Przygotowanie do odpowiedzi

Temat przeniesiony do archwium.
Witam :)

Jutro odpowiadam z francuskiego i mam kilka problemów z napisanym przeze mnie tekstem.
Może zacznę od początku :)

Zadanie 1
Jesteś na spacerze z koleżanką, spotykacie Twojego znajomego francuza. Przedstaw go.
( Text własny : Aniu c'est ma ami Nicolas. Nicolas aller lycée, pomme interesser soi histoire cinema. )

Zadanie 2
Przedstaw koleżanką obcej kobiecie.
( Text własny : C'est ma compine Anna. Elle habite a Poznań. Ania arriver a Paryż dessus axcurison. )

Zadanie 3
Opisać koleżankę z ławki. ( Wygląd, upodobania itd. )
( Text własny : Ania c'est ma compine bane. Elle viens de Pologne. Elle avoir 16 age. Oui comment je, interesser soi informatique. Elle avoir tres grand. )

Zadanie 4
Opisać swój wygląd, dane o rodzinie, jakimi językami władam.
( I tu mam problem z napisaniem tekstu, źle komponuję zwroty. )
Mógłby ktoś mi przetłumaczyć, coś takiego :
Nazywam się Michał, mam brata Kamila. Mam 16 lat i chodzę do liceum. Mówię po angielsku i francusku.

I byłbym bardzo wdzięczny, jeżeli ktoś mógłby pomóc mi wyjaśnić odmienianie czasowników I, II i III grupy.
Znam teorie, której nie potrafię zastosować w praktyce.
Mogłby ktoś odmienić mi te czasowniki ( faites, parle, ont, dois, sont i peux ) i objaśnić jak to się robi ? Z góry dziękują :)

I jeszcze jeden zwrot.
- Czy masz psa ?
- Czy masz zwierzę ? Odpowiedź : Tak, mam zwierzę.

Za każdą pomoc dziękuję i pozdrawiam. Przepraszam, ze te koślawe teksty, ale francuskiego uczę się pierwszy rok i nigdy wcześniej nie miałem z nim doczynienia, jeszcze nie wiele rozumiem :)

â
>Zadanie 1
>
Bonjour Nicola
bonjour Ania
Nicola ,je te présente mon amie ELa
Ela ,c'est mon ami Nicola .Il est français.
Nicola étudie dans dans la même classe que moi et nous sortons souvent au cinéma .
Zadanie 2
>
Madame X je vous présente mon amie Anna .Anna habite à Poznan .
Elle est venue visiter Paris .
>Zadanie 3
>
Ma meilleur amie s'appelle Ania .
Ania vit en Pologne .
Elle a seize ans et elle est grande .
Tout comme moi elle s'intéresse à la informatique .

>Zadanie 4
>
Je m'appelle Michal.
J'ai 16ans ,j'ai un frère.
J'étudie au lycée et j'apprends le français et l'anglais .

Faire :
je fais
tu fais
il fait
nous faisons
vous faites
ils font

parler
je parle
tu parles
il parle
nous parlons
vous parlez
ils parlent

être
je suis
tu es
il est
nous sommes
vous êtes
ils sont

devoir
je dois
tu dois
il doit
nous devons
vous devez
ils doivent

pouvoir
je peux
tu peux
il peut
nous pouvons
vous pouvez
ils peuvent



Tu as un chien ?
Oui j'ai un chien .
Jest taka fajna stronka z odmianą czasowników i bardzo przejrzysta,polecam :
http://www.la-conjugaison.fr/du/verbe/etre.php
Dziękuję i od razu kieruje pytanie, na jakiej zasadzie są one odmieniane ?
Podałem te przykłady, aby można to było tylko jakoś zobrazować.
W przypadku III grupy czasowników nie licz niestety na złote reguły, tylko na swoją dobrą pamięć, bo to ponad 300 czasowników nieregularnych, między którymi czasem zachodzą pewne podobieństwa w odmianie. Musisz je po prostu stopniowo wkuwać, jeśli oczywiście chcesz się uczyć francuskiego. Grupa I i II to czasowniki regularne. Grupa I to wszystkie czasowniki zakończone na -er oprócz aller, grupa druga to większość czasowników zakończonych na -ir (uwaga, nie wszystkie. Np venir, partir, sortir, voir - to czasowniki III grupy). Jeżeli nie znasz reguł odmiany czasowników I i II gr, pytaj jeszcze.
Ale w przypadku czasowników, które podałem jako przykłady, nie ma końcówek -ir i -er.
Jak ropoznać czasownik i przypisać go do odpowiedniej grupy ?
Przykłady, które podałeś to oprócz "parler", należącego do I gr, czasowniki III grupy. Poza tym w swoim wpisie podałeś te czasowniki w formie odmienionej a nie w bezokolicznikach, może dlatego nie zauważyłeś, że parler należy do I gr. Wszystkie czasowniki zakończone na -re (nie pomyl z -er) należą bezwzględnie do III gr, poza nimi należy do III grupy część czasowników zakończonych na -ir i tu trzeba uważać, żeby ich nie pomylić z czasownikami II grupy. Prościej będzie tak:
I grupa - czasowniki regularne zakończone na -er z wyjątkiem aller,
II grupa - czasowniki regularne zakończone na -ir,
III grupa - czasowniki nieregularne zakończone na -re lub -ir
A jak doprowadzić je do formy bezokolicznika ? :)
faites pochodzi od faire,
parle od parler,
ont od avoir,
dois od devoir,
sont od être
peux od pouvoir

Zaza podała ci powyżej pełną odmianę w cz. teraźn. Żeby wiedzieć, jakie są bezokoliczniki odmienionych form, musisz po prostu znać ich odmianę i sam czasownik w bezokoliczniku. Nie wiem, czy o to ci chodziło :)
Chyba tak.. :)
Dzięki wielkie. Trudno, ale pani będzie musiała podać mi przykłady od razu w bezokoliczniku, bo tak jak wspominałem, francuskiego uczę się pierwszy rok i jeszcze nie wiele wiem. Nie to co reszta grupy, ktora miala francuski juz przez 3, a i 6 lat ;)
Powodzenia, rzeczywiście masz trudne zadanie, w takiej grupie!
Temat przeniesiony do archwium.

« 

Pomoc językowa - Sprawdzenie

 »

Pomoc językowa - tłumaczenia