jakie repetytorium maturalne?

Temat przeniesiony do archwium.
hej
Mam zamiar zdawać maturę rozszerzoną z francuskiego w przyszłym roku. Niestety kompletnie nie orientuje się jakie są obecnie na rynku dobre repetytoria maturalne zawierające słownictwo i gramatykę. Zna ktoś takie?
Czy takie repetytorium pomoże mi wyćwiczyć umiejętność rozumienia ze słuchu nagrań na maturze?

Powiem tak - ja nie korzystałem zbytnio z repetytoriów, a maturę rozszerzoną zdałem na 96%. Ważne jest wdrożenie się w język, bo matura rozszerzona to nie tylko znajomość regułek gramatycznych i słownictwa, ale także sprawdzanie umiejętności wyczucia językowego. Musisz być dobrze osłuchana z językiem (polecam oglądanie TV5Monde i np. wywiadów na YouTube po francusku, także bajki). Warto też znaleźć sobie kogoś, z kim mogłabyś pisać lub rozmawiać po francusku. W internecie są różne fora, gdzie ludzie chętnie pomogą z jakimś problemem lub pomogą znaleźć jakiegoś rozmówcę do wspólnego rozmawiania lub pisania. Dzięki temu wyrobisz w sobie biegłość językową (biegłość a perfekcyjna znajomość języka to dwie różne rzeczy - biegłym można być nawet na poziomie podstawowej znajomości języka. Ważne jest, żebyś mogła szybko i sprawnie konstruować wypowiedź i reagować na wypowiedzi innych. Co z tego, że ktoś zna całe słownictwo i ma w jednym palcu gramatykę języka, jeśli nie potrafi sprawnie się tą wiedzą posłużyć.) Warto też czasem poczytać jakieś artykuły po francusku. Jeżeli nie znasz jakichś słów, na początek staraj się domyślać ich znaczeń z kontekstu, dopiero potem sprawdzaj ich znaczenie. (Ważnym jest, by nie sprawdzać każdego pojedynczego słówka! Jeśli jest ich zbyt dużo na raz, to nie zapamiętasz większości. Wszystkiego po trochu.) Czasem na słownictwo dobre są programy multimedialne, do wyboru masz ich wiele, a jeśli możesz sobie pozwolić na coś więcej, to polecam Tell Me More 10 poziomów.
Słuchanie - staraj się wsłuchiwać w nagrania. Na początek posłuchaj nagrań, gdzie mówi się powoli i zatrzymuj po każdym zdaniu i zapisuj wypowiadane zdania lub powtarzaj je sobie w głowie, dzięki temu będziesz lepiej wyłapywać wypowiedziane wyrazy.
Czytanie - tutaj nie mam żadnej innej rady, niż po prostu oczytać się z językiem i rozwiązywać jakieś testy czytania ze zrozumieniem.
Mówienie - staraj się dużo mówić, jeśli nie uda ci się znaleźć rozmówcy, to np. planuj sobie na głos następny dzień, wieczorem w łóżku podsumowuj dzień. Warto też nagrywać jakieś wypowiedzi, np. wymyśl temat, opowiedz o nim i potem odsłuchaj swojej wypowiedzi. Dzięki temu lepiej będziesz mogła ocenić swoją poprawność i wymowę.
Pisanie - starać się pisać, nawet jeśli popełniasz błędy, to pisz dużo, wypowiadaj się na francuskojęzycznych forach, pisz z innymi osobami po francusku itp.

Niektóre metody zastąpić potrafią nawet najlepsze książki. Jako że nie korzystałem zbytnio z repetytoriów (jak już to miałem kilka książek po francusku), to zakup poleciła mi moja nauczycielka - seria Zdam Maturę! Język francuski. Są to ćwiczenia przygotowujące do matury i potrafią dużo nauczyć - zawsze tłumaczone są nowe słówka.

Jeżeli chciałabyś trochę szerszej pomocy, możesz napisać mi wiadomość ;P
Dzięki za tak obszerną odpowiedź.
Tak naprawdę nawet nie pomyślałam, żeby uczyć się do matury z mediów francuskich "żywego" języka, a nie tylko "książkowego". Wydaje się właśnie, że takie egzaminy sprawdzają znajomość regułek gramatycznych i słownictwa. No, ale się myliłam

« 

Kultura i obyczaje