Religia we Francji

Temat przeniesiony do archwium.
mam takie pytanie jaka jest struktora wyznania we Francji,czy najwiekszy procent stanowia katolicy??bo ostatnio doszly mnie sluchy ze we Francji jest duzo osob wyznania prawoslawnego,co wydaje mi sie troche malo prawdziwe,dlatego chcialabym sie dowiedziec czy mam racje,a nie moge znalesc zadnych wiadomosci,moglby mi ktos udzielic jakis informacji ?? z gory dziekuje ;)
Statistics

The French government does not keep statistics as to religion, nor to ethnic groups or political affiliation. However, some unofficial survey estimates exist from CIA and poll:

* The 2003 CIA World Factbook lists the religion of France as: Roman Catholic 83-88%, Protestant 2%, Jewish 1%, Muslim 5-10% (mostly, North African immigrants and their descendants), unaffiliated 4%. The sources for this data are unclear.

* In a 2003 poll 41% of the respondents said that the existence of God was "excluded" or "unlikely". 33% declared that "atheist" described them rather or very well, and 51% for "Christian". When questioned about their religion, 62% answered Roman Catholic, 6% Muslim, 2% Protestant, 1% Jewish, 2% "other religions" (except for Orthodox or Buddhist, which were negligible), 26% "no religion" and 1% declined to answer. The discrepancy between the number of "atheists" (33%) and the number of with "no religion" (26%) may be attributed to people who feel culturally close to a religion, follow its moral values and traditions, but do not believe in God.

* A December 2006 poll by Harris Interactive, published in The Financial Times, found that 32% of the French population described themselves as agnostic, a further 32% as atheist and only 27% believed in any type of God or supreme being.[2]

* A January 2007 poll found that 51% of the French population describe themselves as Catholics, 31% as atheists, 4% as Muslims, 3% as Protestants and 1% as Jews.[3]

Gallup International reports that 15 percent of French citizens regularly attend religious services, compared to 10 percent of UK citizens and 57 percent of American citizens.

http://en.wikipedia.org/wiki/Religion_in_France#Statistics
Ktos kto powiedział Ci, że we Francji jest duzo prawosławnych albo żartował, albo nie wiedział o czym mówi.

We Francji są 24 kościoły prawosławne: http://la-france-orthodoxe.net/fr/peler/rech.html?sf=&langBox=on&PM=on


http://www.ambafrance-au.org/article.php3?id_article=462
dzieki za obszerna informacje ale wiecej bym sie dowiedziala gdyby to bylo napisane po polsku bo angielski nie jest moja mocna strona :(
Wśród religii wyznawanych we Francji dominuje katolicyzm. Daleko za nim plasują się islam i protestantyzm.
Tygodnik "La Vie" zamieścił ostatnio mapę Francji, przedstawiającą procentowy udział wyznawców różnych religii w poszczególnych departamentach. Nie ma niespodzianki: w całym kraju najwięcej jest katolików. 64 procent obywateli zdeklarowało, że wyznaje tę wiarę. Najmniej katolików – 47 procent – jest wśród mieszkańców departamentu Val-de Marne; najwięcej – 81 procent – w departamencie Moselle.

Według sondaży instytutu IFOP obywatele określający się jako bezwyznaniowcy są dość równomiernie rozmieszczeni na terenie kraju. Wyjątkiem są departamenty wschodnie. (…) Średnio w całej Francji jest 27,6 procent niewierzących. (…) W najbardziej zlaicyzowanym departamencie Loir-et-Cher 43,7 procent obywateli deklaruje się jako bezwyznaniowcy.
Islam – druga religia Francji – ma 3 procent wyznawców w całym społeczeństwie. Obecność muzułmanów zaznacza się silnie w okolicach Paryża i Lyonu, oraz w departamencie Bouches-du-Rhône. W pozostałych częściach kraju żyją oni przeważnie w małych miastach. We Francji jest 2147 meczetów, dość równomiernie rozmieszczonych na jej terytorium. Najbardziej muzułmańskim departamentem Francji jest Val-d’Oise – żyje tam 14,3 procent wyznawców islamu.

2,1 procent Francuzów jest protestantami. Najnowsza mapa potwierdza historyczną obecność Kościołów zreformowanych w departamentach Est, Drôme, Lot, Gard czy Aričge. Ale "La Vie" zwraca uwagę na pojawianie się lokalnych kościołów ewangelickich w Bretanii czy też w departamencie Nord.

Wyznawcy judaizm to 0,6 procent populacji. Są obecni głównie w Paryżu (3,7 procent mieszkańców) oraz w departamentach Hauts-de-Seine, Val-d'Oise i Bouches-du-Rhône.
Ciasteczko13 ŚLICZNIE Ci dziekuje za przetlumaczenie tego tekstu :*:*:*:* ;)
Temat przeniesiony do archwium.

« 

Pomoc językowa