Studia we Francji

Temat przeniesiony do archwium.
Cześć! Mam 19 lat, w październiku zaczynam studia na UJocie ale planuję wyjechać za rok do Paryża na studia. Zebrałem już wszystkie możliwe informacje na temat Sorbony (tam chciałbym się zapisać) ale kwestie prawne, administracyjne, pobyt na miejscu itp. itd., wszystko to mnie po prostu przeraża. Jeśli macie jakieś doświadczenie odnośnie studiów we Francji, jeśli możecie mi podsunąć nieco potrzebnych informacji lub ich źródeł: BŁAGAM, skontaktujcie się ze mną na gadu-gadu (nr 5947830) lub przez maila: nietzek [małpa] orange.pl

Je vous en serais plus que reconnaissant...

Pozdrawiam !!!

Mateusz
Jesli zadasz jakies konkretne pytania, moge Ci odpowiedziec, bo ciezko pisac o wszystkim, nie wiem co Cie interesuje.

A poza tym wejdz w Archiwum Forum, jest kilkadziesiat watkow na temat studiow we Francji, czy w Paryzu.

Jestes swiadomy tego jak drogie jest utrzymanie sie w Paryzu? Pamietaj, ze Polacy nie maja prawa do pracy. Jako student masz prawo do pracy ok. 20 h tygodniowo, ale wielkich pieniedzy nie zarobisz, wiec bez pomocy finansowej rodzicow na przyklad moze byc ciezko. Przemysl wszystko przed przyjazdem.
Zdaję sobie sprawę że wymaga to sporegych nakładów finansowych ale mam nadzieję że udałoby mi się pracować w trakcie studiów i tym samym chociaż cześciowo samodzielnie zarobić na własne bytowanie... A jeśli chodzi o pytania to interesują mnie kwestie następujące:
- gdzie najlepiej szukać mieszkania, żeby nie wydać na miesięczny czynsz wszystkich oszczedności?
- jakich dokumentów potrzebuję, żeby legalnie przebywać we Francji przez cały okres studiów?
- czy obcokrajowcom przysługują stypendia socjalne (czy jakkolwiek tłumaczyć francuskie "bourses")?
- czy bardzo trudno jest znaleźć pracę w Paryżu?

Z góry dziękuję za odpowiedź :)
Wiesz, nadzieja, nadzieja, ale rzeczywistosc rzeczywistoscia.

Jako student mozesz pracowac max 20h w tygodniu, jako ze nie masz doswiadczenia i dyplomu uczelni wyzszej tez o wielce wysoko platne stanowiska raczej sie nie bedziesz starac, wiec prace studenckie zwykle platne sa okolo SMICu (netto niecale 1000 euro), jako ze ty mozesz pracowac 20h w tygodniu (na ustawowe 35 h w tygodniu to mozesz dostac okolo 60% z tego, czyli Twoj zarobek w trakcie studiow to kwota rzedu 600 czy 700 euro jesli bedziesz miec szczescie, zwykle jest to mniej platne, gdyz pracodawca placi za godzine 8 euro, wiec sobie policz ile mozesz zarobic.

Wynajem studia (kawalerka) ok 20 m2 w Paryzu to kwota rzedu okolo 600 euro. Najczesciej studenci wynajmuja najmniejsze mieszkania/malutkie mieszkanka na ostatnim pietrze (6-te pietro bez windy, to bardzo czeste) po 10-15 m2 (kuchnia, pokoj, czasem lazienka) za okolo 400 euro. Mozna tez szukac mieszkania przez colocation (masa stron w internecie), wynajmuje sie w kilka osob mieszkanie - mozna znizyc koszty wynajmu nawet do ok 3[tel]euro.

Taniej jest troche na przedmiesciach, wiec lepiej tam szukac niz w Paryzu.

Mozna sie starac o mieszkanie w akademiku czy domach CROUS. Co oferuja i jakie pomoce tutaj:
http://www.crous-paris.fr/article.asp?idcat=AAD

Ale ze jako, ze wiele osob chce studiowac w Paryzu tych miejsc jest bardzo malo.

Co do Twoich pytan:
- Gdzie najlepiej szukac? Nie w Paryzu, wystarczy 3cia strefa, ale im dalej tym taniej oczywiscie. Szukac colocation, malych mieszkan, bez windy, w starym budownictwie - koszty beda mniejsze, niemniej jednak ponizej 400 raczej sie w Paryzu nie zejdzie.

- zeby legalnie pracowac potrzebujesz karty studenckiej i udajesz sie na prefekture z tymi dokumentami:
http://www.prefecture-police-paris.interieur.gouv.fr/module_rdv/etudiants/primo/etranger06.htm

Czesto jednak wymagaja oni tez (choc nie powinni, ale z urzednikami sie nie dyskutuje) - wszystkie dokumenty przetlumaczone przez tl.przysieglego na j. fr oczywiscie, zadnych polskich nie przyjmuja)
- aktu urodzenia
- dokumentow, ktore potwierdzaja, ze masz wystarczajace dochody (trzeba udowodnic conajmniej 450 euro miesiecznie): bulletins de paie osoby, ktora Cie utrzymuje, wyciagow z EDF, faktur z oplata czynszu, ostatnie rozliczenia podatkowe etc.

http://www.prefecture-police-paris.interieur.gouv.fr/demarches/etrangers/paris/sejour/etudiant_nonce.htm#premiere

Nie mozesz dostac karty pobytu z prawem do pracy na caly okres studiow, dostajesz ja tylko na rok i co roku trzeba ja odnawiac.

- jedyne stypendia, ktore Ci przysluguja to pomoc w oplacie za mieszkanie z CROUS, zeby wyliczyc ile mozesz dostac wystarczy wypelnic ta symulacje na stronie CAF: http://www.caf.fr/SimuLog.htm

Wychodzi ok 100 euro, czasem nawet ok. 200, ale to i tak od nich zalezy ile Ci przyznaja.

- tak, trudno jest znalezc prace w Paryzu, gdyz pomimo olbrzymiej ilosci studentow, tych ofert pracy, zeby wychodzilo 20h nie jest znowu jakos olbrzymie duzo. Pracodawcy wola zatrudnic jedna osobe na 35 h niz dwie osoby po 20h. Ale w koncu duzo osob tutaj studiuje i ledwo wiaze koniec z koncem, wiec chyba sie da cos znalezc. Latwiej jest jednak dziewczynom, bo chetniej moga byc zatrudnione jako opiekunki do dzieci, kelnerki w barze, sprzataczki, ale to kwestia szukania, cos sie znajdzie.

Ach, prace mozesz szukac dopiero po otrzymaniu karty studenckiej i zlozeniu podania o karte pobytu (najwczesniej mozna ja dostac w drugiej polowie wrzesnia, czesto jednak jako, ze gro osob dostaje karte studencka we wrzesniu, to potem jest masa osob na prefekturze i czasem karte pobytu dostaje sie nawet w styczniu) - inaczej pracodawcy niechetnie chca zatrudniac. Na czarno mozna probowac, ale nie masz zadnej gwarancji, ze beda Ci wyplacac pensje i poza tym mozesz byc deportowany, w razie przylapania.

Ogolnie, to moze poczekaj az otworza rynek pracy dla Polakow, bo inaczej czeka Cie masa wyrzeczen i nawet mozesz nie miec okazji korzystania z zycia w Paryzu. Na studiach godzin jest duzo (na studiach mgr dopiero ma sie kilka godzin, ale na licencjackich - po kilkanascie i wiecej), czesto sa rozrzucone po caly dzien, a wieczorem musisz isc wypracowac swoje 4 h dziennie, pracujesz tez czesto cale weekendy.

Paryz jest cudny jesli chodzi o zwiedzanie, ale jesli chodzi o zycie trzeba miec naprawde duzo pieniedzy, zeby sie tu utrzymac.
Ehh, no to faktycznie nie jest najłatwiej w tym Paryżu... Nie mniej jednak WIELKIE dzięki za informacje :) Trzeba mi je teraz zastosować w praktyce i zobaczyć czy coś mi z tego wyjdzie. Mam nadzieję że często odwiedzasz to forum: jeśli po drodze napotkam jeszcze jakieś trudności (a jakże by nie) to się niezwłocznie zgłoszę ;)

Jeszcze raz mille mercis pour ton aide :p
Nie dałem na siebie długo czekać, oto kolejne pytania ^^

Po pierwsze, czy potrzebuję visa de long séjour czy jakiejkolwiek innej? Z tego o czym już się zdążyłem zorientować, to nie, ponieważ Polska jest w Unii Europejskiej, ale czy na pewno na żadnym etapie mojej administracyjnej "przygody" nie zaskoczą mnie pytaniem "Et votre visa, où est-il?" Pytam, bo widzę, że masz doświadczenie w tych sprawach, a nie chciałbym zaniedbać czegoś istotnego w tej kwestii...

Poza tym, jak to jest z tą couverture sociale? O nią ubiegam się dopiero po przybyciu do Francji i weń zaopatrzony udaję się na prefekturę policji, by ubiegać się o carte de séjour, tak?

...a skoro o carte de séjour mowa, to jakiego typu justificatif de ressources financières ich interesuje? Mam im dostarczyć przetłumaczone ostatnie rozliczenie roczne z Urzędu Skarbowego moich rodziców czy jakiś inny dokument? I jak to jest, jeśli zamierzam utrzymywać się częściowo z pracy? Tzn. nawet jeśli znajdę jakieś odpowiadające mi ogłoszenie, to teoretycznie nie będę jeszcze mógł być zatrudniony, bo nie będę miał jeszcze carte de séjour, a tym samym nie będę mógł podać tej pracy jako mojego źródła utrzymania, jako podstawy do otrzymania carte de séjour, czy nie tak? :/ Wiem, że pytam o szczegóły, na które być może nie miałaś nieprzyjemności się napotkać, ale będę wdzieczny za każdą informację, mimo że na te formalności mam jeszcze sporo czasu, jak sądzę...

z góry dziękuję za odpowiedź i pozdrawiam!
Wlasnie chcialam dodac Ci linka do bloga jednej dziewczyny, ktora mieszka w Paryzu odnosnie szukania mieszkania w Paryzu, zebys sie nie wystraszyl i wiedzial co moze Cie czekac:

http://tiny.pl/5zwc

A tu sie pojawiaja Twoje pytania. Jak widzisz, to nie jest tak latwo hop, siup, niestety.

Nie, nie potrzebujesz wizy, a jak sie pytaja (bo ciagle sie niestety o to pytaja, mylac Polske z jakims krajem nie-wiadomo-gdzie), mowisz, ze nie, bo jestes w Unii i nie musisz miec wizy. I tyle. Nic wiecej nie musisz tlumaczyc. Wiec beda sie Ciebie pytac mase razy o to, ale na pewno nie musisz miec wizy od momentu naszego wejscia do Unii.

Couverture sociale? Chodzi Ci o sécurité sociale? Nie przypominam sobie, zebys musial miec w ogole karte Vitale i cos przedstawial odnosnie ubezpieczenia spolecznego przy staraniu sie o care séjour. Ale i tak zalatwic to musisz kiedys, zeby moc sie leczyc we Francji. Niestety nie wiem, jak sie to zalatwia, bo ja we Fr swoja pierwsza karte Vitale i ubezpieczenie nie zalatwialam poprzez status studenta. Ale z tego co kojarze, to jak sie jest studentem, to trzeba przybyc z karta EKUZ na uczelnie i wtedy Cie zapisuja do ich Securite Sociale, placisz jeszcze dodatkowe ubezpieczenie studenckie i w 100% czy cos w tych granicach masz pokryte leczenie. Na stronie wiekszosci uniwerkow jest to wyjasnione, ja na swoich paryskich mialam takie zakladki i wypisane gdzie i co zalatwic z ubezpieczeniem.

Justificatif... tez niestety nie poradze, bo ja mialam wszystko francuskie - bulletins de paie (wypisane ile sie zarabia etc). WYDAJE mi sie, ze powinno starczyc rozliczenie roczne z US (czy jakis PIT z tym ile rodzice zarobili) oczywiscie przetlumaczone na francuski, pewnie przez tl. przysieglego, ale MOZE wystarczy zwykle, ale ja cokolwiek zalatwiam we Fr mam przez przysieglego. A poza tym, we FR wymaga sie bulletin de paie, nie wiem czy ostatni czy 3 ostatnie, wiec musialbys moze jakies cos polskiego rodzicow moze tez dolaczyc. Ale WYDAJE mi sie, ze wystarczy rozliczenie roczne. Jako, ze jestesmy w Unii moze w ogole nie beda tego wymagac, tylko starczy Twoje oswiadczenie, ze masz wystarczajace pieniadze. Ale mnie sie zawsze wypytywali o jakies bulletins de paie osoby, ktora mnie utrzymuje etc, choc nie powinni. Ale coz.

Co do pracy, to wlasnie paradoks. Zeby byc zatrudnionym potrzeba Ci carte sejour. Zeby miec carte séjour, trzeba miec juz prace. Wiem, bledne kolo, ale tak to dziala we Francji. Wiec praktycznie, to musisz miec karte pobytu najpierw, a potem szukasz pracy. Jesli cos znajdziesz wczesniej, to wg prawa, to bedzie na czarno. Pisze o tym jak to jest legalnie, a jak to wykombinujesz i jak wyjdzie, to zobaczysz sam.

Co do carte sejour studenckiej, to otrzymujesz ja dopiero jakis miesiac po zlozeniu dokumentow (czasem i nawet kilka miesiecy wczesniej), ale w momencie zlozenia papierow dostajesz taki papierek z Twoim zdjeciem, ktory jest wazny 3 miesiace i mozesz go uzywac jako dowodu, ze masz pozwolenie na prace. Do 3ch miesiecy juz wlasciwe carte de séjour powinnes dostac.

To chyba tyle, to co mi sie przypomina, zeby ci powiedziec, jakby co to pisz ;) Bo zagladam od czasu do czasu, w zaleznosci od nawalu pracy. A jak moge wyjasnic kilka spraw, ktore dla mnie byly jak czarna magia
... to chetnie sie z takimi informacjami dziele. Trzymaj sie i powodzenia w odkrywaniu tych wszystkich zawilosci francuskiej administracji.
...jak zwykle baaardzo dziękuję za informacje :) Nie będę się może tym razem rozpisywał, i tak zapewne jeszcze nie raz tu zaglądnę i to wkrótce :p

PS Blog owszem-owszem, "ciekawy" ^^
hej:) chcialabym sie dowiedziec czy na uniwersytety we Francji sklada sie tylko dyplom maturalny czy tez swiadectwo ukonczenia liceum?
chodzi mi o to czy przy rekrutacji mogą zawazyc oceny przedmiotowe.
prosze o odp!
Temat przeniesiony do archwium.

« 

Pomoc językowa - Sprawdzenie

 »

Nauka języka