Matura za rok...a może francuski???

Temat przeniesiony do archwium.
Czy jest mozliwe zdanie matury z francuskiego na poziomie podstawowym, majac w pierwszej kl. 2 godziny/tyg., drugiej też, a w trzeciej- 4 godziny?
Hmm zdaję za rok i waham się między geografią a właśnie francuskim.
PS Nie stać mnie na korepetycje.
a cóż to za wybór, geografia lub francuski??? Zapoznaj się dobrze z regulaminem matur, bo masz jakieś złe informacje odnośnie możliwości wyboru. A przygotowanie jest mozliwe ale przy solidnej, systematycznej i ukierunkowanej typowo na maturę pracy.
Chcę zdawać 4 przedmioty: obowiazkowy polski (wiadomo), jeden jezyk (angielski- na rozszerzonym poziomie), WoS jako trzeci przedmiot i, jako czwarty- albo drugi jezyk na poziomie podstawowym (a wiec francuski) albo wlasnie geografia, ktora takze dobrze mi idzie. Hmm...czyzbym nie mogla miec w ogole takiej kombinacji- 2 jezykow na maturze? O__o Ktos wie? Mowilam o swoich planach nauczycielom w swoim liceum i zaden jakos specjalnie sie nie emocjonowal, wiec wyciagnelam z tego wniosek, ze moge tak zrobic (zdawac 2 jezyki na maturze) :] Ale jeszcze sie dowiem. Kto z Was jest/był w podobnej sytuacji do mnie?
czesc
ta kombinacja ktora podalas jest jak najbardziej mozliwa :).
przedmioty dobieraj pod katem wymagan na uczelnie wyzsze, zwlaszcza jesli jestes na tyle zdolna zeby sobie pozwolic na dobieranie dodatkowych.

jesli chcesz zdawac francuski podstawowy to musi on byc w przedmiotach obowiazkowych, chyba o tym wiesz? ja zdaje tez dwa jezyki obce, polski i gere.
pozdrawiam
No tak, problem tylko w tym, że jeśli decydujesz się na zdawanie drugiego języka (francuskiego) to tylko w ramach przedmiotu nadobowiązkowego, dodatkowego, a wtedy obowiązuje cie poziom rozszerzony a nie podstawowy.
Możesz przyjąć taką opcję, że wybierasz francuski jako obowiązkowy (wtedy okreslasz poziom egaminu: podstawowy lub rozszerzony), ale pamiętaj, że uzależniasz od niego zdanie matury w ogóle; a ngielski na poziomie rozszerzonym zdajesz jako przedmiot dodatkowy (nie ma wpływu na zdanie matury). Wtedy może się zdarzyć "czarny scenariusz", że oblewasz francuski np masz 20% pkt i świetnie zdajesz angielski rozszerzony np 90% pkt, a świadectwa maturalnego i tak nie otrzymasz, bo o jego uzyskaniu decyduje zdanie przedmiotów obowiązkowych.
Opcja, o której piszesz - angielski obowiązkowy a francuski dodatkowy na poz. podstawowym jest niemożliwa.
sorki ze sie wcisne tutaj z tym pytaniem - licze na zwiezla odpowiedz.

jaki jest w ogole poziom matury rozszerzonej z fr?
oraz
jaki jest poziom matury rozszerzonej z fr w stosunku do delfa?

nie mam zadnego porownania. ma ktos doswiadczenie?
Najlepiej zajrzeć do informatora maturalnego, są tam standardy wyamgań i przykłady arkuszy maturalnych. Możesz tez ściągnąć sobie dotychczasowe (próbne i właściwe) arkusze egzaminacyjne ze strony www.cke.edu.pl lub ze stron poszczególnych komisji okręgowych. W sumie w tym roku nie była zbyt trudna. Nawet dwoje lub troje z moich uczniów takich średnioczwórkowych ("za moimi plecami" :) przystąpiło do rozszerzonego i zdało! (nie rewelacyjnie, ale jednak). A realizowaliśmy program podstawowy.
Co do porównania do DELFa to musiałabym przejrzeć te nowe kategorie egzaminów (a ciągle, biedna nie mam czasu:) ale jesli się nie mylę to byłby poziom B2. (ale zastrzegam: nie biorę pełnej odpowiedzialności za to porównanie, bonie jestem au courant z delfem).
Hej, dzieki za wyczerpujace informacje. To teraz mam dylemat: czy zdecydowac, ze francuski bedzie dla mnie przedmiotem obowiazkowym i calkowicie sie od tego uzaleznic, czy tez zrezygnowac na rzecz geografii na poziomie podstawowym. A chcialabym pojsc na dziennikarstwo- na ten kierunek mozna podobno zdawac kazdy przedmiot :)
Miedzy mlotem a kowadlem. Ale w sumie mam jeszcze rok... O_o
Dzieki :]
Gabencja, nie do końca zrozumiałeś(aś). Każdy przedmiot dodatkowy (czy to francuski czy geografia) MUSISZ zdawać na poziomie rozszerzonym. Tylko przy przedmiotach obowiązkowych (j. polski, jeden język obcy, jeden wybrany) masz wybór poziomu: podstawowy lub rozszerzony.
poprawiam się: przedmioty obowiązkowe(j.polski, jeden język obcy, jeden przedmiot wybrany, ale nie może to być dugi język obcy)
ok, dzieki
Kurcze. Dzięki. :]
czesc,jak rozumiem myslisz o francuskim jako o jezyku dodatkowym? bo sie wachasz miedzy gegra a francem,otoz chcialabym uprzedzic jako tegoroczna maturzystka ze nie mozna zdawac dwoch jezykow jako przedmioty obowiazkowe,szczerze mowiac dziwnie nieco,ale kto tam wie ta oswiate co bedzie za rok,pozdro;)
>sie wachasz miedzy gegra a francem,otoz chcialabym uprzedzic jako
>tegoroczna maturzystka

Oj, nie sluchałbym rad osoby, która się 'WACHA', bo deklaracja 'tegorocznej maturzystki' brzmi jak ironia ... przynajmniej z języka polskiego ... Czy na nowej można używać słownika? Fajnie jeżeli tak, to nie będzie kompromitacji.
w 1 i 2 klasie 3 i teraz 2 godziny. Zdaje mature na rozszerzonym. Masz jeszcze rok? Jedz na au-pair do Francji. Zarobisz i nauczysz sie jezyka, a z tym na mature smialo :)
hey tak czytam Wasze wypowiedzi:)i sie zastanawiam ze Wy to mieliscie dobrze w LO:)bo ja uczylam sie w LO francuskiego od podstaw tylko 2.5 roku. w 1 i 2 klasie 2 godz.tygodniowo a w 3 mielismy po 3 godz.tygodniowo. zdawalam mature rozszerzona i jestem zadowolona zwazajac na tak mala liczbe godzin w liceum. wiec spokojnie mozna zdawac rozszerzona:)teraz chodze na lekcje do Alliance i jestem jak narazie bardzo zadowolona, w przyszlosci moze jakis DELF lub DALF:)kto wie.........mysle tez nad wyjazdem do Francji, ale sie zobaczy, no a od pazdziernika :) chcialabym sprobowac na romanistyke:)no chyba ze beda jakies styczniowe pobory, to moze sprobuje:)pozdrawiam bisous
nie czytalam poprzenich odpowiedzi (il y en a trop) wiec moze powtorze czyjeś rady:
1) na co chcesz zdawać - teraz uczelnia wybiera to co masz zdawac, by móc brać udział w rekrutacji na dany kierunek. Nie wiem skąd jesteś ale to dziwna i niespotykana kombinacja geo-franc
2) muisz obowiazkowo zdac polski + jezyk rozsz + przed rozszerz
3) zdając francuski tylko narobisz sobie dodatkowego kłopotu
4)poproś nauczyciela o jakieś testy maturalne podst. - i zobacz czy umiałabyś je rozwiązać jak coś to pisz do mnie 7127511
a moze jednak trzeba bylo przeczytac te wypowiedzi? na maturze OBOWIAZKOWE sa przedmioty: polski podstawowy, przedmiot wybrany conajmniej PODSTAWOWY oraz jezyk conajmniej PODSTAWOWY. jesli byloby tak, jak piszesz to obawiam sie ze za duzo osob by tej matury nie zdalo...
zauważ jednak, że to uniwerek narzuca ci co masz zdawać toteż na większość kierunków na państwowych uczelniach przyjmowane są osoby które zdały jakiś przedmiot dodatkowy (w wypadku studiów humanistycznych oprócz polskiego tak więc: filologia:j.obcy + polski= ROZSZ, prawo=HIST + WOS= ROZSZ, etnologia=HIST +POL=ROZSZ, hist. sztuki=HISTORIA SZTUKI+J.POl rozszerzony). Z tąd też moje być może źle dobrane słowa: musisz znaczy = jeśli chcesz sie dostać na studia to trzeba zdać. Dziennikarstwo jest specyficzną dziedzina na która trzeba zdać egzamin predyspozycyjny, ale wybierając 3 kierunki warto dowiedzieć sie co trzeba zdać.
jak najbardziej, masz racje ale ja mowilam o minimum ktore MUSISZ zdawac (no i tez zdac). reszta to twoj wybor. kazda uczelnia ma inne kryteria przyjmowania (nie na kazda filologie trzeba pol rozsz!)
a ktos tu mowil o dziennikarstwie? ;)
Mam podobna sytuacje co ty, z tym ze spedziłem juz 3 wakacje w Paryzu. Wyrozumiała profesorka od tego jezyka która pomoze ci w zrealizowaniu wymaganego materiału to jedna z podstaw. no i własna praca. nie mała niestety ale do zrobienia:)
Temat przeniesiony do archwium.

« 

Pomoc językowa

 »

Pomoc językowa