Romonistyka UAM Poznań

Temat przeniesiony do archwium.
Witam,
mam pytanie, czy ktoś z Was wybiera się na Romanistykę UAM Poznań od podstaw? Czy w tym roku też utworzą taką grupę?

Pozdrawiam
przepraszam za błąd w tytule... :(
Hej:) Ta grupa jest już od jakiegoś czasu (kilku lat), ogólnie na romanistyce są 4grupy: 3 zaawansowane i 1 od podstaw i tu zaczyna się problem... żeby dostać się w ogóle na romanistykę trzeba mieć rozszerzoną maturę z języka obcego (dowolnego, ale jeżeli masz rozszerzony francuski i chcesz iść do grupy zaawansowanej to tym lepiej, bo jest lepiej punktowany), ale jeśli dodatkowo masz francuski podstawowy (który w ogóle nie jest brany pod uwagę i nie jest punktowany podczas rekrutacji) to i tak zostaniesz zakwalifikowana do jednej z grup zaawansowanych. Właśnie do grupy podstawowej jest bardzo ciężko się dostać...
Dorzucam link:
https://rejestracja.amu.edu.pl/Strona/Kierunki/Szczegoly/252

Bonne chance!
ja się wybieram! :)
Dziękuję bardzo za informacje. Ja właśnie chciałabym iść na podstawę ale zdawałam maturę z fr podstawę:( i nie mam żadnego innego języka rozszerzonego:( słyszałam coś, że w podaniu trzeba uwzględnić, że chciałoby się pójść do podstawowej grupy tak?
ja tez sie wybieram na romanistyke na uam ale na zaawansowany raczej. kto jeszcze na zaawansowany??
Ja prawdopodobnie w przyszłym roku do zaawansowanej...:) orientujecie się jakie były progi w ubiegłych latach?
nie wiem , ale niby z roku na rok coraz mniej chętnych ;)
http://www.francuski.ang.pl/Torun_UMK_17038.html

Tam pisałam kiedyś o progach na UAM-ie:)
Ja biorę pod uwagę romanistykę na UAM, ale jako alternatywę alternatywy :). Zachęca mnie fakt, że można się nauczyć francuskiego i włoskiego :).
To prawda, że trudno dostać się do początkującej. Jeśli ktoś zdawał maturę z francuskiego (nie ważne ile dostał pkt), choćby podstawową lub też uczył się języka francuskiego w szkole, to przydzielą go do zaawansowanej.
A co do samych studiów to...myślę, że jeśli ktoś jest prawdziwym pasjonatem i wiąże z tym swoją przyszłość to będzie to dla niego dobry wybór, ale ogólnie same studia nie nauczą francuskiego w na jakimś szczególnie wysokim poziomie. Jest niewiele do nauki, raczej średni poziom, jest mało nauki słownictwa, właściwie jakichś olbrzymich postępów w znajomości fr. się nie robi. Nie wierzę, że można po takich studiach bez samodzielnej intensywnej nauki być ekspertem w tej dziedzinie. Po prostu mało wymagają i jest w efekcie tego dość niski poziom. Mi to nie przeszkadza, bo nie chcę pracować w tym zawodzie, przynajmniej nie muszę dużo robic:PP
Cześć. Tak się składa, że byłem w mijającym roku ak. na romanistyce w Poznaniu, tylko z przyczyn osobistych musiałem zrezygnować i na rok 2010/11 znowu planuję się tam wbić:) Próg punktowy po drugim naborze w zeszłym roku wyniósł dokładnie 38 punktów:) Także dostać nie jest się jakoś szczególnie trudno. W pierwszym naborze trochę straszą, bo próg był 70-kilka punktów, ale potem wiadomo - wiele osób rezygnuje. No i z tym ograniczeniem miejsc nie jest dokładnie tak, jak piszą przy rekrutacji, że musi być 75. W zeszłym roku też były takie plany, a osób przyjęli około stu:) Po prostu chcą przyjąć dużo osób bo liczą się z tym, że bardzo dużo odpadnie. Głównie ze względu na rezygnacje - wiele osób bierze romanistykę jako dodatek do jakichś innych studiów, a potem okazuje się, że nie dają rady, bo jednak wbrew temu, co tu niektórzy piszą - trochę roboty jest. No i sporo zajęć - porozbijanych na całe dnie. Także szczególnie polecam dwa razy zastanowić się osobom chcącym dobrać romanistykę do drugiego kierunku. Trafiłem do grupy, gdzie było większość takich osób. W grupie było nas na początku 18 osób, a do sesji dotrwało 6 bo się powycofywali(śmy:D). A w skali całego roku to z blisko setki zostało 50 czy 60-kilka osób. Ale jeśli ktoś naprawdę lubi się uczyć, systematycznie będzie oddawać prace na zajęcia praktycznej nauki (to jest szczegolnie ważne, jak miałem okazję się przekonać) i ogólnie jest zdeterminowany żeby to skończyć, to nie powinien mieć większych problemów:) Poza tym ludzie na roku naprawdę spoko. Wykładowcy w sporej części też, zwłaszcza ci młodsi.
Odnosząc się jeszcze do pytania koleżanki z pierwszego wpisu - w roku 09/10 mieliśmy łącznie 5 grup: zaawansowaną, dwie średniozaawansowane i dwie początkujące, więc nie sądzę, żeby teraz miało być inaczej. W grupie zaaw. były osoby o naprawdę biegłej znajomości, w tym kilkoro native speakerów. Może się mylę, ale z perspektywy niższych grup wyglądało to tak, jakby oni nie uczyli się już języka, tylko po prostu do szlifowali. Poziom naprawdę wysoki. W grupach średniozaawansowanych też wymagali napawdę sporo - poziom matury rozszerzonej albo bardzo dobrze zdanej podstawowej co najmniej. Sporo osób poczuło więc, że ich francuski nie jest jeszcze tak dobry i że odstają, więc byli gotowi przenieść się nawet do grupy początkującej, ale tu pojawiał się problem, bo ktoś, kto miał zdaną maturę z fr. na obojętnie jakim poziomie (a może nawet ktoś, kto w ogóle miał francuski na świadectwie? nie pamiętam, szczerze mówiąc, musielibyście dopytać), zostawał automatycznie kierowany do grup 1-3. I ludzie, z racji tego, że nie mogli się przenieść do początkującej, zaczęli albo rezygnować, albo było im trochę ciężko, zwłaszcza na początku. Nie wiem, może w tym roku władze przejrzą na oczy i pozwolą studentowi wybierać grupę, do której chce należeć. Jeśli tak, to osobom, które znają francuski tylko trochę, radziłbym postarać się o grupę podstawową. Tam zaczyna się od kompletnego zera, ale tempo nauki jest naprawdę bardzo szybkie, więc nawet jakby ktoś miał sobie coś tam powtórzyć, to poszkodowany nie będzie:) W drugim semestrze już wszyscy, całym rokiem, mieliśmy wykłady z historii Francji po francusku.
Oczywiście wszystko, co tu piszę, piszę na bazie roku 09/10, ale nie sądzę, żeby teraz mieli wprowadzać jakieś diametralne zmiany. Pzdr.
z tego co piszecie wynika że można się dostać na UAM z podstawowym francem tak?????
NIE, na UAM nie można dostać się z podstawowym francuskim. Można dostać się tylko i wyłącznie z językiem rozszerzonym, ale dajmy taki przykład:
jeśli masz zdany język X rozszerzony (nie francuski) i gdzieś tam w dokumentach język francuski podstawowy (który podczas rekrutacji w ogóle się nie liczy) to w konsekwencji nie dostaniesz się do grupy od zera (zapiszą Cię do jednej z grup zaawansowanych).
Temat przeniesiony do archwium.

 »

Pomoc językowa - Sprawdzenie