kilka ważnych pytań...

Temat przeniesiony do archwium.
Mam jeszcze kilka pytań odnośnie studiów we Francji:
jak wyglądają zapisy? tzn, gdzieniegdzie przyjmują wszystkich, jak leci. ale podobno można zdawać za kilka kierunków na ty samym uniwerku. czy jeśli zostaliśmy przyjęci, to na wszystkie kierunki, czy np. trzeba wybrać jeden. albo czy np. może zaistnieć sytuacja, że na jeden kierunek się nie dostaliśmy, a na drugi tak.
I jak wygląda rekrutacja- na jakiej podstawie przyjmuje się kandydatów? Z Internetu można czasem pobrać formularz, ale czy trzeba dosłać potem jakieś dokumenty (tłumaczenie świadectwa na przykład?)
kiedy należy oczekiwać odpowiedzi?
no i ważna rzecz: jak jest z mieszkaniem. tzn.: jeśli chciałabym z koleżanką wynająć mieszkanie, to jakie formalności trzeba załatwić, i jak długo to trwa?
Wszystko zalezy od kierunku i od uniwersytetu ale zasada jest taka ze przyjmuja wszystkich z matura. Czasami jest jakis egzamin ale to z reguly na filologie.Musisz sie dowiedziec u zrodel. Jezeli skladasz papiery i nie ma zadnego egzaminu to masz 100% pewnosc ze cie przyjmà. Wszystko czego potrzebujesz to tlumaczenie swiadectwa maturalnego , pieniedzy na zaplacenie wpisowego i ubezpieczenia. U mnie nie bylo mozliwosci skladania podan na dwa kierunki.
Z kolei z mieszkanie pozostaje zawsze najwiekszy problem, bo jesli chcesz je wynajac przez agencje to trzeba wylozyc jakies 2000 euro na dzien dobry ale w tydzien masz mieszkanko i to oni sie zajmuja wszystkimi formalnosciami, z kolei z ogloszen jest ciezko cos znalezc.
heh, ale te 2000 euro to zadatek na kolejne miesiące? a czy trzeba mieć zaświadczenie, że dostało się na studia w Polsce?
te "2000 E"
ida na
czynsz za 1 miesiac z gory
kaucja za mieszkanie = zazwyczaj 2Xwysokosc czynszu, kaucja jest zwracana, jak opuszczasz mieszkanie, jesli nic nie zniszczylas
+ jednorazowa oplata za agencje, ktora wynosi mniej wiecej tyle co jeden czynsz

jesli wynajmujesz pokoj u kogos, to kaucja czesto jest tylko za jeden miesiac i ceny nie sa tak wysokie (oczywiscie zalezy w jakim miescie)

bez agencji mozna sie obejsc, jest mnostwo ogloszen na uniwerkach, na miescie, w supermarketach i innych miejscach, mozna tez probowac przez internet lub ogloszenie w gazecie
:) gdzieś czytałam, że studiujesz w Strasburgu, na uniwersytcie, nad którym też się bardzo poważnie zastanawiam. Jak wyglada rekrutacja? czy tzreba mieć potwierdzenie, że przyjęto nas na studia w Polsce i czy jest egzamin z języka?
a po co niby to potwierdzenie, ze cie przyjeli w Polsce? nic takiego chyba nie obowiazuje (piersze slysze!)
na UMB nie ma z reguly egzaminow wstepnych,
poczytaj sobie na stronce, wszystko powinno byc wyjasnione, ja nie zaczynalam tu studiow od pierwszego roku, wiec nie jestem kompetentna zeby ci powiedziec cos wiecej
http://www-umb.u-strasbg.fr
Pozdrawiam
Marlena
egzaminy z jezyka po wejsciu do Unii tez juz nas nie obowiazuja,
kazdy z kraow Unii, moze sie zapisac, nie ma potwierdzenia o zarobkach, nie ma egzaminow z jezyka, czy cie przyjma zalezy od rekrutacji na danym kierunku (czasem przyjmuja wszystkich, czasem na podstawie lettre de motivation i twoich planow co do studiow, czasem licza sie oceny z matur a czasem sa egzaminy wstepne.
jednak dobrze jest przedstawic jakis papierek, ze sie uczylas francuskiego i ze go znasz na tyle, ze bedziesz mogla w tym jezyku studiowac
Pytam, bo dostałam z uniwerka w Lille zawiadomienie, że musze przedstqwić dowód, że zostałam przyjeta na studia w Polsce. tak samo jest w Szwajcarii i w Belgii, a we Francji chyba tylko na niektórych uniwersytetach. :)
a jak się ogólnie studiuje w Strasburgu?
hm, bardzo ogolne pytanie...
mi sie studiuje bardzo przyjemnie, kadra dobra, dobre biblioteki, sale internetowe dla studentow, darmowe kursy francuskiego dla obcokrajowcow...
Pozdrawiam
hmmm, czy o studia we Francji trzeba sie starac prawie rok wcześniej? i czy na pewno przyjmuja bez "zaswiadczenia" potwierdzającego, ze dostalismy sie na dzienne w Polsce?? prosze o info :*
z tego, co się zorientowałam, to zależy od uniwersytetu. niektóre nie potrzebują takiego zaświadczenia, a inne chcą- tak jest np w Lille. mnie osobiscie bardzo by to wszystko utrudniło. Nie trzeba się starać o studia rok wcześniej, np w tym roku większość uniwerków we Francji przeprowadza rekrutację w czerwcu, lipcu a nawet w sierpniu. tu własnie byłyby utrudnienie z tym zaświadczeniem. uniwerek, na który bym skąłdałam papiery u nas wydaje zaświadczenia w sierpniu, a wtedy może być juz po rekrutacji na tym uniwersytecie, na kóry chce zdawać
we Francji...
bardzo dziwna wydaje mi sie ta sprawa z tym zaswiadczeniem o przyjeciu na studia w Polsce... szczerze mowiac, jestem troche w szoku, gdyby tak rzeczywiscie bylo, to nikt z Polski nie moglby sie praktycznie zapisac na studia we FR. od poczatku, czyli od 1-go roku.
Czy dobrze sie upewnilas? Czy ktos, kto ci to powiedzial, byl w pelni swiadom, ze Polska jest czlonkiem Unii? (niektorzy jeszcze o tym nie wiedza, niedawno przyslano mi nawet cos z "sécurité sociale", ze musze im przedstawic nowa karte pobytu, jesli chce byc w ich kasie chorych. Na to ja zadzwonilam do nich i powiedzialam, ze od maja 2005 jako Polka nie musze im przedstawiac karty pobytu, no i szybciutko przeproszono mnie za "pomylke"...)
A jesli mimo wszystko jakis uniwerek tego zaswiadczenia wymaga, to postaraj sie im wytlumaczyc, ze w Polsce egz. sa w tym samym czasie co terminy skladania papierow we FR. i nie jest mozliwe przedstawienie im tego papierku, ewentualnie, dolaczenie go do twojego dossier w pozniejszym terminie ...

ale naprawde jakos nie moge uwierzyc w te "zaswiadczenia"... to bez sensu
wiem, że bez sensu. pisałam zresztą na ten uniwerek, ale od tzrech tygodni nie dali znaku życia. podejrzewa, że jeste podobniej ak Ty napisałaś- sami nie wiedzą. a to duze utrudnienie, bo musiałabym zdawać tu na studia, potem przymuszać ich do wystawienie jakiegoś papierka, a potem tłumaczenie tego i wysyłanie- to jakaś bzdura jak dla mnie, bo trudno się z tym wyrobić...
Temat przeniesiony do archwium.

« 

Pomoc językowa

 »

Pomoc językowa