pozwolenia

Temat przeniesiony do archwium.
Witam!! - planujemy wyjazd do francjii na rok od listopada ale dzisiaj przeczytałem w wyborczej że potrzebna jest masa papierków pozwolen itd.itp.
czy to prawda najchetniej przeczytałbym opinie ludzi którzy faktycznie przez to przeszli pracowali np. w pubie będe wdzięczny za KAŻDE info

pozdr.
Witam,

Dla niewtajemniczonych ten artykuł dostępny jest online:
http://www.gazetawyborcza.pl/1,75477,3919371.html

W skrócie:

"Polacy we Francji skarżą się, że wbrew obietnicom tamtejsze władze w zasadzie uniemożliwiają im zdobycie pracy (...) Francuscy urzędnicy żądają od obywateli Polski i innych nowych krajów UE stert dokumentów i miesiącami rozpatrują wnioski o pozwolenie na pracę (...) Pani Monika na odpowiedź czekała pięć miesięcy (...) By móc zatrudnić Polaka, pracodawca musi także wnieść urzędową opłatę w wysokości aż 893 euro (...) W 2006 roku tylko 2 tys. Polaków podpisało stałe lub czasowe umowy o pracę we Francji"

Niezbyt optymistycznie to wygląda. Miesiąc temu mój pracodawca we Francji złożył wniosek do DDTEFP o wydanie mi pozwolenia na pracę. Rzeczywiście, jest mnóstwo papierów do wypełnienia... Musisz mieć zakwaterowanie we Francji potwierdozne na piśmie, twój pracodawca musi być wiarygodną firmą, musisz zarabiać wystarczająco dużo, by się utrzymać... Ja już czekam na decyzję. Z moich informacji wynika, że powinna być ona na dniach. I oby była pozytywna...

Zatrudnienie Polaka bez tej całej procedury jest nielegalne i podlega karze w wysokości 225000 euro, którą ponosi pracodawca. Pracownik też poglega karze, ale już nie pamiętam (zakaz wstępu do Francji, grzywna, więzienie...) Więcej informacji znajduje się na stronie Ambasady Polski we Francji:

http://www.ambassade.pologne.net/
Wystarczy kliknąć "Pracować we Francji"

Pozdrawiam
no tak,ale dla studentów chyba jest łatwiejsza procedura,prawda??
owszem prosciej jest dostac pozwolenie o prace ale student moze pracowac maksymalnie tylko 20 godzin tygodniowo
W tym linku do dokumentu, który zamieściłem, jest osobny rozdział "Praca dla studentów". Trzeba być studentem francuskiej uczelni, nie polskiej. Nie wiem, jak to się ma np. podczas rocznej wymiany uniwersyteckiej... A pracować można, jak napisano wyżej, maksymalnie na pół etatu.

Jakby trudne nie były te procedury, myśle że warto...

Pozdrawiam,
Marcin
witam serdecznie!

Moze znajde tu osobe,ktora odpowie mi na nurtujace mnie pytanie?Moj maz przebywa w tej chwili we Francji w pracy.jest zatrudniony przez polska firme,ktora wyslala kilka osob w delegacje.Po kilku miesiacach maz dostal oferte przejscia do francuskiego pracodawcy,ale odmowil.Gdy podjelismy dla nas sluszna decyzje,pracodawca zgodzil sie,ale chce aby to maz zalatwil formalnosci-najlepiej w polsce.Czy mozno w urzedzie pracy,stosownym do miejsca zamieszkania,zlozyc dokumenty,ze znalazlo sie pracodawce i ze chce on nas przyjac?
Jezeli ktos wie cos wiecej na ten temat,lub sam przechodzil podobna sytuacje prosze o pomoc.Zalezy nam na czasie!
dziekuje i pozdrawiam!
Temat przeniesiony do archwium.

« 

Matura

 »

Życie, praca, nauka