Concordance des temps - ogromna prosba

Temat przeniesiony do archwium.
Witam wszystkich,

od trzech lat ucze sie francuskiego samodzielnie...jesli chodzi o slownictwo, rozumienie itd idzie mi chyba calkiem niezle (moge to sprawdzic, bo obecnie mieszkam we Francji)...Sa jednak tematy, ktore sprawiaja mi duzo trudnosci, szczegolnie te gramatyczne...chcialabym w miare poprawnie poslugiwac sie tym jezykiem...mimo tego, ze posiadam mnostwo ksiazek z gramatyki, zdania typu wstaw odpowiedni czas - zniechecaja mnie skutecznie...

Czy jest ktos wsrod Was, tych zafascynowanych jezykiem fran., kto moglby mi pomoc z zrozumieniu tego zagadnienia, od czego mam zaczac, czym sie sugerowac w zdaniach, moze macie jakies materialy, ktore moglby bys dla mnie pomocne...

A moze jest ktos, kto chcialby ze mna wspolnie opracowywac tematy, tak na wlasny uzytek...i probowac brnac troche dalej w tych zagadnieniach...

Pozdrawiam

Agnieszka [email]
Moze podam przyklad cwiczenia...-mam do niego odp., ale wolalabym zrobic je z kims, kto mi wytlumaczy...

(Quatre personnes sont coincées dans un ascenseur tombé en panne à 4 heure du matin)

Le premier instant de frayeur passé, ils appelèrent la concierge...c'(1.être) une vielle espagnole qui (2.être) la depuis les tout débuts de l'immeuble...Elle (3.arriver) vêtue d'un peignoir orange à ramages vertes (...), leur (4.ordonner)de se taire et les (5.prévenir) qu'ils ne (6.devoir) pas s'attendre à ce qu'on vienne les secourir avant plusieurs heures...

1. i 2. c'était - uzywamy imparfait bo opisujemy osobe, opis wygladu zewnetrznego, nie ma to wplywu na akcje

3. 4. 5 - w odp jest passe simple, zgadzam sie, bo wydaje mi sie, ze jest to pewnego typu opowiadanie, a to ze przyszla, im rozkazala i ich uprzedzila - sa to czynnosci dokonane

6. devaient - zgadzam sie, ale nie wiem w jaki sposob wytlumaczyc sobie uzycie imparfait

czy ktos moze odniesie sie do mojego toku myslenia

« 

Brak wkładu własnego