B1/B2 - pomóżcie

Temat przeniesiony do archwium.
Hej!
Od jakiegoś czasu myślę o studiach we Francji, a jestem w klasie 2 liceum i bardzo chciałabym zdać w przyszłym roku szkolnym egzamin Delf B2.Obecnie uczę się na poziomie B1.I w związku z tym mam ogromną prośbę: czy moglibyście mi polecić jakieś dobre książki i strony internetowe z gramatyką,słownictwem na poziomach B1 i B2? Takich książek jest dużo,ale trzeba wiedzieć co jest naprawdę dobre. Byłabym bardzo bardzo wdzięczna.Mam nadzieję,że jak się wezmę ostro do pracy,to będą efekty.
Pozdrawiam! :)
Hej

Ja miałem też taki zamiar , a od ilu lat się uczysz francuskiego?
Ja uczę się od 3 lat (w sumie z przerwą),bo kiedyś w gimnazjum zaczęłam naukę,a uczyłam się rok i przerobiłam poziom A1.Potem sie przez kolejne 2 lata nie uczyłam się i zapomniałam sporo,ale później trochę nadrobiłam i znów powróciłam do fr w liceum.Do tej pory szłam normalnie z programem,ale teraz wolałabym trochę przyspieszyć.Skoro chcę wyjechać do Francji na studia,to muszę :) a Ty ile się uczysz?
A jak chcesz wyjechać tam na studia? Zaoczne? Opisz to jakoś.
Hmm...ogólnie,to zamierzam złożyć dokumenty i w Polsce i we Francji.Zależy gdzie się dostanę.Jeśli w Polsce,to myślę o romanistyce bądź lingwistyce.A jeśli we Francji to nie mam jeszcze sprecyzowanego kierunku,bo właśnie jestem w trakcie szukania go i zdobywania informacji na temat studiów we Fr (może też coś w stylu lingwistyki - ang i włoski?).I wolałabym,żeby to były studia dzienne,choć wiadomo-trzeba to połączyć jakoś z pracą itd...więc jeśli nie dzienne,to moze wieczorowe... Na razie mam bardzo mało informacji na ten temat,ale cały czas szukam.Problem w tym,że papiery we Francji trzeba zacząć składać już w styczniu.Nie wiem czy tak jest na wszystkich uniwerkach czy tylko w kilku....
Do tego potrzebny chyba jest jakiś certyfikat, że władasz francuskim , prawda?
Zapewne tak.Musisz mieć jakieś potwierdzenie znajomości francuskiego.Dlatego przymierzam się do zdania B2 (mam nadzieję,że to wystarczy,żeby się dostać).
A jaką zdajesz maturę? Rozszerzoną ?:P

Ja chcę iść na lingwistykę albo romanistykę a studia we Francji to wogóle marzenie ^^ Przymierzam się do rozszerzenia z Anglika - uczę się od 2 podstawówki i rozszerzenia z franca - od LO.

Mam nadzieję, że mi się uda... certyfikat zapewne jakiś też zrobię :))
Dlaczego tylko marzenie? Prawdopodobnie jak się ma certyfikat z francuskiego i zdaną maturę (w ogóle),to nie ma problemów z dostaniem się na studia we Francji.Mi bardzo na tym zależy i zrobię wszystko co w mojej mocy,żeby się dobrze przygotować.
Oczywiście zdaję mat.rozszerzoną :) z angielskiego też.tylko że jestem dopiero na upper intermediate i nie wiem czy zdążę się przygotować do rozszerzonej z obu przedmiotów.
Trochę tylko żałuję,że w liceum nie mogę się dobrze nauczyć fr,bo mam nauczyciela,który sobie wszystko olewa,a grupa też się nie chce uczyć :( Ale motywacji nie tracę :)
Jeśli mogę coś 'zasugierować' jako starsza koleżanka, to:
- na certyfikat DELF (sam papier) czeka się 2-4 mies., więc jeśli chcecie go gdzieś wysyłać, to pomyślcie o zdaniu go odpowiednio wcześniej,
- nie jestem przekonana czy we F. jest system zaoczny. Nigdy nie słyszałam... Za to każdy z moich znajomych, który robił tam studia często godził studia i pracę wieczorami. Ponoć do przejścia. Łatwo, oczywiście nie będzie, ale... Polak potrafi! Jak to wygląda w praniu, to pewnie temat na oddzielny wątek, niech się wypowiedzą ci, co byli.
no, i oczywiście jak już wybierać uczelnię, to jakąś sensowną, a nie Wyższą Szkołę Gotowania na Gazie ;P
Aha! I najważniejsze:
jestem pewna, że zdacie, zaliczycie i dostaniecie się! I na pewno wam się uda!
I nie piszę po to, żeby wam 'posłodzić'. Wierzcie mi, że to się udaje. Wiem, co mówię, bo jestem tego żywym przykładem: w roku poprzedzającym maturę miałam na półrocze niedostateczny z fr (nienawidziłam naszej 'francuzicy'. Zarzekałam się, że w życiu nie powiem nawet bonjour, bo to nie jest język dla normalnych ludzi!), w następnym roku zdałam maturę z francuskiego. Jestem po romanistyce.
Bardzo wiele zależy od ludzi, których spotkamy na swojej drodze i od naszej wewnętrznej motywacji...
zdawałaś rozszerzenie/podstawe?
na ile?
Wstyd się chyba przyznać, ale wtedy (nie tak znowu dawno to było!;P), była po prostu matura. Nie było rozszerzonych czy podstawowych. Za to egzaminy na uczelnie były. I te też zdałam. A maturę na 4.
Wujek John, siadaj do książek i będą z Ciebie ludzie :)
Ja zdałam mature na 90% rozszerz. gdzie matura ustna to była moja pierwsza w życiu wypowiedź po francusku, a "uczyłam się" do tego 2 dni.
Wcześniej kontakt z językiem tak jak reszta miała... klasa olewała wszystko, więc nauczycielka też i trzeba było sobie samemu radzić.
Także wszystko jest do przejścia. No i bez stresu trzeba iść i pisać/mówić, bo ja poszlam na angielski zestresowana i napisalam gorzej niż francuski, co się go "uczyłam" 3 razy krócej.
dzięki za słowa otuchy :) ja również uważam,że jak się chce,to można zrobić wszystko. ważne jest tylko zaangażowanie i praca.
jeśli chodzi o DELFa- w momencie składania papierów trzeba dostarczyć dokument o zdanym egzaminie.ale mam głupie pyanie: w razie czego jak już będę wcześniej wiedzieć,że zdałam,a certyfikatu nie zdążę otrzymać,to czy jest możliwość wydania jakieś papierku,który mogłabym tymczasowo wysłać na uczelnie z wiadomością,że zdałam egzamin,a certyfikat oddam później?czy to zależy od uczelni?chyba,że nie ma takiej mozliwości...
Pewnie się da ;) Wyślij maila na uczelnie i się zapytaj, ale chyba nie powinni robić problemów, jeśli byś miała napisane ile % z certyfikatu i jakąś pieczątkę z Alliance Française.
Ja się chciałam dowiedzieć, czy jest możliwość odbioru dyplomu w Paryżu, ale już nic mi nie odpisali z AF:/ bo wiadomo, że tam to masz po miesiącu papier, a do nas wysyłają i idzie pół roku...
Od strony gramatycznej polecam "Exercices de grammaire française": cahier intermediaire et avanceé, wydawnictwa Didier, łacznie 2 książki, 380 stron ćwiczeń. Mnie przygotowały do TCF i do Dalfa C1. Za moduł gramatyczny na TCF otrzymałem notę C2 więc najwyższą z możliwych. Książki się sprawdziły :)

Pozdrawiam
M.
To jest ta książka:
http://www.albion.tychy.pl/images/2[tel].jpg

A ja narazie korzystam z takiej:
http://ecx.images-amazon.com/images/I/41CfisQHHAL.jpg

dobra?:P
dzięki jeszcze raz za wszystkie informacje! naprawdę,bardzo dużo się dowiedziałam dzięki Wam i nabrałam jeszcze większej motywacji.A tym,którzy także chcą nauczyć sie francuskiego życzę powodzenia i wytrwałości w pracy :)
ja pisałem o tej http://www.decitre.fr/gi/84/9782278045884FS.gif innych nie znam...
Temat przeniesiony do archwium.

« 

Pomoc językowa - tłumaczenia

 »

Pomoc językowa - Sprawdzenie