zwroty w korespondencji

Temat przeniesiony do archwium.
Witajcie :). Zdaję za trzy dni próbną maturę, na którą lekkomyślnie wybrałam francuski :> i właśnie naszła mnie taka refleksja że właściwie nic nie umiem, zwłaszcza na część pisemną... W związku z tym mam prośbę: czy możecie podać mi jakieś zwroty typowe we francuskiej korespondencji? Chodzi mi zarówno o formalne jak i bardziej luźne. Z góry bardzo dziękuję :)
Sama sobie trochę poprzypominam, bo boję się, że po liceum stracę jakikolwiek kontakt z tym pięknym językiem:) A więc zaczynamy...
- premierement... deuxiement...
- d\'une côté... de l\'autre...
- d\'une part... d\'autre part...
- d\'abord... ensuite...
- dans un premier temps... dans un deuxieme temps...
conclusion (oficjalne): dans l\'attente d\'une réponse de votre part / je vous remercie par avance
salutations: avec mes salutations les meilleurs/ agréez mes salutations les plus distinguées/ je vous prie de croire, chére Madama, cher Monsieur, l\'expression de mes sentiments les meilleurs/nieoficjalnie - po prostu: bisous:) albo: amitiés, ton ami..., bises, je t\'embrasse, bien amicalement

hmm... nie mam na razie więcej. Mam nadzieję, że to sie jakoś przyda! Na pewno będzie dobrze, powodzenia:)
Marta bardzo dziękuję za pomoc :) może jakoś to będzie... Poszukam jeszcze jakichś fajnych zwrotów, nauczę się i jutro maturkę roztrzaskam :> Ehh ten mój optymizm... ;)
No jasne, że roztrzaskasz:) trzymam kciuki! Odezwij się potem, jak poszło i czy trudne było! powodzenia, papa
marta, jak tam było we Francji??:)
Pytanie! Oczywiście fantastycznie!!! Co prawda francuskiego to raczej tam nie potrenowałam, ale za to bawiłam się świetnie:) Paryskie metro to faktcznie bajka... Poruszanie się po tym mieście to zabawa:) Już sie nie mogę doczekać, kiedy wrócę tam w sierpniu. Ale wtedy to już na 2 tygodnie. Z posiłku w Paryżu jednak zrezygnowaliśmy, zbyt byliśmy wyczerpani podróżą, by jeszcze czegos szukać. Dlatego jeśli chodzi o zwiedzanie, to nie za wiele zobaczyłam, ale co tam....! Osłuchałam sie z językiem, poznałam cudownych ludzi - jednym słowem - magnifique:) pozdrawiam, papa
Hej Marta! Mam takie pytanko czy Ty wybierasz się na jakąś filologię romańską w tym roku?? Pytam tak z ciekawości:) Jak długo uczysz się francuskiego? Pozdrowionka:D
nieeee... A na pewno nie w tym roku:) Francuskiego uczyłam się tylko i wyłącznie w liceum - przez 3 lata po 2 godziny tygodniowo i w czwartej klasie - 3. Myślę, że to zbyt mało, by startować na romanistykę. Zamierzam kontynuowac naukę we własnym zakresie:) papa
Temat przeniesiony do archwium.

« 

Pomoc językowa

 »

Inne