Koncert promujący nowy album Preisnera

Temat przeniesiony do archwium.
Ponad 100 muzyków wystąpi jutro w Paryżu podczas koncertu promującego we Francji najnowszy album polskiego kompozytora Zbigniewa Preisnera "Silence, Night and Dreams". Koncert zbiega się w ukazaniem się płyty na francuskim rynku.
Podczas koncertu na scenie paryskiej sali kinowej Le Grand Rex będzie można usłyszeć oprócz utworów z ostatniej płyty kompozytora ścieżki muzyczne do filmów Krzysztofa Kieślowskiego - "Podwójnego życia Weroniki" i "Trzech kolorów".

W pierwszej części koncertu orkiestrą Colonne i chórem Carpe Diem będzie dyrygował sam Preisner, w drugiej - batutę przejmie Kriss Russman. W roli głównej solistki wystąpi gwiazda portugalskiego fado Teresa Salgueiro z zespołu >Madredeus, oprócz niej partie solowe zaśpiewa polska sopranistka Elżbieta Towarnicka.

Wykonywane po angielsku i łacinie teksty pochodzą z Biblii: Księgi Hioba i Ewangelii wg św. Mateusza - oraz z dzieł Jana Pawła II i Zbigniewa Herberta. Prolog napisał polski scenarzysta, współtwórca scenariuszy do filmów Krzysztofa Kieślowskiego, Krzysztof Piesiewicz.

Światowa premiera "Silence, Night and Dreams" (Cisza, noc i sny) odbyła się we wrześniu ubiegłego roku na ateńskim Akropolu. Polska premiera miała miejsce w grudniu w płockiej katedrze Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny. Dzieło Preisnera gościło także na scenie Barbican Concert Hall w Londynie.

Zbigniew Preisner, urodzony w 1955 roku, jest uważany za jednego z najwybitniejszych kompozytorów muzyki filmowej. Od końca lat 80. zasłynął w świecie muzyką do filmów Krzysztofa Kieślowskiego - "Dekalog", "Podwójne życie Weroniki" i "Trzy kolory: Niebieski, Czerwony i Biały". Skomponował także ścieżkę filmową do ponad 80 filmów, w tym m.in. dzieł Agnieszki Holland i Louisa Malle'a. Płyty z muzyką Preisnera sprzedano na świecie w ponad 2 mln egzemplarzy.

W 1998 r. ukazało się pierwsze orkiestrowe dzieło kompozytora "Requiem dla mojego przyjaciela" poświęcone pamięci Krzysztofa Kieślowskiego. Płyta "Silence, Night and Dreams", nagrana z Orkiestrą Kameralną Aukso z Tych pod batutą Marka Mosia, z zespołem wokalnym Camerata Silesia i Teresą Salgueiro, jest kolejnym "niefilmowym" utworem Preisnera.
Źródło : PAP
>Ktoś był spytam z ciekawości ?

« 

Nauka języka