UŚ - filologia, język francuski

Temat przeniesiony do archwium.
Witam. Mam prośbę do osób, które są studentami tego kierunku:
- filologia: język francuski, program: tłumaczeniowy z językiem hiszpańskim. Chodzi mi o Uniwersytet Śląski, wydział w Sosnowcu. Proszę o napisanie informacji o tym kierunku, jacy są wykładowcy, poziom, atmosfera. Dzięki z góry :)
i ile trzeba było w tym roku % żeby się dostać ;p
Poszukaj w wyszukiwarce. Wpisz FLA, bowiem jest to stara nazwa kierunku, który Cię interesuje. Już trochę tematów dotyczących śląskiej romanistyki było...
Poszukałem trochę i natknąłem się na jeden twój wpis. Cytuję "Język francuski" - ma z założenia profil tłumaczeniowy (bez możliwości uzyskania uprawnień nauczycielskich na studiach licencjackich)".

Możesz mi to dokładnie opisać? Oznacza to, że jeśli chciałbym być nauczycielem w szkole to dopiero po studiach magisterskich? Proszę o odpowiedź :)

*może te pytania wydać Ci się bezsensowne, ale ja naprawdę nie orientuję się w tych sprawach, jeszcze mam trochę czasu :)
To jest jedna z bardziej nieprzyjemnych i irytujących mnie kwestii...
Tzw. opcję pedagogiczną możesz zacząć robić fakultatywnie od II roku (trwa dwa lata). I wszystko by było pięknie, gdyby nie kosmiczna cena tej przyjemności: prawie 6000 zł.
Tu masz linka: http://ifr.us.edu.pl/index2.php?id=191
A żeby było zabawniej, muszą uzbierać min. 25 osób, aby taka opcja ruszyła. Już drugi rok z rzędu im się nie udaje. W zessłym roku ze wszystkich filologii było jedynie 8 osób chętnych...

Jeśli zaś chodzi o same studia, to program masz tutaj:
http://ifr.us.edu.pl/index2.php?id=221

Mnie osobiście się te studia podobają, chociaż oczywiście spotkasz się również z opiniami negatywnymi...
Mam :) A ten kurs pedagogiczny jest możliwy tylko na studiach magisterskich? Czy też wtedy taką kosmiczną cenę trzeba płacić?
Tzn po kolei :) Kiedyś były na UŚu 2 kierunki: język francuski stosowany (FLA, który studiuję) i filologia romańska. Filologia romańska była z założenia pedagogiczna (dawała uprawnienia do nauczania 2 języków romańskich: francuskiego i włoskiego), FLA - tłumaczeniowe. Jednak będąc na FLA mogłaś fakultatywnie, za darmo, chodzić na zajęcia "pedagogiczne" z grupą romańską. W zeszłym roku się to zmieniło. Chcąc robić opcję pedagogiczną musisz zapłacić. Kierunek, kóry rusza w tym roku, czyli "język francuski, profil tłumaczeniowy", to dokłanie dawnme FLA tylko pod inną nazwą :) Tak więc chcąc uzyskać uprawnienia pedagogiczne, będziesz musiała iść na ten kurs pedagogiczny, do którego linka Ci wysłałem w ostatnim poście. Trwa on 2 lata, najwcześniej możesz zacząć go robić od II roku, czyli jesteś w stanie go skończyć już na studiach licencjackich. Jego koszt wynosi, jak pisałem, ok 6000 zł, chyba że uzbiera się 50 osób (w co szczerze wątpię...)> Wówczas jego cena obniża się bodaj do 4000 zł.

A co ciekawe już 2 rok z rzędu jest nabór tylko na FLA. Wychodzą chyba z założenia, że do zawodu nauczyciela przygotowuje kolegium nauczycielskie, a filologia uniwersytecka powinna kształcić przyszłych tłumaczy. Specjalizacja pedagogiczna na UŚu jest niejako Twoją "drugą" specjalizacją (pierwszą jest tłumaczeniowa) i dlatego musisz za nią zapłacić.
Wkurza mnie to niemiłosiernie :/
Dzięki firem za te informacje :) To tak naprawdę wychodzi na to, że jeśli chciałbym zostać nauczycielem to lepiej licencjat zrobić na NKJO w Gliwicach (moje miasto) a dopiero później iść na UŚ na studia magisterskie uzupełniające. Czyż nie?
Dziwne jest także to, że na UŚ nie ma najnormalniejszej w świecie 'filologii romańskiej' pierwszego stopnia :| W każdym razie na stronie uniwersytetu tak pisze (w dziale kierunki). Można tylko iść na 'język francuski program tłumaczeniowy' lub 'język francuski stosowany z j. angielskim' - bo tylko te są na poziomie licencjackim... Romańska jest tylko drugiego stopnia.
Nie no to jest logiczne :) Filologia romańska jest pedagogiczna, więc funkcjonuje obecnie jedynie jako studia magisterskie uzupełniające dla absolwentów Kolegiów.
I masz rację: jeżeli zależy Ci na nauczaniu francuskiego ,to zdecydowanie lepszym wyborem jest Kolegium
Pozdrawiam i życzę słusznych wyborów :)
Temat przeniesiony do archwium.