kierunek romanistyka- a polski podst. na maturze

Temat przeniesiony do archwium.
mam nadzieje, że nie zostane tu sama:)
no raczej nie ;p
o jak miło:) a co zdajesz na maturze?;> i gdzie sie wybierasz na studia?
wisz co wiele uczelni przyjmuje na romanistyke z matura podst, zdazaja sie tez taki z rozszerzeniem, jednak wydaje mi sie ze naleza do mniejszosci:) podaj uczelnie to spr w informatorze maturzytow:P
uniwersytet wrocławski, ap kraków, a o uj z podstawową z polskiego to juz moge tylko pomarzyć- chyba że jakiś cud:)....z góry dziękuje:)
Na UW liczy się tylko francuski, więc polski byleby zdać jakkolwiek.
marzeniem byłby UŚ ale zobaczymy jak to będzie

zdaję polski na podstawie, francuski na rozszerzeniu i biologię z racji klasy biol-chem-ger :P no ale też na podstawie
Z racji tego, ze na poczatku roku szkolnego wiedzialem, ze wlasnie przed takim wyborem bede stal..dlatego tez, juz wtedy postanowlem sie ostro wziasc za polski :)
I okazuje sie, ze rozszerzenie mozna zdac :)

A 5 maja coraz blizej :p
A jak sytuacja wygląda na romanistyce na UMK?? na stronce napisane jest,że polski może byc podstawowy lub rozszerzony?ale czy nie jest tak jak na UJ-ocie??z podstawą z polskiego można sie dostać??
a jak myslicie jak na ap beda traktowani Ci którzy zdali podstawe z tymi którzy wzieli sie za rozszerzenie?jestem ciekawa bo sama zdaje rozszerzenie...taka sama sytuacja jest bynajmniej na UW...
Drodzy rozszerzeni z francuskiego. Ja do Was z takim pytankiem.

Jaka forme pisemne wybieracie na maturze? Opis, opowiadanie, recenzje czy tez rozprawke? Co uwazacie za najlatwiejsze?
Ja jakos sie zdecydowac nie moge ;p
Jak dla mnie najłatwiejsze jest opowiadanie; a jeśli chodzi o forme to pewnie wybiorę na samym egzaminie jak zobaczę tematy;p
Opowiadanie najprotsze zdecydownaie nie jest. MOzna sie walnac na czasach przeszłych, po za tym jesli ktos jest pozbawiony wyobrazni stworzy denne nudne i bez nieposiadajace puenty opowiadanie. Za tersc zgodna z tematem i jakby za sama tresc sa punkty i to az 5. Poza tym ejsli bedzie opoiadanie bedzie płytkie a egzaminator wymagajacy to moze opsiac punkt za kompozycje na przykład. Najprostrzy opis mi sie wydaje. Na osstnije probnej operonu opis osoby był naparwde do zrobienia. Opis miejsca rzeczy,wszytsko w czasie teraznijeszym mozna pisac zazwyczaj bo tak opisy sa sformułowane. Slisko sprawa wyglada gdy trzeba opisac wydarzenie przeszłe. W tym miejscu trzeba uwazac zeby nie zrobic z tego opowiadania. Recenzja jest gatunkiem do napisania ale....trzba sie do niej przygotowac byc nastawionym na dany film sztuke płyte czy co tam chca...

Rozprawka wymaga czasem wiedzy szeroko pojetej, zdolnosci argumentacji logicznego myslenia no i ławto mozna zboczyc z tematu.
no i nalezy przygotowac 3 z 4 form. Nie zastanawiaj sie tylko pisz wsyztkie daj do sprawdznia i to co najgorzej wychodzi opdusc sobie definitywnie. dlaczego 3 foormy a nie 2. IMO trzeba byc przygotowanym ze jedna z form ktora sie przygotuje bedzie miała taki temat ze rece i nogi opadna...
jej no romanistyka to głównie francuski. i na studiach liczy się najbardziej kto ile umie z francuskiego.
a polski rozszerzony jest śmieszny i da sie zdac ;) (jak cała matura)

niby piszą że wymagają rozszerzony czy podstawowy przedmiot a w praktyce jest inaczej,ludzie się dostają na studia, potem rezygnują i tak się uzupełnia i nawet z polskim podstawowym mam ludzi na romańskiej :)
pidżi, a gdzie studiujesz?;>
to mnie podniesliscie na duchu ;)
chociaz z drugiej strony.. podobno klucz do polskiego rozszrz. jest bardziej ludzki, czego o podst. nie mozna powiedziec.. ;0 i generalnie wyniki mat. rozsz. wypadaja lepiej, przynajmniej w mojej szkole
ja na KULu studiuje :]
ale na UŁ i UMCS też mnie chcieli z niebardzo dobrze zdaną maturą z polskiego (rozszerzoną).
no a matura z polskiego trudna jest i chodzi tylko o to kto trafi w klucz... czyli bez sensu :)
no może w tym roku coś się zmieniło ale rok temu tak było :]
Temat przeniesiony do archwium.

« 

Pomoc językowa - Sprawdzenie

 »

Szkoły językowe