konflikty we Francji

Temat przeniesiony do archwium.
Jak wiadomo, w tematach do opanowania na maturę jest pozycja "konflikty". I o ile znalazłam trochę wiadomości o separatyźmie korsykańskim, tak nie mogę znaleźć nic sensownego o konfliktach zewnętrznych. Wiecie o czymś?
Jak rozumiem chodzi Ci o konflikty, w które Francja jest aktualnie zaangażowana?
Jeżeli tak, to ciężko będzie coś wskazać. Mimo, że Francja jest potęgą militarno-nuklearną, to raczej nie angażuje się w jakieś wojenki itp., ale... jest zaangażowana w NATO i ONZ, więc bierze udział w misjach pokojowych, tudzież stabilizacyjnych. Po pierwsze, Afganistan. Czy Irak też, to nie wiem. Jakoś nie kojarzę, żeby się tam pojawili, ale mogę się mylić. Po drugie, misje pokojowe: Czad, Wybrzeże Kości Słoniowej (tam chyba była jakaś regularna bitwa między Francuzami i 'tubylcami'). Nie wiem tylko, czy te misje wciąż trwają. Kojarzę jeszcze coś z Libanem (konflikt Izreal-Hesbollah) i sprzed kilku lat zamach stanu na Haiti.
Z trochę starszych rzeczy, to 'klasyki': Bośnia, Kosowo, Ruanda i Wojna w Zatoce (1991).
Wspomniałeś o Korsyce... ja przyjrzałabym się jeszcze mniejszości baskijskiej, bo z tego co pamiętam to lata temu, gdy w Baskowie walczyli o autonomię, czy wręcz oderwanie się od Hiszpanii, to jakieś problemy były z Baskami we Francji. Niestety nie pamiętam o co chodziło i kiedy to było. No cóż, pamięć zawodna jest ;)
Pozdrawiam!

« 

Inne

 »

Pomoc językowa - tłumaczenia