Matura z francuskiego - porada.

Temat przeniesiony do archwium.
Hej

Uczę się francuskiego od LO a w sumie to od 2 miesięcy bo ten rok przespałem ze względu na moją nauczycielkę, która nie potrafi tłumaczyć -,-
Wiem, że będę pisać mature z francuskiego , zadecydowałem o tym 2 miechy temu i się nie poddam mimo braku kompetencji mojej profesorki. Pytanie tylko czy uda mi sie nauczyc do rozszerzonej? Chciałbym ją zdać i to dobrze! Jestem w stanie poświęcić mega dużo , całe wakacje i bardzoooo dużo wolnego czasu. Czy ktoś może polecić jakieś książki? Inne metody do nauki francuskiego? Wątpie żeby udało mi się namówić mamę na korepetycje dodatkowe, bo już chodzę na angielski i nie będzie miała pieniędzy na jeszcze dodatkowe lekcje. Proszę o radę.

J'adore la langue français :P
francaise* :))))

milo slyszec, moja propozycja na poczatek

sluchanie - rfi.fr ta strona informacyjna, ma sluchania i zadania do nich... jest to w formie wiadomosci :) typu, opisuja wczorajsze wydarzenie i do tego jest gama pytan na ktore sie odpowiada, mam wrazenie ze styl/szybkosc mowienia jest na poziomie rozszerzonym. Slownictwo jest w miare rozlegle, ale nie wybiega za poziom uzywalnosci tych slow w zyciu codziennym.. tzn. nie znajdziesz tam raczej 10 synonimu jakiegos slowa, tylko po prostu jedne z dwoch bardziej uzywanych..

nie wiem czy zrozumiale to jest co pisze, ale strasznie zmeczony ide, pozniej powinienem pare linkow ci tu wrzucic z torych korzystalem

pozdro ;d
ja w drugiej klasie zaczelam sie uczyc francuskiego, i za 3 tygodnie zdaje mature rozszerzona, wiec jak widzisz mozna :)
masz szansę, moja sytuacja w 1 klasie była identyczna jak Twoja, ale też się zawzięłam, teraz zdaję maturę, probne pisze na srendio 90 procent, i doszlam do etapu wojewodzkiego w olimpiadzie, zrobilam delfa b1 teraz chce robic kolejny zatem a coeur vaillant rien d'impossible
Chodziłaś na jakieś korki albo coś? A jakie książki polecacie bo ja mam właśnie jedne na oku podaje tytuł:

" Grammaire Progressif du Français" - Ma?a Grégaire et Odile Thierenaz
"Vocabulaire Progressif du Français" - Claire Leroy - Miguel et Anne Goliat Lété

Poziom: debiutant.
No właśnie i w jaki sposób się uczyliście? Fiszki , z kartki ? Obrazkami?

Ponoć żeby się nauczyć językatrzeba codziennie regularnie się uczyć. CODZIENNIE! to prawda? i po ile godzin? ja słucham piosenek radia staram sie na youtube filmiki z TV francais ogladac i sie ucze tej gramatyki i slowek. Zastanawiam sie nad kumpnem tego programu professor Pierre 6.0 ?:P jakieś sugestie... ?
ja mam Profesora Pierra 5.0 (ściągnięte) - super jest
są powtórki i w ogóle. jak dla mnie bomba :P
wielu słówek dzięki temu umiem
Pamiętaj, że musisz też ustny zdać :) Piosenki to dobry pomysł, ale z tekstami pod ręką. I nie bierz gotowych tłumaczeń.
Jak się uczysz słówek, to warto przy okazji sprawdzić, jak je się wymawia.
http://public.research.att.com/~ttsweb/tts/demo.php - na tej stronie mają dobrą wymowę. Uwaga, bo na niektórych Anglicy próbują coś wydukać :P
Dzięki bardo , o ustny się tak nie boję , Pani powiedziała że wymowę mam obiecująco ... tak tak robie , tekstu drukuję do piosenek.

Słuchajcie to co z tymi książkami ktoś poleci jakieś dobre do matury rozszerzonej?
No więc tak przez rok uczyłam się w alliance, teraz mam korki u świetnej i doświadczonej osoby, a reszta to zaparcie i ciężka praca, ja dostaje mase kser właśnie od mojej korepetytorki, korzystam ze słwonika Le Robert, a polecam książkę Zdam Maturę wydawnictwa Nowela, jest tam zbiór wszystkiego co trzeba, różnego rodzaju ćwiczenia na czytanie pisanie itd.Sporo nowych słówek(niektórych niepotrzebnych, ale to nic).
Ja dodam jeszcze, że jak siedzisz na necie to podłap jakiegoś Francuza pisz z nim, gadaj na skype. Tak najszybciej się załapuje język no i zapamiętujesz wszystko.
Francuskiego też nauczyłam się z piosenek i z takich rozmówek z Francuzami.
Słuchaj dużo tv/radia. Neta masz, zawsze możesz pościągać filmy. Ból tylko, że prawie nigdy nie ma do nich napisów francuskich, ale skoro znasz angielski to oglądaj z angielskimi, to też dużo daje.
No i oczywiście gramatyka, bo matura to głównie jakieś wstawianie słowek i transformacja zdań.
Pisz wypracowania też, niech ktoś Ci sprawdza, bo za to jest dużo punktów na maturze. (skoro masz lewą nauczycielkę, to przynajmiej niech się przyda do sprawdzania wypracowań).
Rób sobie grupy wyrazowe - czyli masz przymiotnik w jakimś zdaniu, szukasz jego znaczenia to od razu wypisuj rzeczownik i przysłówek jak się da ;)
Bo takie coś też było na maturze, a we francuskim są takie smaczki różne.

Nie wiem ile czasu masz do matury, ale wszystko da się zrobić. Nawet w rok można się nauczyć języka na poziom C1 - przykład: marcin20, użytkownik tego forum.
Maszp tu link, gdzie wszystko masz ładnie opisane.

http://www.francuski.ang.pl/jak_dobrze_nauczyc_sie_francuskiego_5155.html

Wszystko zależy od Twojej motywacji:)
Ja ci polecam TV francuską (Art, TV 5 Monde itp.). Mnie one naprawdę pomogły Mimo że zdaję tylko podstawową. Czasami są napisy na dole ekranu (chyba zawsze po 20.00).
Ja polecam zdecydowanie to, co kolega na początku i koleżanka na końcu (nie umniejszając, Boże broń, nikomu pomiędzy:)), czyli: rfi.fr - znakomite radio i ma chyba nawet jakąś wersję 'facile' dla uczących się języka! Poza tym jest wg mnie tym czym BBC dla anglofilów: wyraźna wymowa, doskonały akcent, poprawność językowa na najwyższym poziomie i wszystko takie...zrozumiałe:) Nawet, jeśli na początku zrozumiesz co 5 słowo, to potem będzie już tylko lepiej;). I polecam tv francuską: arte, tv5, direct8 i france24 (wszystkie niekodowane). Na direct8 można trafić na fajne filmy z dubbingiem fr, oczywiście. Np w czwartek jest 'Striptease' z Demi Moore o 20.40 ;) Na arte jest dużo fajnych reportaży i publicystyki, france24 to kanał informacyjny, a w tv5 wszystkiego po trochę. Na pewno będzie z czego wybrać:) W ogóle to b. ważny jest stały kontakt z żywym, prawdziwym językiem, więc masz wszystko pod ręką: net, tv, radio, skype...
Oczywiście grama też! Aha. Dodam, że warto też zajrzeć do francuskich gazet, oczywiście w necie: liberation, le monde, le nouvel observateur, le figaro,... Możesz poszperać też w jakiejś prasie młodzieżowej, zawsze coś fajnego dla siebie znajdziesz.
Osobiście bardzo lubię aufeminin.fr, ale to pewnie nie dla ciebie...;)
A wszystkim na dobry humor polecam www.viedemerde.fr Codziennie tam zaglądam! Genialne! I zawsze mi lepiej, gdy czytam ,jak to inni mają gorzej;D No, i solidna porcja języka, codziennego tym razem. Nigdy nie wiesz, co ci się trafi na maturze na odsłuchu: czy fragment wiadomości o wybuchu wulkanu, czy "Domowego przedszkola" o Zosi, co zgubiła misia...
A mogłabyś polecić jakieś dobre książki do gramatyki z wytłumaczeniem i ćwiczeniami na poziomie B1/B2? bardzo bym prosiła :)
Ameli i kolego na końcu a nie koleżanka.

Ja ci polecam nowele(chyba już ktoś o tym wspominał).
Ja co prawda nie zdaję rozszerzenia, ale kilka lat temu moja siostra zdawała rozszerzony i korzystała z niej. To dość obszerna książka z wieloma ćwiczeniami (moja siostra zdała na 89%).
mała fajka a kiedy zaczęła?
Oj! Bardzo kolegę fajkę przepraszam. Błędnie się zasugerowałam. Gdyby było np. 'mały szlug', to co innego;)
Co do gramy, to polecam z czystym sumieniem "350 exercices de la Sorbonne" z wyd. Hachette. Są różne poziomy, można wybrać. Drogie, ale i merytorycznie świetne! Warto. Zawsze można odsprzedać na Allegro ;). Albo kupić z kimś do spóły albo odkserować albo kupić używane, itd.
A z gramy 'teoretycznej' (definicje+przykłady) bardzo lubię 'Gramatykę języka francuskiego' z Larousse'a (taka żółta). Chociaż i często korzystałam z "Repetytorium j. fr." Wrzoska, wyd. Kram. Lekkostrawna taka.
No, i zawsze pozostaje Wiktionnaire ;P
Ameli nie gniewam się. Ona zaczęła w połowie drugiej klasy i jakoś jej tam poszło, ale była zawiedziona, że tak mało ma punktów.
I ja Ci pomogę, jeśli dalej szukasz ciekawych źródeł nauki.

Widziałam, że ludzie polecali telewizję - owszem, ale uważaj! Jeśli chcesz się nauczyc francuskiego ostrożnie dobieraj programy na TV Monde, bo jak czasem bezmyślnie słuchałam tego kanadyjskiego vraiMENT - wymowa się psuje, serio.

+ mogę odsprzedac swoje zasoby ( tj. różne podręczniki do gramatyki, w tym podręczniki francuskie, dla francuzów do nauki języka francuskiego jako ojczystego ;p, książki po francusku [kryminaly zwłaszcza])

a! i radzę zakochac się w Bescherelleu :)

pozdr.
Słuchajcie mam taki problem - im więcej słucham tego radia , tym bardziej pogrążam się w myśli, że nawet jeśli będę znał te wszystkie słowa tonie nadąże z tokiem myślenia! Dla mnie te słowa brzmią prawie tak samo , mówią za szybko co powoduje ze myślałbym nad jednym a on zdąży powiedzieć dwa kolejne ;/

Oglądam też tv codziennie i tam jest lepiej mówią ciutkę wolniej ;/
daj sobie czas, jezyka nie nauczysz sie w tydzien ;P
W radio mówią strasznie szybko i chaotycznie. Nie przejmuj się.
Na maturze mówią jeszcze wolniej niż w tv, więc dasz radę ;)
No i nie od razu Kraków zbudowano.

Nie słuchaj ciągle tego radia z wypiekami na twarzy. Rób sobie przerwy.
Poczytaj coś, pooglądaj. Przyjemniej i wszystko do głowy łatwiej wchodzi.
Nie spinaj się, bo będzie odwrotny skutek. A takie idealne wyłapywanie słówek to dopiero po dłuuugim czasie następuje. Ważne, żebyś rozumiał główną treść komunikatu na początek. Poźniej będzie coraz lepiej.
na radios.syxy.com polecam France Info - moim zdaniem mówią dość wolno. nie możesz się zamartwiać, że nie wyłapujesz słówek - najpierw te słówka trzeba wkuć! :) i to dość dużo. trochę się osłuchuj, ale ja bym postawiła na rozróżnianie tam różnych akcentów, ćwiczenie ich, niż na rozumienie, o czym mowa. przede wszystkim ucz się słówek:) pozdr
Temat przeniesiony do archwium.

« 

Pomoc językowa - tłumaczenia

 »

Pomoc językowa - tłumaczenia