Filologia romańska 2012/2013 UW

Temat przeniesiony do archwium.
Hej ;)
Myślę o rozpoczęciu od października studiów na Uniwersytecie Warszawskim - romanistyka, bez znajomości języka.
Może są tu jeszcze jakieś osoby, które myślą o tych samych studiach?
czeeść, też myślę o tym kierunku:)
Witam,
tez mysle o tym fil. romańskiej (bez znajomości francuskiego), jako o drugim kierunku,
pozdrawiam:)
oo jak fajnie :)
co zdajecie na maturze? jak oceniacie swoje szanse na dostanie się? Może wiecie jakie były progi w zeszłym roku?
ja zdaję rozszerzony polski, matematykę i angielski:) próg był koło 84/100
http://rekrutacja.uw.edu.pl/files/pdf/Prog_punktowy_2[tel].pdf
to są statystyki rekrutacyjne, są na stronie UW :)
a co do szans to mam wielką nadzieję, że się uda oraz wierzę w swoje możliwości :D
hehe.. a romę bierzesz pod uwagę jako główny kierunek i cel czy jako ewentualny kierunek "bo gdzieś się trzeba dostać"? :P
miałaś już do czynienia z franc? skąd pomysł na studia językowe?
to mój pierwszy kierunek, ale myślę, że nie ostatni:P do czynienia z francuskim mialam bardzo krótko - jedynie co potrafię to parę podstawowych zwrotów i czytać niektóre wyrazy, więc mój poziom jest zerowy :P a filologie uważam za naprawdę ciekawy kierunek. Lubię się uczyć języków, a kultura i historia Francji mam, nadzieję, okaże się godna uwagi. Poza tym jestem zakochana w tym kraju :)
Mam pytanie. Na UW jest romanistyka od podstaw i kontynuacja. Na tą pierwszą trzeba zdawać dwa języki obce, czy tylko jeden? Bo nie wynika to jasno ze strony UW.
I czy do kontynuacji konieczny jest polski rozszerzony?
@Pjasi: czyli podejście takie jak moje ;) mój tata zna francuski, więc mam nadzieję, że przez wakacje złapię jakieś podstawy. Też uwielbiam naukę języków – znam hiszpański, więc myślę, że będzie łatwiej przy nauce francuskiego. Wlaśnie dzięki olimpiadzie z hiszp. mam wejście na romę bez rekrutacji, to teraz trzymam kciuki za Ciebie – obyśmy studiowały razem :D

@trespass: jeśli chodzi o romanistykę od podstaw: nie musisz zdawać dwóch języków. UW chyba na wszystkich kierunkach wymaga trzech przedmiotów obowiązkowych z matury ( pol, mat, jęz.) ale to od Ciebie zależy czy wpiszesz tam podstawę czy rozszerzenie – podstawa liczy się każdy procent razy 0,8, natomiast rozszerzenie każdy procent razy 1. Więc zdana podstawa na 100% odpowiada rozszerzeniu zdanemu na 80%.
Język, który wymagany jest na rozszerzeniu (czyli przedmiot obowiązkowy dla kierunku) i ma 70% ogólnej punktacji przy rekrutacji może być dokładnie tym samym językiem który podajesz wcześniej. Ale w tym przypadku nie może to być jęz fr.
Czyli MOŻESZ dwa razy wpisać ten sam wynik, z tego samego egzaminu.

Co do romanistyki z kontynuacją – wszystko wygląda identycznie jak przy „Romie od podstaw”, ale językiem rozszerzonym MUSI BYĆ francuski.
Polskiego na rozszerzeniu pisać nie musisz – wpisujesz podstawę, która liczy się 1%x0,8.
@solecita92: o, to gratuluję olimpiady :D oszczędzi Ci stresu. To Twój drugi czy pierwszy kierunek? jesteś z okolic stolicy?:D

Byłam na dniu otwartym UW i pytałam o parę rzeczy na stoisku romy. Generalnie dowiedziałam się ze 18 godzin jezyka tygodniowo ma sprawić że na 3. roku poziom miedzy grupą zaawansowana i począytkującą ma być wyrównany:). Słyszałam też, że mimo sporej ilości pracy to ludzie łączą tę romanistykę z najróżniejszymi kierunkami i dają radę:D
edytowany przez Pjasi: 24 kwi 2012
póki co to mój pierwszy kierunek ;) jestem z okolic Radomia, więc ok 100km mam do stolicy, a Ty? z Warszawy jesteś? :)
też byłam na dniach otwartych :D i gadałam z jakąś panią, może jakaś nauczycielka, bo na studentkę nie wyglądała. I właśnie mówiła, że jest duży wymiar godzin dla nas, a na licencjacie wcale się nie łączymy z grupą "ze znajomością języka", tylko wykłady na 3 roku są wspólne, więc luz :)
18 godzin to jest bardzo dużo. Ja w pierwszym roku nauki hiszpańskiego (w "zerówce", bo liceum miałam 4letnie) miałam 18 godzin języka tygodniowo i po roku nauki spokojnie byłam w stanie mniej więcej dogadać się z Hiszpanem.
Zobaczymy w jakim stopniu zainteresuje nas filozofia i łacina :P bo literatura, z tego co patrzyłam na rozpiskę programową na początku jest ciekawa, co jest miłym zaskoczeniem ;)
ja jestem z Ciechanowa, też około 100km od Wwy :) no ja też mam nadzieję ze te przedmioty nie stricte językopwe będą ciekawe. Francja jest na tyle ciekawym krajem z barwną historią i literaturą, że mam raczej pozytywne przeczucia co do tego keirunku. Chociaż na pewno znajdą się przedmioty męczące i żmudne to nastawiam się raczej pozytywnie.
Jak ja Ci zazdroszczę tej olimpiady! przez to, że wszystko u mnie zależy od matury to coraz bardziej się stresuję :P
Musisz duży nacisk położyć na język, bo matma i polski się w śladowych ilościach liczą.
Będę trzymać mocno kciuki :D
dołączam do Was :)

Bardzo bym chciała dostać się na UW,


czy ktoś się orientuje, czy po 1. roku czy po 2. wybieramy specjalizację? Nauczyciel, tłumacz?
Czy to jest zupełnie inny kierunek?
Basiek93: na romańskiej od zera na licencjacie jest profil ogólny, a nauczycielski możesz robić dopiero na magisterce.:)

solecita92: no ja z angielksiego będę pisać i szczerze mówiąc mam zdane CAE które jest na poziomie C1, a matura to tylko B2 ale i tak się boję, że napiszę jakąś głupotę. Mój cel to nie zejść poniżej 96 :D
eee... no to miejmy nadzieję, że nie będziesz miała problemow z dostaniem się ;)
Kochani <3 tez mysle o romanistyce na UW, ale nie ogarniam zasad rekrutacji. Jak będę zdawać polski(rozszerzony)matme(podstawa)angielski(rozszerzony) i ewentualnie jako dodatkowy przedmiot wos(podstawa) to bedzie ok? Bedą mogła z tych przedmiotów na spokojnie dac coś do rekrutacji? Czy konieczny jest jeszcze drugi język obcy?
Hej, ja też się wybieram na UW na filologię romańską ale boję się, że mogę się nie dostać. Jeśli się nie dostanę to prawdopodobnie pójdę na płatne UW a po roku postaram się poprawić wynik maturalny.
Czy ktoś z Was rozważa też taki scenariusz?
witam, witam ;)

widzę, że jest nas coraz więcej :)

@trampek: na romę potrzebujesz polskiego, matmy i języka obcego. Polski liczy się w 15%, matma - 5%, język - 10% i język rozszerzony - 70%
przedmioty niepogrubione możesz wpisać na podstawie lub rozszerzeniu. Ale warto jest zwrócić uwagę na przelicznik - 1% z matury podstawowej jest mnożony razy 0,8, natomiast 1% z matury rozszerzonej jest mnożony razy 1. Więc bywają przypadki, że ktoś napisze podstawę na powiedzmy 96% a rozszerzenie na 60% -> 96x0,8 = 76,8 ; 60x1 = 60 ... wpisując podstawę więcej taka osoba zyskuje.
i co do języka: MOŻNA DWA RAZY WPISAĆ TEN SAM EGZAMIN - TAM GDZIE JEST JĘZYK - 10% I JĘZYK - 70%. JEŚLI ROZSZERZENIE OCZYWIŚCIE JEST LEPIEJ OPŁACALNE OD PODSTAWY.

@nat1010: watro wierzyć w swoje możliwości ;) miejmy nadzieję, że się dostaniesz!!! :)

założyłam grupę romy na facebooku - jeśli ktos ma ochotę to zapraszam:
https://www.facebook.com/groups/4[tel]/
tak teraz mi przyszło do głowy... chyba jest możliwość (jeśli jest dobra średnia) napisania podania do dziekana, żeby przeniósł z wieczorowych na dzienne. Nie opłaca się poprawiać matury, jeśli się zdecydujesz na wieczorowe, bo byś musiała od nowa zaczynać studia po zrobieniu jednego roku. :)
hej;) ja również wybieram się na rome na uw, ale po tej maturze z angola nie wiem czy się dostane... spodziwałam się ok 90%, a raczej będzie duuzo mniej. A jak wam poszło? Myślicie, ze będą niższe progi?
grupo, dołączamy do fb, :D
dla mnie za wcześnie, bo niepewne moje losy;p piszcie opinie bo nie wiem co myśleć o tej maturce;d
fakt, tu język gra największą rolę. Ludzie mówią, że był cholernie trudny, więc nadzieja w tym, że kazdy coś mógł zwalić. Ale wydaje mi się, że wyniki od 90 w górę powinny się łapać.
Będzie dobrze :D
też myślę, że ludzie nie napisali tak śpiewająco, w tym moja nadzieja, haha;D nie no, zobaczymy, dzięki za wsparcie;)
Ja może zaszaleje i też złoże ;P Zdawałem mature rok temu, więc łatwiej mi określić potencjalne szanse na dostanie się. Powodzenia wszystkim ;)
I jak tam grupa na kilka dni przed wynikami? Myślicie, ze cięzko będzie?
mam nadzieję, że nie ;)
Temat przeniesiony do archwium.

« 

Pomoc językowa

 »

Pomoc językowa