Paryż tematem matury

Temat przeniesiony do archwium
Witam serdecznie :) Piszę w sprawie matury ustnej z polskiego. Moim tematem jest: Paryż jako temat dzieł literackich i plastycznych. Temat jak się wydaje bardzo ciekawy, jednak ciężko znaleźć do niego dzieła :) Mam pytanie, czy mógłby mi ktoś polecić jakąś książkę odnoszącą się do tego tematu??? Ja mam wybrane na razie dwie: Ojciec Goriot (Balzac) i Katedra Marii Panny w Paryżu (Hugo), jednak chętnie rozważyłbym też inne propozycje :)
Sprawa obrazu ma się natomiast trochę gorzej :/ Czy znacie może jakiś obraz przedstawiający Paryż? Takich obrazów jest mnóstwo, tylko ciężko znaleźć coś odpowiedniego :/ Z góry dziękuję za ewentualną pomoc i pozdrawiam :)
W powieści "Lalka" jest przedstawiony obraz Paryża o ile się nie mylę :)
Droga escargot, po pierwsze - piękny temat sobie wybrałaś! :) Po drugie, jeśli chodzi o dzieła literackie to owszem, jak wspomniała koleżanka powyżej, opis Paryża pojawia się w "Lalce", a także, np. w "Ludziach bezdomnych", oczywiście możesz znaleźć Paryż u Mickiewicza, jeśli chodzi o lektury. Natomiast gdybyś chciała wykorzystać jeszcze inne dzieła, to np. nieśmiertelne "Tajemnice Paryża" Eugeniusza Sue :). Przede wszystkim jednak myślę, że nigdzie nie znajdziesz pełniejszego i piękniejszego opisu Paryża, niż u Baudelaire'a!
W kwestii obrazów, masz rację, jest ich wiele i można je podzielić na różne kategorie, w zależności od tego co chcesz pokazać, jakie cechy Paryża wydobyć, ja poleciłabym Twojej uwadze przede wszystkim: impresjonistyczny Paryż Camille'a Pissarro (http://www.thisisthelast.com/wp-content/Pissarro29.jpg , http://galeria.606.pl/images/fullsize/Bulwar%20Montmartre%20w%20Nocy%20-%201897%20-%20Pissarro%20Camille.jpg , http://communitas.princeton.edu/blogs/wri152-3/hsieh/images/Pissarro%20-%20Rue%20Saint-Honore%20Afternoon%20Rain%20Effect%20(1897).jpg, http://www.topofart.com/images/artists/Camille_Jacob_Pissarro/paintings/pissarro079.jpg , http://praxeology.net/pissarro-lazare2.jpg i wiele innych) Pissarro pięknie oddaje życie paryskiej ulicy, ruch, barwność tłumu itd., z drugiej strony, obrazy Utrilla - proste, wręcz naiwne, ale pokazujące jego "osobisty" Paryż, Paryż cygana krążącego po ukochanym Montmartrze ;) Oczywiście jeśli chcesz się skupić na życiu artystycznym to kabarety Toulouse-Lautreca i balet Degasa są niezastąpione :)

Mam nadzieję, że podsunęłam parę ciekawych propozycji.
Pozdrawiam i życzę powodzenia ;)
Dzięki bardzo za odpowiedź :) też uważam, że to jest bardzo interesujący temat, a przynajmniej najciekawszy ze wszystkim propozycji, jakie mieliśmy :) Jeśli chodzi o "Ludzi..." i "Lalkę" to starałem się uniknąć wykorzystania lektur szkolnych, bo to obniża poziom pracy (tak nam doradziła polonistka). Ale bardzo dziękuję za obrazy!!! Naprawdę się cieszę, że spośród nich udało mi się znaleźć najbardziej pasujący do mojej prezentacji :) No i zrezygnowałem z "Katedry..." na rzecz "Tajemnic Paryża", które zacząłem czytać i bardzo mi się podobają :) Dziękuję jeszcze raz za odpowiedź i pozdrawiam :):):)
>,,Jeśli chodzi o "Ludzi..." i "Lalkę" to
>starałem się uniknąć wykorzystania lektur szkolnych, bo to obniża
>poziom pracy (tak nam doradziła polonistka)."

Tak, ale spytaj się czy można zrobić prezentację jedynie na podstawie literatury obcej, bo kiedyś chyba słyszałam, że nie (ale temat miałam zupełnie inny, bo językowy, więc w sumie się nie zastanawiałam :P). W każdym razie dobrze byłoby znaleźć jakiś polski tekst opisujący Paryż, jednak tekst polski nie oznacza wcale lektury.
Na pewno można mieć tylko literaturę obcą. Ale masz rację, dla pewności zapytam :P
Słowacki-Paryż,Jasieński-Palę Paryż, Nędznicy V. Hugo, Germinal Zoli
Temat przeniesiony do archwium

« 

Pomoc językowa

 »

Pomoc językowa - Sprawdzenie