francuski od podstaw

Temat przeniesiony do archwium.
Witam!
Może moje pytanie okaże się głupie, ale proszę Was mimo wszystko o pomoc.
Po wakacjach idę do 3 klasy liceum, matura i te sprawy ;)
Wymarzyła mi się przez wakacje właśnie romanistyka... W końcu wymyśliłam, co mogłabym studiować nie z przymusu, ale z chęci. Problem w tym, że... jak do tej pory to... nie znam francuskiego. Miałam z tym językiem styczność przez 3 lata w gimnazjum, ale był on nieobowiązkowy więc się go nie uczyłam. I pamiętam z niego może z 10 zdań i z 20 słówek.
Wiem, że w niektórych uczelniach, aby dostać się na filologię rosyjską niekoniecznie trzeba zdawać rosyjski. Czy jest taka możliwość z francuskim?
Proszę o odpowiedź, i z góry dziękuję.
W tym roku jest filologia francuska od podstaw na Uniwersytecie w Białymstoku, zeby sie dostac wystarczy j.polski lub j.obcy Jak bedzie za rok to trudno powiedziec Pzdr:)
Na niektórych uniwersytetach jest. Najlepiej wejść na stronę danego uniwersytetu i sprawdzić co jest brane pod uwagę w rekrutacji. Kryteria mogą się zmieniać, więc warto sprawdzić co jest wymagane w danym roku.
ja proponuje siedzieć dzień w dzień i wkuwać francuski do matury przez ostatni rok i zdać go dobrze i sie dostać na dobrą romanistyke z francuskim nie od podstaw. ale to taki ambitniejszy plan i wymaga b.dużo ;)
Ostatnio coraz więcej uczelni proponuje romanistykę od podstaw. Jest taka na pewno na UJ-ocie, UŚ-u (tutaj: "języki stosowane: francuski z angielskim"), UAM-ie. Podejrzewam, że będzie ich coraz więcej, z racji tego, że francuski jest coraz rzadziej nauczany w liceach.

Osobiście nie jestem zwolennikiem rozpoczynania romanistyki zaawansowanej, jeżeli nie posiada się wystarczającej znajomości języka. Na romanistykę (nawet zaawansowaną) nie jest z reguły trudno się dostać. Trudniej się jest natomiast utrzymać, zwłaszcza jeżeli "braki" uniemożliwiają zrozumienie, a przez to opanowanie przedmiotów wykładanych od początku po francusku (jak literatura, gramatyka opisowa itd). Jeżeli więc rzeczwyiście nie znasz języka, proponuję filologię od podstaw. I wcale nie można tego traktować jako "brak ambicji".
Fielogia od podstaw wymaga wiele samozaprcia, poniewaz material jest realizowny bardzo szybko (tak przyjnamniej mi mowili studenci) i sporor tego materiału. Dletego najlepeij wybrac czysta filoegie zjezykiem franuckiemk, ktora np. nauke 2 jezyka proponuje dopiero 2 roku... tylko ze przewanie te fileogie od podstaw sa to fileogie NIENAUCZYCIELSKIe, jesli marzy Ci sie bycie nauczycielem to bedziesz musial/ musiala robic dodtakowe kursy pedagoiczne w cenie ok 1500zl. Ale mysleze wszystko jest osigalne, dlateog teraz przyloz skie do jezyka angielskiego (ewentualnie polskeigo), aby dotac sie tam gdzie chesz.....
dziękuję Wam wszystkim za info :)
Orientuje sie moze ktos z was czy w Polsce mozna ubiegac sie o miejsce na studiach I stopnia skladajac dyplom ukonczenia innych studiow I badz II stopnia zamiast matury? Wiem, ze za granica taki system jest praktykowany. By dostac sie na UwB na fil. francuska od podstaw potrzebna jest matura z jezyka polskiego lub jakiegos obcego. Czy oceny z dyplomu licencjackiego filologii angielskiej moglyby byc w jakis sposob przeliczone tak aby uwzglednic to w rekrutacji zamiast matury?
Temat przeniesiony do archwium.

« 

Życie, praca, nauka

 »

Ogłoszenia