przeprowadzka do Lille

Temat przeniesiony do archwium.
Witam wszystkich,

Moi drodzy od dłuższego czasu korzystam z portalu w kwestii nauki języka oraz wiedzy na temat Francji, warunków życia, kultury, pracy i waszych personalnych odczuć na temat kraju i narodu.
Szukam praktycznych informacji przydatnych przed przeprowadzką do Francji jak i podczas pobytu już na miejscu. Poniżej to co udało mi się ustalić oraz pytania do was:
1. Jak wygląda sprawa rozpoznania polskiego dyplomu we Francji?
informacje, które teraz posiadam nie są do końca dla mnie jednoznaczne.

2. Sprawa ubezpieczenia zdrowotnego
rozumiem, że przez pierwsze 2 miesiące EKUZ wystarczy i z racji tego iż będę pracował z pewnością świadczenia są zapewnione ale np moja dziewczyna jedzie "w ciemno" będzie szukać na miejscu czy będąc już moją żoną może analogicznie jak w Polsce nabyć świadczenia będąc moją żoną?

3. Konkubinat we Francji
Czytałem o tym i czy dla polskiej pary jest możliwe zalegalizowanie związku?
Z tego co wiem potrzebne byłoby: akt urodzenia, dokument z urzędu stanu cywilnego, czy coś jeszcze i czy musiałyby być tłumaczone na francuski?

4. Meldunek
Rozumiem, że wciąż potrzebne jest zarejestrowanie się na miejscu po okresie 3miesięcy, tak?

5. Dokumenty
Jakich dokumentów potrzebowaliście z Polski? Z tego co ustaliłem to potrzebne na pewno będą zdjęcia, akt urodzenia,...czy coś jeszcze istotnego?

6. Podatek!
Mimo wielu prób jeszcze do końca nie rozumiem podatków ale powoli dojdę do tego.
Może ktoś sprawnie to wytłumaczyć. Jak to jest kiedy np. w Polsce przepracowałem 60dni w 2009 a od maja/czerwca już we Francji jak płacić będę podatek?
Czytałem też o tym, iż pracownik we Francji sam odprowadza podatek. Czy jest to uciążliwe?

7. Kontakt z Polakami
To już ostatnie pytanie :) trochę na zaś, mam nadzieję, że kiedy już będziemy na miejscu z dziewczyną uda nam się nawiązać kontakt z Polakami mieszkającymi w okolicy, jest wiele możliwości chociażby ów serwis, naszaklasa etc...no i google :)

Wszystko dlatego, iż za jakiś czas czeka nas przeprowadzka z Polski do Lille co najmniej do końca roku będziemy tam mieszkać, potem w zależności od sytuacji w firmie lub moich próśb możemy zostać lub być przeniesionym w inne miejsce. Wszystko z racji mojego zawodu, jestem inżynierem budownictwa.
Obydwoje jesteśmy młodzi, mamy po 26 lat. Od przyszłego tygodnia zaczynamy intensywny kurs w AF, gdzie wstępnie oceniono nas na poziomie A2. Wiem, że to jeszcze zbyt mało mało ale mamy zapewnioną kontynuację już na miejscu w Lille.
Mam nadzieję, że macie wiele porad dla nas.
Pozdrawiam
Tomasz

« 

Matura

 »

Pomoc językowa - Sprawdzenie