Kto wie, co to za język??

Temat przeniesiony do archwium.
Mała próbka:

"Remartga:
En nossa banca da datas da toplinks n'existan naginas paginas che cuntegnan infurmaziuns rassistas e sexistas. Paginas da commerzi vegnan resguardadas mo en ils secturs dals servetschs e da l'intermediaziun d'infurmaziun e da scienza. Links collectivs vegnan preferids.

Toplinks èn in servetsch da SRI/Swissinfo! Vulessas Vus laschar registrar ina pagina? Vus pudais far qua ina dumonda!"

Rumuński - chyba nie?! Retoromański? Galisyjski? Jakiś dialekt włoskiego?? A może corse :D??
byc moze rhaetian(retroromanski). zdaje mi sie, ze jakis dialekt ze szwajcarii, bo ma cos z niemieckiego.
no, jest to ewidentnie jakis dialekt ze szwajcari (może Rumantsch), bo jest na szwajcarskiej stronie:)
przepraszam, jeśli to rumantsch, to jest to język urzędowy, nie tylko dialekt.
zdaje sie ze rumantsch to jest niemiecka nazwa rhaetian/retoromanskiego
na to by wyglądało, chciaż znalazłem nazwę rhaetian odnoszącą się do grupy dialektów, z których 2 najważniejsze tworzą rumantsch. a "rumantsch".... to chyba właśnie po "rumantschowemu":)

znalazłem tez rzecz o wiele ciekawszą - jakby ktoś chciał się pomodlić....
http://198.62.75.1/www1/pater/JPN-rumantsch.html

a jak tam idiomy? chyba nie odpowiedziałeś na nie :(
heh moja INTELIGĘCJA i bystrość umysłu mnie właśnie poraziła :D



poza tym strony pt. ".ch" to strony szwajcarskie?

a jeśli ktoś chciałby się pomodlić w innym dialekcie (?) retoromańskiego, to polecam

http://www.jezyki-obce.pl/retoromanski.php

Swoją drogą śmieszny język. Gdy już będę na emeryturze, to nauczę się go w ramach hobby... Oczywiście, jeśli ktokolwiek będzie jeszcze w tych czasach mówił po retoromańsku...
pewnie masz racje. widzialem te strone. na idiomy odpowiedzialem! przejrzyj dobrze watek. nie zamierzam sie uczyc idiomow, jedyne co zdaze zrobic to skonczyc czytac "przed matura i delfem" ta daa! :/
jest gdzies jeszcze co ajmniej jedna stronka, można się chyba nawet pouczyć:)



co do idiomów:
"a to od marrcina to avoir le feu au cul?"

niestety nie. masz teraz 2 możliwości.
nie wiem, czy sam bym się uczył idiomów do olimpiady, bo jest ich sporo, niektóre mogą mieć niegramatyczną strukturę - słowem trzeba by się nauczyć na pamięc 50 idiomów, a oni i tak zapytaliby o 51, 52, 53....

wesołych świąt
Temat przeniesiony do archwium.