Romanistyka w Lublinie (UMCS vs KUL)

Temat przeniesiony do archwium.
Witam. Jestem tegoroczną maturzystką i wybieram się na romanistykę. I tu wyłania się dylemat, którą uczelnię wybrać? Spotkałam się z różnymi opiniami, np. że na Umscie jest wyższy poziom, natomiast na Kulu są lepsze specjalizacje. Może mogłyby się w tym temacie wypowiedzieć osoby, które też jakiś czas temu miały taki problem... :)
hy hy :)
ja nie miałam problemu czy KUL czy UMCS, wybrałam rok temu KUL :) i nie żałuje ;]
jast szansa dostac sie na romanistyke na jakas uczelnie(zwlaszcza na kul)z podstawowym fr zdanym bardzo dobrze-powyzej 90%?
no na roku mam ludzi którzy zdawali podstawowy francuski i myśle że raczej napewno byś się dostał/a z bardzo dobrze zdanym podstawowym.
a podstawowy jest bardzo prosty więc wiesz ;)

a co do specjalizacji to bez kitu fajne są na KULu, no i poza tym KUL na koniec daje papierek,z którym można potem pracowac za granicą bez zdawania jakiś egzaminów.
i ogólnie fajnie jest, mimo że ciężko ;)
a czy trzeba osobiscie skladac papiery? bo mam zamiar wyjechac do francji na cale wakacje
z tego co pamiętam to nie trzeba samemu, ale nie wiem czy kogoś nie trzeba upoważnic do składania za siebie. to trzeba spytac na danej uczelni bo moge sie mylic :)
Byłam wczoraj na dniach otwartych na KULu i już jestem zdecydowana i przekonana :) że tam się wybiorę, o ile się dostanę :) chociaż tu też wątpliwości znikają, ponieważ spotkałam osoby które miały poniżej 50% z rozszerzonego i się dostały :)
ogólnie-POZYTYW!!:)
poniżej 50% i sie dostały...??? kurcze a powiedz mi co tak cię przyciągnęło akurat na KUL ?? też wybieram sie na romanistyke ale myślałam o UMCS'ie. A na Kul trzeba rozszerzony polski ???
poniżej 50 i sie dostali ??? Powiedz mi co akurat przyciągnęło cię do KULu ja tez wybieram sie na romanistyke ale myslałam o UMCsie. a czy na Kul trzeba rozsz. polski /??
Nihill- o jak byłaś wczoraj na dniach otwartcych to mogłam Cię widzieć bo byłam przy stoliczku 'fil.romańska' ;)

no a na romanistyke na KUL polski trzeba miec tylko zdany, nie ważne jaki poziom (przynajmniej rok temu tak było i w tym jest tak samo z tego co wiem).

no a dlaczego KUL a nie UMCS? bo:
-KUL jest ładny (UMCS jest ochydny :P)
-miła atmosfera
-spoko ludzie :) (oczywiście zależy kto sie zawsze trafi,ale akurat mi świetnie się trafiło)
-i wcale nie że katolicki to tylko msze i biblia, bo ja jak na razie nie czuje że to KUL :)
-świetna trawa do leżenia 'w środku' :D
-rosną boskie różowe magnolie!

i duużo innych ;)
a i co do wyniku z francuskiego to są też ludzie którzy mieli powyżej 50% z rozszerzonego francuskiego. jestem przykładem i nie jedynym.
a na każdym roku nie ważne jakich studiów znajdą się gorsi czy lepsi.
Bardzo możliwe ;) posiedziałam z kumpelą przy tym stoliczku z pół godziny :)
No ja nie piszę, ze jeżeli sie można dostać z wynikami poniżej 50% to moje ambicje zmalały, wręcz przeciwnie - wieksza motywacja ;)

mi także bardziej sie Kul podoba, po pierwsze opinie znajomych,po drugie wygląd ;) bo umcs wyglada jak 'obskurne' liceum :P, no i poziom, a ze uczelnia katolicka to tak mało mnie obchodzi, chociaz zbyt religijna nie jestem :)
ja cały czas teraz żałuje że nie wybrałam rozsz. fr. chociaż na ostatecznej deklaracji miałam go na rozsz. ale musiałam zmienic jak rodzinka się dowiedziała. Zaczeli mnie straszyc że ludzie uczą się 10 lat ang i nie zdają, a ja po 3 latach nauki chce zdawac fr. i to jeszcz na rozsz. Dopiero teraz zaczełam myślec o romanistyce ale ciągle się boję że się nie dostane z podst. Pidżi bardzo bym cię prosiła jakbyś mogła się dowiedziec ile mniej więcej % mieli ci co dostali się z podst.fr. na kul(ja miałam z matur próbnych 94% i 92%)
ok, popytam dzisiaj ile mieli z podstawowych :)
ale jeśli na tej maturze w maju będziesz miała tyle co na próbnej i nawet z podstawowego to myśle że na 100% się dostaniesz :)

zawsze jest tak, że wszyscy składają gdzie mogą,potem się dostają, inni rezygnują bo idą gdzie indziej i to tak się uzupełnia więc głowa do góry! napewno się wszyscy dostaną :)
to się tak wydaje, że każdy idzie tam gdzie ja składam,ale tak naprawdę niewiele ludzi lgnie do francuskiego, bo w końcu chyba około 1% zdaje maturę z niego (tak było w tamtym roku).

a w ogóle kiedy jest matura z francuskiego pisemna? :)

i wszystkim powodzenia życzę!

PS: Nihill- mam nadzieję,że się zobaczymy na KULu ;)
A ja jestem ciekawa, jak wysoki poziom jest na tych studiach. Mój francuski jest na poziomie b1/b2 i jestem ciekawa, czy dam radę. Wykłady są w języku francuskim? Na pierwszym roku czytacie literaturę w oryginale itp.? Dotyczy i UMCSu, i KULu.
a ja do tego jeszcze mam pytanie.. możesz powiedzieć coś o specjalizacjach na Kulu na romanistyce?
tu jest wszystko o specjalizacjach na romanistyce na KULu:
http://www.kul.lublin.pl/11705.html

no a wykłady są po francusku, ale mamy tylko 2 wykłady a reszta to ćwiczenia są i one też są po francusku. ogólnie wszystko po francusku oprócz nauki hiszpańskiego (mimo że też się zdarza po francusku :P).
no a poziom trzeba mieć żeby zrozumieć cokolwiek z zajęć :)
czytamy literature w oryginale po francusku i omawiamy po francusku i na koniec jest egzamin z literatury po francusku (jeden z kilku egzaminów niestety), ale jeden z prostszych :)
zastnawiam sie czy osoby piszace ze UMCS jest ochydny,obskurny itp. nie pomylily sobie tej uczelni z jakas inna instytucja, fakt glowny budynek UMCS-u do najnowszych nie nalezy ale nie jest w jakims tam oplakanym stanie(windy dzialaja poki co :D ) ale wydzial humanistyki gdzie znajduje sie rowniez instytut romanistyki jest calkowicie odnowiony,wszystko nowiutkie, lsni i blyszczy ;) jednym slowem francja-elegancja i mowie to calkiem serio.Dodatkowo UMCS daje uprawnienie do nauczania dwoch jezykow : francuskiego i wloskiego badz hiszpanskiego (zalezy od wyboru drugiego jezyka)a z tego co wiem na KULU jest nauka drugiego jezyka ale bez uprawnien do pozniejszego jego nauczania,tak na UMCS-ie czyta sie utwory w jezyku orginalnym ale zawsze mozna przeczytac wersje polska(jesli taka jest dostepna bo czasami nie ma polskich odpowiednikow) dla lepszego zrozumienia a pozniej opowiedziec tresc wlasnymi slowami po francusku,to chyba zaden problem ;)
bzdury że nie da się na KULu uczyć potem tego drugiego języka.
pierwsze, są 2 specjalizacje co do francuskiego no i właśnie drugiego języka (czyli włoski lub hiszpański) można potem uczyć.
Z tego co ja wiem to jest odwrtotnie, KUL daje uprawnienia do nauczania języka hiszpanskiego bądź włoskiego, bo na umcsie sa i tak tylko dwie specjalizacje.... za dużego pola do popisu tu nie ma ;) ograniczające....
witam wszystkich! za rok pisze mature z franc. rozszerz. i chciałabym zdawac na kul. troche sie dygam czy zdam, chociaz francuskiego, juz troche sie ucze.
Wiecie czy konieczny jest polski rozszesz?
nie, biorą pod uwage tylko maturę pisemną z franca :P sama skladam w tym roku:>
Temat przeniesiony do archwium.