożytności. Nauczanie i książki upowszechniły teksty łacińskie (i- częściowo- greckie). Erudycja jest postawą z punktu widzenia wiedzy najbardziej docenianą , lecz nie najbardziej rozpowszechnioną.
Naśladownictwo idzie często w parze z pewnym upowszechnianiem uznanych modeli.
- zwiększenie liczby książek idzie w parze z rozwojem indywidualnej refleksji, większej uwagi skierowanej na możliwości racjonalnych sposobów poznania, ale także skierowanej na siebie samego.
W tym kontekście medycyna wyróżnia 4 typy psychologiczne, powiązane z 4 podstawowymi rodzajami temperamentu: sangwinik, flegmatyk, choleryk, melancholik. Melancholia ("czarna kula") sprzyja usposobieniu mrocznemu i marzycielskiemu, uważanemu za szczególnie korzystny przy twórczości literackiej i artystycznej.
A czy możesz zaspokoić moją ciekawość - po co ci takie trudne teksty?
Dzieki za pomoc ;) doksztalcam sie Jestem na pierwszym roku filologii francuskiej od podstaw i czasem musze sprawdzic swoje tlumaczenie ;) musze powiedziec ze nie idzie mi najgorzej Jeszcze raz dziekuje za pomoc i pozdrawiam
:)
co?! jesteś na pierwszym roku filologii OD PODSTAW?! jakim cudem robicie tam takie trudne teksty? ja też chcę iść na filologię od podstaw, ale nie spodziewałam się, że aż taki wysoki poziom... z ciekawości gdzie studiujesz?
W Bialymstoku, a te teksty dostajemy tylko na wykladach z historii literatury franc Nie jest tak najgorzej, wylkadowcy sa w porzadku i duzo nam pomagaja Ale uczyc sie tez trzeba calkiem sporo Jesli uczylas sie wczesniej francuskiego (np. w liceum) to z czystym sumieniem polecam te studia, a jesli nie to tez polecam tylko ze bedzie troszke wiecej nauki ;)
Anastasia, przestan sie zastanawiac na prozno, avance!! jedz do Francji w tym roku! Francuski to francuski, nie ma specjalnego poziomu niestety: Wydaje Ci tylko.
po drodze bardzo polecam studentom te stronke do czytania:
www.scienceshumaines.com/_accueil
Temat przeniesiony do archwium.

« 

Pomoc językowa - tłumaczenia

 »

Życie, praca, nauka