Przeprowadzka do Francji - pytania

Temat przeniesiony do archwium.
Witam wszystkich forumowiczów:

Wraz z Żona planujemy zmienić swoje życie i myślimy nad przeprowadzka do Francji, dokładniej do Bordeaux. Mamy 2 dzieci w wieku 2 i 8 lat.

W związku z tym mamy parę pytań i gdyby ktoś mógł na nie odpowiedzieć to będziemy bardzo wdzięczni.

1) PASZPORT - czy to prawda, że lepiej mieć i dowód osobisty i paszport? Czytałem, że paszport jest bardziej mile widziany niż nasz polski dowód.

4) DOKUMENTY - jakie dokumenty warto przetłumaczyć i wziąć z Polski? Akty urodzenia, ślubu? Coś innego?

2) MIESZKANIE - będziemy szukać mieszkania 3 pokojowego, +- 60m2. Jakie są mniej więcej rachunki za prąd, wodę? wiem, że to indywidualna kwestia, ale prosiłbym aby ktoś napisał ile płaci za wynajem + rachunki. Czy w kwocie wynajmu jest zawarta jakaś opłata np. za śmieci?

3) SZKOŁA - jeśli ktoś wyjeżdzał z dziecmi w wieku szkolnym to jak rozwiązywał kwestię edukacji? Czy jest jakiś czas na znalezienie szkoły czy należy zrobić to od razu po przyjezdzie? Czy np. dziecko może stracić 1 rok w związku z przeprowadzką? Co w sytuacji, gdy dziecko kompletnie nie mówi po francusku, czy zostaje dołączone do klasy np. dla obcokrajowców? I czy jest to możliwe w polowie roku lub czy musi czekać na rozpoczęcie kolejnego stad moje pytanie o strate 1 roku.

4) ZASIŁKI - ja mam zamiar iść do pracy, znam dobrze język francuski natomiast czy możemy liczyć na pomoc Państwa? Czytałem o zasiłku na 2 dzieci w wysokości prawie 130 EUR/msc. Są też dopłaty do mieszkań, ale nigdzie nie jest podana jaka to kwota. Czy mógłby ktos na swoim przykładzie podać ile mniej więcej otrzymuje i przy jakiej liczbie dzieci/ wysokości czynszu itp. Pytam gdyz zastanawiam czy utrzymamy się z jednej pensji.

5) Jakieś sugestie, porady?

Będe naprawdę wdzięczny jak by ktoś odpowiedział mi na te pytania. Ja znam francuski i co nie co poczytałem, ale chciałbym znać odpowiedzi w perspektywy Rodaków-emigrantów ;)

DZIEKUJE!

Pozdrawiam
Marcin
Witam. Poszła wiadomość na priva.
nie tlumaczcie dokumentow w polsce ,lepiej to zrobic we francji wymagane odpowiednei kwalififikacje i nie wszscy w polsce je maja ,zebyscie nie musieli dwa razy wydawac pieniazkow
Najbardziej konkretnie mogę odnieść się tylko do kwestii edukacji i ewentualnie świadczeń...
Zapisy dzieci do szkoły są już teraz, ale wciąż zdarzają się przypadki, że ktoś przyjeżdża w ciągu roku, więc zapewne uda się to zrobić w późniejszym momencie. Najczęściej należy zapisać się do szkoły w rejonie zamieszkania, należałoby więc mieć swój adres; robi się to w merostwie (informacje na pewno są umieszczone na stronach szkoły i urzędu).
Dzieci muszą iść do szkoły zgodnie z rokiem urodzenia, niezależnie od klasy, w której były. Obowiązek szkolny zaczyna się od 6. r. ż. (klasa CP), więc jeśli dziecko poszło do szkoły jako 6-latek, jest teraz w II klasie, to od września trafi do III (CE2) . Jeżeli jest w pierwszej klasie, to również od września trafi do III. Nie straci więc roku, a go przeskoczy - znajdzie się z dziećmi, które mają za sobą 2 lata nauki, co niekoniecznie jest łatwe... Choć nie jest to jeszcze najgorsza sytuacja - znam dzieci 7-letnie, które nigdy nie chodziły do szkoły, a przyjeżdżając do Francji trafiały od razu do II klasy, nie umiejąc pisać i czytać ani po polsku, ani - tym bardziej - po francusku. Słowem: 2009=II klasa, 2008=III klasa, etc. Co do młodszego dziecka - należy poszukać przedszkola, na podobnych zasadach.
Przydział do klasy zależy od typu szkoły. Niektóre posiadają klasy dla obcokrajowców, gdzie dzieci uczą się przez rok głównie francuskiego. Ale w przypadku młodszych nie zawsze jest to praktykowane, ponieważ uczą się o wiele łatwiej i szybciej. Może więc być tak, że dziecko trafi do normalnej klasy i trzeba będzie dać mu czas na adaptację. W Bordeaux jest też szkoła polska, tzw. sobotnia, gdzie można kontynuować naukę polskiego.
Dofinansowanie zależy od bardzo wielu kryteriów. Przede wszystkim należy przedstawić całkowite dochody sprzed 2 lat (a więc w 2016 - za 2014). Pomoc na 2 dzieci to ok. 129 euro/miesiąc, choć zależy to od dochodów (jednak musiałyby być bardzo wysokie, by otrzymywać mniej). Na dziecko do 3. r. ż. należy się ok. 180 euro. Dofinansowanie do mieszkania również zależy od dochodów, mieszkania, umeblowania, liczby mieszkańców... można zrobić symulację na stronie CAFu.